
Na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pojawiła się informacja nt dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu 2022 roku.
Jak można przeczytać w raporcie GUS, w styczniu tego roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 19,2% w porównaniu ze styczniem ub. roku. Wówczas bowiem notowano wzrost o 0,7% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, z kolei w porównaniu z grudniem ub. roku spadła o 3,0%.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 16,4% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 4,2% wyższym w porównaniu z grudniem ub. roku – czytamy w raporcie GUS.
Bardzo złe dane z Polskiej gospodarki przedstawił GUS. W sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 1,9 proc. rok do roku i o 8,5 proc. w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. Taki wynik jest dużo gorszy od oczekiwań analityków i jednocześnie najsłabszy od marca ubiegłego roku. Wyniki wyrównane sezonowo (biorące pod uwagę różnicę w liczbie dni roboczych) to wzrost o 0,7 proc. Są to jednak najgorsze dane od ponad roku. Większość ekspertów nie ma wątpliwości, że nie są one związane z efektem sezonowym.