rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Hiszpania przyciąga Polaków… atrakcyjną ofertą na rynku nieruchomości inwestycyjnych

Nieruchomości w Hiszpanii_3Hiszpania przyciąga Polaków atrakcyjną ofertą na rynku nieruchomości inwestycyjnych. Blisko 2,5 tysiąca nieruchomości w Hiszpanii zakupili inwestorzy z Polski w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2023 r. Tylko w okresie od lipca do września nabyli oni 800 apartamentów i domów na Półwyspie Iberyjskim, ugruntowując swoją pozycję na rynku – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Registradores de España.

– Nadal ponad 90% transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości zawieranych jest bez finansowania kredytem hipotecznym. Strukturę zakupów w 70% stanowią apartamenty, a 30% – domy wolnostojące z prywatnymi basenami. Apartamenty to głównie transakcje w przedziale cenowym 350 000 – 1,5 mln €. W 70% są to zakupy na rynku pierwotnym, a 30% stanowią zakupy z rynku wtórnego – mówi Agnieszka Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones – największego, najstarszego i najbardziej rozpoznawalnego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol.

Polacy należą do czołówki zagranicznych nabywców hiszpańskich nieruchomości. Miejsca takie jak Marbella przyciągają nie tylko inwestorów, ale także naszych rodaków chcących cieszyć się ponad 320 słonecznymi dniami w roku. Coraz częściej zakup nieruchomości w Hiszpanii poprzedza bowiem długoterminowy (np. roczny) wynajem, aby przed przeprowadzką poznać przyszłe miejsce zamieszkania i zaaklimatyzować się w nim.

W III kwartale 2023 r. Polacy ponownie uplasowali się w czołowej dziesiątce nabywców nieruchomości w Hiszpanii. 800 apartamentów i domów zakupionych przez naszych rodaków zapewniło udział w rynku na poziomie 3,7%, co przełożyło się na dziewiątą lokatę. W pierwszej trójce znaleźli się Brytyjczycy (10,11%), Niemcy (7,01%) oraz Francuzi (6,72%).

Podsumowując pierwsze trzy kwartały 2023 r., Polacy nabyli już łącznie 2460 nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim – więcej niż w analogicznym okresie 2022 r., kiedy to zakupili 2303 nieruchomości. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Costa del Sol, czyli słynne andaluzyjskie wybrzeże słońca.

Według Registradores de España, w III kwartale 2023 r. udział zagranicznych nabywców w hiszpańskim rynku nieruchomości osiągnął rekordowe 15,44%, rosnąc o 0,5 pp. w stosunku do poprzedniego kwartału. Nieco spadła z kolei łączna liczba zarejestrowanych transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości, od lipca do września 2023 r. wynosząc nieco ponad 140 tys., podczas gdy w okresach od stycznia do marca i od kwietnia do czerwca było ich odpowiednio ponad 161 tys. i blisko 152 tys.

Jak podkreśla Agnieszka Kostrzewa, pierwszy i drugi kwartał 2023 r. były bardzo intensywne, natomiast w trzecim kwartale odnotowano mniejszą liczbę transakcji. Obrazują to dane statystyczne dla całej Hiszpanii, wskazując spadek na poziomie 10% pomiędzy II i III kwartałem. Jednym z powodów jest finalizacja w pierwszej połowie 2023 r. zakupów projektów deweloperskich rozpoczętych w 2022 r. lub jeszcze wcześniej. W takim przypadku akt notarialny odnotowywany w statystyce zostaje podpisany w momencie, kiedy budynek zostaje oddany do użytkowania.

Źródło: Agnes Inversiones.