rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Oferty na wyłączność – warto powierzyć nieruchomość pod opiekę jednego biura nieruchomości

adeolu-eletu-38649-unsplash
Oferty na wyłączność nie są jeszcze w Polsce bardzo popularne. Właściciele nieruchomości nie wiedzą dokładnie, z jakimi korzyściami mogą się liczyć, podejmując się współpracy wyłącznie z jednym pośrednikiem. Tymczasem warto powierzyć sprzedawaną nieruchomość pod opiekę wybranego biura nieruchomości. Dzięki temu właściciel nieruchomości może wiele zyskać. Dotyczy to nie tylko dużych obiektów komercyjnych, ale i pojedynczych lokali mieszkalnych, handlowych i usługowych.

Spis treści:
Nie tylko komercyjne nieruchomości z umową na wyłączność
Umowy otwarte pozornie korzystne
Oferty na wyłączność to rozsądny wybór
Umowy na wyłączność kluczem do większego budżetu na reklamę
Plusy dla właściciela nieruchomości

Nie tylko komercyjne nieruchomości z umową na wyłączność

Umowy na wyłączność nie są jeszcze zbyt popularne w przypadku sprzedaży mieszkań. Natomiast dużo częściej podpisywane są one przy sprzedaży dużych obiektów komercyjnych, jak magazyny, hale produkcyjne, biurowce czy hotele. Bardzo często na podpisanie umowy na wyłączność decydują się również inwestorzy, którzy w swoim portfelu posiadają pałace i dwory na sprzedaż. Powinien był to ważny sygnał dla właścicieli lokali mieszkalnych, którzy wahają się co do tego, czy podpisać umowę na wyłączność z jednym biurem nieruchomości, czy może zdecydować się na kilka umów otwartych. Często bowiem boją się oni tego, że powierzając swoją ofertę sprzedaży mieszkania tylko jednemu pośrednikowi, odcinają sobie dostęp do wielu potencjalnych kupujących. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej.

Umowy otwarte pozornie korzystne

Wydawać by się mogło, że umowy otwarte są dla właścicieli nieruchomości dużo bardziej korzystne. Tymczasem nic bardziej mylnego. Wprawdzie decydując się na podpisanie kilku umów otwartych, właściciel nieruchomości ma szansę na zwiększenia zasięgu dla swojej oferty sprzedaży. Niemniej jednak nieruchomości sprzedawane w ramach umów otwartych różnią się poziomem obsługi od nieruchomości, które są powierzane jednemu biuru nieruchomości w ramach umowy na wyłączność.
Jeśli do biura trafia nieruchomość na sprzedaż w ramach umowy otwartej, każdorazowo agenci nieruchomości starają się ją sprzedać w jak najkrótszym czasie i z jak największą korzyścią finansową dla klienta. Jednak przy tego rodzaju umowach budżet, jaki poświęcany jest na reklamę i sprzedaż, jest nieporównywalny do tego, jakim dysponują agenci przy umowach na wyłączność.
Wytłumaczenie jest proste. Jeśli do biura trafia nieruchomość na wyłączność, to agenci mają pewność, że zysk ze sprzedaży nieruchomości przypadnie wyłącznie ich biuru. Umowy otwarte takiej gwarancji nie dają, przez co też biura nieruchomości nie mogą przeznaczyć na taką ofertę zbyt dużego budżetu. Mogą mieć oni również obawy, że włożą trud i pieniądze w reklamę, a w międzyczasie ich wyróżnioną ofertę sprzeda inne biuro nieruchomości. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku umów na wyłączność.
Ponadto, o czym warto wspomnieć, pośrednicy, którzy posiadają w swoim wachlarzu ofert nieruchomości z umowami na wyłączność, będą poświęcali próbie ich sprzedaży znacznie większą ilość czasu, niż w przypadku ofert z umowami otwartymi. Nie powinno to dziwić, ponieważ umowa na wyłączność daje im pewny zysk w przypadku znalezienia kupca dla danej nieruchomości.

cytonn-photography-n95VMLxqM2I-unsplash

Oferty na wyłączność to rozsądny wybór

Podpisanie umowy na wyłączność to bardzo rozsądny wybór. W przypadku tego rodzaju umów wiele agencji nieruchomości dokłada zdecydowanie większych starań, aby sprzedać powierzoną im nieruchomość i dopiąć transakcję, tym samym wywiązując się z umowy. Pośrednik, któremu powierzono sprzedaż nieruchomości na wyłączność nie musi obawiać się, że do jego Klienta zgłosi się konkurencja, czyli przedstawiciel innego biura nieruchomości. Umowa na wyłączność daje mu bowiem gwarancję, że Klient ten nie podpisze umowy z żadnym innym biurem nieruchomości. Dzięki temu pośrednicy mogą swobodnie podawać w ogłoszeniu dokładną lokalizację sprzedawanej nieruchomości. Jest to duży plus, ponieważ kupujący mogą lepiej ocenić, czy dana lokalizacja im odpowiada.  Podobnie jest ze zdjęciami nieruchomości. Przy umowach otwartych biura nieruchomości na swoich stronach często zamieszczają oferty ze zdjęciami, które nie dają możliwości zlokalizowania obiektu będącego przedmiotem sprzedaży. To duży minus, gdyż kupujący nie mogą ocenić, czy nieruchomość spełnia ich oczekiwania nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Dodatkowo przy umowie na wyłączność pośrednik może zamieścić szerszy opis oferty, zaznaczając wszelkie jej walory, bez obawy, że nieruchomość tę zlokalizuje konkurencyjne biuro nieruchomości. Może na przykład dodać zdjęcia elewacji budynku, placu zabaw na osiedlu, parkingu itp.  Im więcej zdjęć zostanie dołączonych do oferty sprzedaży i im szerszy będzie opis nieruchomości, tym lepiej potencjalny kupujący będzie mógł ocenić, czy oferta ta spełnia jego oczekiwania.

Umowy na wyłączność kluczem do większego budżetu na reklamę

Kolejną istotną rzeczą jest wysokość budżetu. Pośrednik, który podpisze umowę na wyłączność, może poświęcić na sprzedaż danej nieruchomości dużo większą kwotę, niż w przypadku umów otwartych. Często nieruchomości sprzedawane w ramach umowy na wyłączność mogą liczyć na wyróżnienie na portalach sprzedażowych, inwestycję w bannery, zamieszczenie informacji o sprzedaży w prasie, niejednokrotnie z krótkim artykułem opisującym walory sprzedawanej nieruchomości. W przypadku dużych obiektów komercyjnych, które sprzedawane są w ramach umów na wyłączność, właściciel obiektu może liczyć na reklamę swojej nieruchomości w spotach reklamowych lub na billboardach. Wszystko zależy od tego, jak duża będzie prowizja biura nieruchomości i jak wysoki w związku z tym może ono poświęcić budżet na reklamę nieruchomości. Z pewnością jednak nieruchomość taka może liczyć na dużo bardziej bogatą i różnorodną reklamę.

Plusy dla właściciela nieruchomości

co może zyskać właściciel nieruchomości, podpisując umowę na wyłączność? Przede wszystkim biuro nieruchomości, któremu powierzy ofertę sprzedaży swojego obiektu czy mieszkania, będzie starało się maksymalnie rozreklamować tę nieruchomość. Możliwość taką zapewni pośrednikowi większy budżet na reklamę. Dodatkowo pośrednik, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż nieruchomości, będzie starał się sprzedać ją z jak największą korzyścią dla obecnego właściciela, aby był on zadowolony z powierzenia swojej oferty właśnie jemu. Oznacza to, że nieruchomość może zostać sprzedana nie tylko w szybkim czasie, ale również po wyższej cenie transakcyjnej, niż początkowo zakładał właściciel nieruchomości.

Związanie się z jednym biurem nieruchomości może okazać się bardzo korzystne. Myślenie, że jedno biuro oznacza mniejszą liczbę potencjalnych kupujących, jest błędne. Biuro to bowiem będzie starało się dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych kupujących, za pomocą jak najszerszej liczby kanałów sprzedaży. Sprzedaż nieruchomości przy współpracy z jednym biurem nieruchomości może więc okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Co więcej, podpisanie umowy na wyłączność jest korzystne nie tylko w przypadku dużych obiektów komercyjnych. Rozwiązanie to sprawdza się również bardzo dobrze przy sprzedaży pojedynczych mieszkań czy niewielkich lokali handlowych lub usługowych.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora