Trwa dyskusja o zniesieniu bonifikat przy wykupie mieszkań komunalnych

maria-ziegler-jJnZg7vBfMs-unsplash
Trwa dyskusja o zniesieniu bonifikat przy wykupie mieszkań komunalnych. Natomiast gminy sprzedają kolejne lokale. W 2025 r. takich transakcji było ok. 10 000. Jednak własnego „M” za 10% wartości np. w stolicy już nie kupimy.

„Gdzie się podział milion komunalnych mieszkań?” – ten tytuł nosiła analiza portalu RynekPierwotny.pl sprzed dziesięciu lat. Zwracała ona uwagę na bardzo szybkie tempo wyprzedaży lokali gminnych. Od czasu publikacji wspomnianej analizy, gminy sprzedały ponad 150 000 mieszkań – nierzadko z bonifikatami wynoszącymi ponad 90%. Od pewnego czasu trwa dyskusja dotycząca zniesienia bonifikat. Pojawił się nawet stosowny projekt ustawy. Jednak prace parlamentarne się przeciągają. Wstępne szacunki ekspertów RynekPierwotny.pl wskazują natomiast, że sprzedaż mieszkań gminnych w 2025 r. wcale nie zwolniła.

Komunalny bilans: aż 600 000 mieszkań „na minusie”

Pewien problem z oceną tempa sprzedaży mieszkań gminnych polega na tym, że dane dotyczące wspomnianego zjawiska otrzymujemy z opóźnieniem. GUS publikuje bowiem odpowiednie informacje w cyklu dwuletnim, na podstawie nadsyłanych przez gminy sprawozdań statystycznych M-01. Na razie najnowsze dostępne i dokładne dane o liczbie sprzedanych lokali gminnych dotyczą lat 2023 – 2024. W tym okresie gminy sprzedały kolejne 23 726 mieszkań. To wynik mniejszy niż chociażby w latach 2021 – 2022 (32 619), ale nadal relatywnie wysoki – zwłaszcza, że zasób komunalny szybko się kurczy.

Na podstawie dostępnych informacji GUS można obliczyć, że krajowe gminy odnotowały bardzo mocno ujemny bilans sprzedaży oraz budowy mieszkań. Mowa o następujących wynikach:

  • od 2002 r. do 2015 r. gminy sprzedały 501 305 lokali mieszkalnych, natomiast nowych mieszkań gminnych ukończono tylko 38 139

  • w latach 2016 – 2024 gminy sprzedały 145 681 mieszkań, a liczba oddanych do użytku nowych lokali komunalnych wyniosła jedynie 13 199

[fragment raportu]

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
materiał prasowy

Mieszkania komunalne – jak je zdobyć?

Nie ma jednolitych przepisów dotyczących przyznawania lokali komunalnych. To, komu przypadnie mieszkanie, ustala gmina.

Kryteria te są jednak do siebie zbliżone w całej Polsce.
Najważniejszym z nich jest kryterium dochodowe, które ustala się na podstawie najniższej emerytury, czyli obecnie kwoty około 850 złotych. Zarobki osób ubiegających się o mieszkanie nie mogą przekraczać 160% powyższej kwoty.

Ponadto osoba ubiegająca się o przyznanie mieszkania komunalnego nie może posiadać własnego lokalu.

 

Mieszkanie komunalne za prace społeczne

Lokalny rząd Andaluzji, mieszczącej się w południowej Hiszpanii, wyszedł do społeczeństwa z niecodzienną propozycją.
Oferuje on mieszkania na wynajem w zamian za wykonywanie prac społecznych. W pierwszej kolejności prawo do wynajmu mieszkań komunalnych na tych zasadach będą miały rodziny eksmitowane ze swoich domostw.

Prace społeczne miałyby obejmować remont budynków, w których znajdują się ów mieszkania komunalne. Większość z nich jest bowiem w bardzo kiepskim stanie. Poza renowacją klatek schodowych i mieszkań, mieszkańcy wykonujący prace społeczne pielęgnowaliby trawniki przed nieruchomościami itp.

Aby wnioskować o przydział do takiego „bezpłatnego” mieszkania komunalnego, trzeba być zarejestrowanym w opiece społecznej a także nie można osiągać przychodów wyższych niż 600 euro na miesiąc.