komentarze, opinie, gospodarka

Centra handlowe w Łodzi – nowe inwestycje

Katarzyna Michnikowska_Colliers.com(1)Łódź to miasto z dwoma z listy największych centrów handlowych w Polsce. Chodzi o Manufakturę (110 tys. mkw.) i Port Łódź (103 mkw.). W Łodzi funkcjonuje 15 centrów handlowych. Obecnie w tym mieście realizowany jest pionierski projekt rewitalizacji centrum miasta – Nowe Centrum Łodzi – w ramach którego powstaną też nowe nieruchomości komercyjne – pisze w swoim raporcie Colliers International.

Nasycenie powierzchnią handlową w Łodzi wynosi 519 mkw.na 1000 mieszkańców. Jedno centrum handlowe przypada na 65,3 tys. mieszkańców. Ponad 70 proc. obiektów komercyjnych – handlowych w Łodzi to tradycyjne centra. Udział w rynku małych parków handlowych wynosi 2%, a centrów zakupów codziennych5%. W aglomeracji zlokalizowane jest jedno centrum wyprzedażowe (2%). Współczynnik pustostanów wynosi 2,4% i lekko spada.

W pierwszej połowie roku w budowie było centrum handlowe Sukcesja (46 tys. mkw.) – ma być gotowe pod koniec roku.

Pierwsza połowa roku w aglomeracji łódzkiej upłynęła pod znakiem budowy centrum handlowego Sukcesja (46 300 mkw.), z planowaną datą ukończenia w IV kwartale 2015. W tym okresie nie oddano do użytku żadnego nowego centrum handlowego.

Jak podkreśla Katarzyna Michnikowska z Colliers International, obecnie i urzędnicy i inwestorzy i najemcy obserwują ciekawy, pionierski projekt – Nowe Centrum Łodzi.

— Program obejmuje rewitalizację centrum miasta w ujęciu ekonomicznym, społecznym oraz funkcjonalno-przestrzennym do roku 2030 i przewiduje między innymi realizację na tym obszarze inwestycji komercyjnych —mówi Katarzyna Michnikowska.