Informacje dnia

SAVILLS: raport Automotive – producenci planują inwestycje w nieruchomości

Michał Śniadała_Savills

Specjaliści z firmy doradczej Savills opracowali raport „Automotive: Analiza rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych dla sektora motoryzacyjnego”.

Jak wynika z raportu Savills, pojazdy mechaniczne stanowią 40%, a akcesoria i części 57% produkcji sprzedanej w branży motoryzacyjnej w Polsce.
75% producentów części, a więc znacząca większość, planuje inwestycje w nieruchomości w 2018 lub 2019 r.
Firmy z sektora motoryzacyjnego w 2017 r. wynajęły ponad 210 000 mkw. powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych i przemysłowych, co stanowiło 5% popytu brutto.

W branży motoryzacyjnej w Polsce wyraźną dominację zaczyna zdobywać segment części i akcesoriów, których wartość produkcji już od siedmiu lat przekracza wartość produkcji samochodów. Jak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Savills, dynamiczny rozwój tego sektora napędza inwestycje w zaplecze logistyczne. Od trzech lat obserwujemy wzrost wolumenu transakcji najmu powierzchni magazynowych i przemysłowych dokonywanych przez firmy motoryzacyjne.

Motoryzacja jest drugą co do wielkości gałęzią przemysłu w Polsce. Z kolei sektor nieruchomości magazynowych i przemysłowych jest liderem rynku nieruchomości komercyjnych notując największe wzrosty od trzech lat. Dynamiczny rozwój motoryzacji i obiektów logistycznych jest ze sobą ściśle związany. Na rekordowe wyniki nieruchomości magazynowych ogromny wpływ ma oczywiście m.in. branża e-commerce, ale niebagatelna w tym również zasługa sektora motoryzacyjnego, który od zawsze stanowił jeden z fundamentów polskiej gospodarki” – podkreślił Michał Śniadała, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych firmy doradczej Savills.