Informacje dnia

230 mld euro inwestycji w nieruchomości komercyjne

Ponad 230 mld euro ma wynieść w tym roku wartość inwestycji na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych – tak wynika z raportu Knight Frank. Europejski rynek nieruchomości komercyjnych z wolumenem transakcji sięgającym 104,9 mld euro w I połowie 2015 r. (wzrost o 29% w stosunku do analogicznego okresu 2014 r.) dalej nabiera rozpędu.

Bieżący rok ma szansę zostać uznanym za najlepszy od czasu szczytu na rynkach nieruchomości w 2007 r.

W I poł. 2015  bardzo dobrze radziły sobie dwa największe rynki starego kontynentu, czyli Wielka Brytania i Niemcy, które znacząco poprawiły dynamikę wszystkich zawieranych transakcji.

Hiszpania i Irlandia, będące liderami pod względem poprawy sytuacji na rynkach peryferyjnych w ciągu ostatnich 18 miesięcy, wciąż przyciągają znaczący kapitał, jednak najbardziej imponujący wzrost aktywności inwestorów w I połowie 2015 r. odnotowano we Włoszech i w Portugalii.

Andrew Sim, dyrektor Działu Europejskich Rynków Kapitałowych w Knight Frank, powiedział: „Wartość transakcji inwestycyjnych rośnie dzięki silnemu ogólnoświatowemu popytowi na europejskie nieruchomości komercyjne, szczególnie wśród inwestorów amerykańskich, oraz coraz większej liczbie dużych transakcji portfelowych.Tendencje te mają się utrzymywać przez resztę roku i przewidujemy, że roczna wartość inwestycji europejskich w 2015 r. będzie o ponad 20% wyższa niż w 2014 r. Wolumen transakcji w Europie zbliża się do poziomów szczytowych z 2007 r., a kilka krajów może nawet ustanowić w tym roku nowe rekordy.”