rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Lokale biurowe na sprzedaż – czy to dobra nieruchomość inwestycyjna?

Lokale biurowe na sprzedaż stanowią stosunkowo niewielki odsetek ofert na rynku nieruchomości. Dużo częściej można spotkać się z ofertami lokali na wynajem. Czy nabycie tego rodzaju nieruchomości stanowi dobry pomysł na lokatę kapitału inwestycyjnego? Jak najbardziej – lokale biurowe mogą stanowić nie tylko komfortową przestrzeń do pracy, ale również być źródłem stałych, comiesięcznych przychodów.

Spis treści:
Sytuacja w sektorze biurowym na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych
Kupno biura może się opłacić
Ekologiczne certyfikaty wartością dodaną dla nieruchomości komercyjnych
Biuro na sprzedaż – za ile można je kupić?

Sytuacja w sektorze biurowym na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych

Jak prezentuje się obecnie sytuacja w sektorze biurowym na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych? Można dostrzec poprawę i ponowne budzenie się tego sektora do życia. Rośnie zainteresowanie lokalami biurowymi. Deweloperzy często dostarczają tego rodzaju nieruchomości na rynek, w ramach swoich inwestycji mieszkaniowych. Lokale biurowe, handlowe i usługowe są zlokalizowane najczęściej w części parterowej. Dzięki temu klienci i kontrahenci mają łatwy i szybki dostęp do lokalu wprost z ulicy, bez konieczności pokonywania pięter. Tego rodzaju lokale są najczęściej przeznaczone na sprzedaż. Na ich nabycie może więc pozwolić sobie ograniczona liczba inwestorów indywidualnych. Należy bowiem dysponować odpowiednio zasobnym portfelem, ponieważ lokale z rynku pierwotnego są zazwyczaj drogie. Nie brakuje również lokali biurowych, które zlokalizowane są w centrum miasta. W przypadku dużych aglomeracji miejskich obecnie powstaje wiele nowoczesnych biurowców, które w najbliższych latach dostarczą na rynek nieruchomości nową powierzchnię biurową w standardzie klasy A.

Kupno biura może się opłacić

Biura na sprzedaż to oferta kierowana nie tylko do przedsiębiorców, którzy poszukują miejsca do samodzielnego prowadzenia biznesu. Mogą one również stanowić doskonałą formę lokaty kapitału z opcją jego wieloletniego pomnażania. Inwestor, który kupi lokal biurowy, może przeznaczyć go na wynajem. W zależności od jego powierzchni, ilości oraz rozkładu pomieszczeń, może on pokusić się o wynajęcie podzielonej przestrzeni kilku podmiotom. Dzięki temu zwiększy swoje comiesięczne przychody z tytułu najmu, gdyż wynajmując kilka mniejszych biur, może zarobić na poszczególnych więcej, niż na wynajęciu jednemu przedsiębiorcy całej dostępnej powierzchni.

Ekologiczne certyfikaty wartością dodaną dla nieruchomości komercyjnych

Rosnącą popularnością cieszą się biurowce, które posiadają ekologiczny certyfikat. W Polsce do najbardziej popularnych należą certyfikaty BREEAM oraz LEED.

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został wprowadzony w 1990 roku w Wielkiej Brytanii przez BRE Global. Obecnie można uznać, że jest to najczęściej stosowany system certyfikacji. Procesowi certyfikacji w ramach BREEAM poddaje się między innymi inwestycje biurowe. W celu przeprowadzenia procesu certyfikacji zatrudniony musi zostać asesor BREEAM.
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM został podzielony na kilka schematów.

Schematy te to:
– New Construction (International – dla krajów poza Wielką Brytanią) – dla inwestycji nowopowstających,
– In-Use – dla budynków już istniejących i użytkowanych przez okres minimum dwóch lat,
– Refurbishment & Fit-Out – dla renowacji i wykończenia,
– Communities – dla projektów urbanistycznych,
– Infrastructure – dla projektów infrastrukturalnych.

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został podzielony na 10 kategorii: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, odpady, transport, woda, energia, innowacje, materiały, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia.

W każdej z kategorii określono liczbę punktów krytycznych, czyli tzw. „Prerequisites”. W zależności od ilości uzyskanych punktów, inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie:
– certyfikat na poziomie Pass – powyżej 30 procent;
– certyfikat na poziomie Good – powyżej 45 procent;
– certyfikat na poziomie Very Good – powyżej 55 procent;
– certyfikat na poziomie Excellent – powyżej 70 procent;
– certyfikat na poziomie Outstanding – powyżej 85 procent.

Drugim znanym w Polsce systemem certyfikacji jest LEED. System oceny wielokryterialnej budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) został wprowadzony w 1998 r. przez U.S. Green Building Council. Procesem certyfikacji zajmuje się operator systemu, USGBC, we współpracy z GBCI (Green Business Certification Inc.). Poza granicami Stanów Zjednoczonych proces certyfikacji obiektu przeprowadzany jest przez profesjonalnego konsultanta. W Polsce procesowi certyfikacji w ramach LEED można poddać powierzchnie biurowe, powierzchnie przemysłowe, powierzchnie hotelowe, powierzchnie handlowe, budynki szkolne itp.

Proces certyfikacji w ramach LEED został podzielony na kategorie wymagań. Za ich spełnienie konsultat przyznaje odpowiednią ilość punktów. Do kategorii tych należą:
– lokalizacja i transport;
– jakość środowiska wewnętrznego;
– zintegrowany proces projektowy’
– energia i środowisko;
– materiały oraz zasoby naturalne;
– efektywna gospodarka wodna;
– jakość środowiska wewnętrznego;
– innowacja i priorytety regionalne;
– zrównoważony teren.

Po przyznaniu odpowiedniej ilości punktów, nieruchomość uzyskuje certyfikat LEED na poziomie:
– 40-49 punktów – poziom Certified;
– 50-59 punktów – poziom Silver;
– 60-79 – poziom Gold;
– 90-110 – poziom Platinum.

Biuro na sprzedaż – za ile można je kupić?

Ceny za biura na sprzedaż potrafią być bardzo zróżnicowane. Stawka za metr kwadratowy tego rodzaju nieruchomości jest uzależniona między innymi od lokalizacji, standardu itp.
Dla przykładu – lokal biurowy z rynku wtórnego, którego wyłącznym agentem sprzedaży jest WGN Gorzów Wielkopolski, został wystawiony na sprzedaż za 455 000 złotych. Lokal ten zlokalizowany jest w Gorzowie Wielkopolskim. Znajduje się na parterze budynku mieszkalnego i posiada osobne wejście od ulicy. Lokal został odnowiony, dzięki czego nowy właściciel nie będzie ponosił dodatkowych kosztów wykończenia wnętrz. Lokal biurowy ma powierzchnię 70 metrów kwadratowych. Cena za metr kwadratowy nieruchomości wynosi 6 635 złotych.

Inną ofertą WGN Gorzów Wielkopolski jest lokal biurowy zlokalizowany w tym samym mieście. Przedmiotowy lokal biurowy na sprzedaż położony jest w samym centrum Gorzowa Wielkopolskiego, w Centrum Handlowym Park 111. Lokal mieści się na trzecim piętrze nieruchomości. Dużym atutem są tutaj dwa osobne wejścia do lokalu. W pobliżu znajduje się bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska, wiele punktów handlowo-usługowych itp. Lokal ten ma powierzchnię prawie 105 metrów kwadratowych, co stwarza duże możliwości adaptacyjne. Na lokal składa się 5 komfortowych pomieszczeń oraz korytarze i przedsionki. Przedmiotowy lokal biurowy został wystawiony na sprzedaż za 369 000 złotych, co daje 3 519 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Jak widać, pomimo większego metrażu i większej liczby pomieszczeń, lokal w centrum handlowy cechuje się niższą ceną, niż lokal prezentowany jako pierwszy przykład. Cena jest więc kwestią mocno uzależnioną od wielu czynników, nie tylko dobrej lokalizacji i dużego metrażu.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora