Inwestycje publiczne

Miesiąc bezpieczeństwa w firmie Dekpol Budownictwo dobiegł końca

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Według danych Eurostatu, Polska plasuje się na 8. miejscu spośród krajów Unii Europejskiej w kwestii liczby wypadków w pracy. Branża budowlana, ze względu na swój charakter, wymaga szczególnej dbałości o zasady BHP. Dlatego Dekpol Budownictwo zorganizował szeroko zakrojoną akcję promującą bezpieczeństwo na budowie.

Spółka Dekpol Budownictwo po raz kolejny zorganizowała akcję „Maj Miesiącem Bezpieczeństwa”.
W 2023 roku była ona realizowana dla kilkuset pracowników na 16 placach budowy, co przełożyło się na blisko 50 godzin szkoleniowych.

Duże zainteresowanie pracowników i firm podwykonawczych utwierdziło nas w przekonaniu, że warto takie działania kontynuować. Zeszłoroczna kampania prewencyjna pod nazwą „Maj Miesiącem Bezpieczeństwa” miała bardzo pozytywny odbiór wśród uczestników. Poszerzyła ona praktyczną wiedzę pracowników na temat BHP, także w kontekście rzadko spotykanych sytuacji. Gruntownie przeszkolony i gotowy na różne okoliczności zespół to podstawa bezpieczeństwa na placu budowy mówi Damian Szymanek, Kierownik ds. BHP Dekpol Budownictwo.

W tegorocznej edycji „Maj Miesiąca Bezpieczeństwa” firma postanowiła dodać kolejny ważny aspekt do swojej kampanii – ochronę środowiska. Akcję połączono także z promowaniem jednej z najważniejszych wartości Dekpol Budownictwo – odpowiedzialności. Tegoroczne hasło brzmi „Działamy odpowiedzialnie. Stawiamy na bezpieczeństwo i ochronę środowiska”. Warsztaty zostały przeprowadzone na budowach m.in. w Bydgoszczy, Brzegu, Trójmieście oraz w siedzibie jednej z firm specjalizujących się w szkoleniach z bezpiecznych prac na wysokości. Odbyły się także akcje w Kornicach, Brześciu Kujawskim, Poznaniu oraz ćwiczenia w Gdańsku dla pracowników biurowych.

W ramach szkoleń, Dekpol Budownictwo zrealizował m.in. ewakuację operatora kabiny żurawia, pokaz saperski oraz neutralizację substancji ropopochodnych i prezentację postępowania w przypadku awarii substancji chemicznych.

Na budowie zakładu produkcyjnego Grupy TFKable przeprowadziliśmy m.in. symulację zasłabnięcia operatora żurawia, którego stanowisko pracy usytuowane było na wysokości ponad 60 metrów. W akcji brały udział 2 wozy strażackie oraz specjalistyczna grupa wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej. Ratownicy z wykorzystaniem techniki alpinistycznej ewakuowali „poszkodowanego” operatora – relacjonuje Damian Szymanek. – Ćwiczenia na budowie miały na celu sprawdzenie gotowości na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnej. Mimo, iż prace były realizowane na dużej wysokości a miejsce było ograniczone, akcję ratowniczą przeprowadzono sprawnie. Dzięki ćwiczeniom pracownicy mogli przekonać się, jak ważne jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy i ile w rzeczywistości trwają takie działania.

Dekpol zrealizował także pokazy bezpiecznej pracy na wysokości oraz gaszenia pożarów, a także szkolenia z udzielania pierwszej pomocy i ochrony środowiska.

Źródło: Dekpol Budownictwo.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora