rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Lokal usługowy na sprzedaż – czy to dobry pomysł na inwestycję kapitału finansowego?

alex-knight-309862-unsplash
Lokale usługowe na sprzedaż stanowią segment rynku nieruchomości komercyjnych, który nieustannie przyciąga inwestorów poszukujących atrakcyjnej lokaty kapitału. Inwestowanie w nieruchomości w dalszym ciągu uznawane jest za względnie stabilne i bezpieczne. Co więcej, posiadając lokal usługowy na sprzedaż, inwestor może zarobić na nim na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest wynajmowanie lokalu usługowego, natomiast drugim przeznaczenie nieruchomości na sprzedaż, kiedy jej wartość wyraźnie wzrośnie.

Spis treści:
Lokale usługowe na sprzedaż jako forma stałych przychodów
Jaki lokal usługowy na sprzedaż warto wybrać pod przyszły wynajem?
Lokale usługowe na sprzedaż wciąż cieszą się zainteresowaniem inwestorów
A jeśli nie wynajem…
Lokale usługowe na sprzedaż dobrą formą lokaty kapitału inwestorskiego

Lokale usługowe na sprzedaż to inwestycja godna uwagi. Jednak nie każda nieruchomość, nawet jeśli uznawana jest za atrakcyjną, ma szansę na szybkie znalezienie najemcy. Dlatego decyzja o zakupie nieruchomości komercyjnej w tym segmencie powinna być poprzedzona wnikliwą analizą lokalnego rynku nieruchomości komercyjnych.

Lokale usługowe na sprzedaż jako forma stałych przychodów

Posiadanie lokalu usługowego, który można wynająć, stanowi dla wielu przedsiębiorców bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Własna siedziba lub oddział podnosi prestiż przedsiębiorstwa i umożliwia przyjmowanie klientów oraz kontrahentów. Własny lokal jest ważny dla możliwości rozwoju biznesu. Co więcej, decydując się na wynajem a nie na zakup nieruchomości, przedsiębiorca wciąż pozostaje mobilny. Chodzi o to, że jeśli jego firma się rozrośnie, lub zmieni profil albo obszar działalności, przedsiębiorca będzie mógł bez większych problemów przenieść swoją działalność w inne miejsce. Gdyby posiadał lokal własnościowy, byłby bardziej związany z jedną lokalizacją do momentu, aż nie sprzeda swojej nieruchomości, aby mieć środki finansowe na zakup kolejnej.
Stąd nie dziwi tak duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorców, którzy aktywnie poszukują na rynku idealnej nieruchomości pod swoją działalność.
Właściciele takich lokali usługowych mają więc realną szansę na uzyskanie stałego źródła przychodów. Wystarczy bowiem, że przeznaczą swoją nieruchomość na wynajem. Tym sposobem będą mogli uzyskiwać comiesięczne wpływy gotówki na swoje konto.

Jaki lokal usługowy na sprzedaż warto wybrać pod przyszły wynajem?

Kiedy inwestor nabędzie już lokal usługowy, w kolejnym kroku musi zdecydować, czy będzie chciał przeznaczyć go na własny użytek, pod swój biznes, czy też na wynajem. Wybierając tę drugą opcję, będzie miał możliwość uzyskiwania stałych przychodów, regularnie co miesiąc. Będzie musiał jednak określić na starcie, czy interesuje się najem krótkoterminowy, czy może woli najemcę na dłużej. Obie opcje mają swoje zalety i wady.
Najem krótkoterminowy daje możliwość pobierania większych stawek za wynajem, dodatkowo lokal jest momentami pusty, co daje możliwość przeprowadzenia swobodnie wymaganych napraw czy odświeżenia wnętrza nieruchomości. Z kolei najem długoterminowy zapewnia większą stabilność na dłuższy czas, jednak właściciel nieruchomości musi dbać o to, aby jego lokal wynajmowany był w atrakcyjnej, konkurencyjnej na rynku cenie.
Inwestor, który podejmuje decyzję o nabyciu nieruchomości komercyjnej z myślą o jej późniejszym wynajmie, powinien wnikliwie przeanalizować oferty dostępne na rynku. W pierwszej kolejności powinien określić widełki budżetowe, jakimi dysponuje. Pozwoli mu to wyłonić na rynku oferty, które będą odpowiadały jego budżetowi. W kolejnym kroku powinien określić, jaka lokalizacja będzie korzystna pod jego działalność. Warto zastanowić się, kto ma być najemcą. Jeśli mają to być usługi wymagające wizyt klientów, to dobrze, aby lokalizacja zapewniała dobre skomunikowanie zresztą miasta, oraz centrum. Bliskość przystanków komunikacji miejskiej oraz parkingu będą dodatkowym plusem. Jeśli natomiast usługi wykonywane są zdalnie, na przykład online, to lokalizacja schodzi na dalszy plan.
Istotny jest prestiż samego budynku, w którym mieści się lokal. Jego wygląd będzie wizytówką również dla najemcy lokalu usługowego. Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest poziom rozbudowania infrastruktury handlowo-usługowej w najbliższym otoczeniu. Przyszli najemcy zwrócą uwagę nie tylko na to, z jakich lokali będą mogli sami skorzystać podczas przerw w pracy, ale również na to, jak prezentuje się oferta najbliższej konkurencji.

Lokale usługowe na sprzedaż wciąż cieszą się zainteresowaniem inwestorów

Lokale usługowe na sprzedaż wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Trzymają oni rękę na pulsie, aby nabywać prawdziwe rynkowe okazje, kiedy te się akurat trafią.
Lokale usługowe na wynajem cieszą się obecnie całkiem sporym zainteresowaniem ze strony najemców. Jeśli więc przedsiębiorca chciałby wynajmować lokal i czerpać z tego tytułu zyski finansowe, może to być dobry ku temu czas. Jednak tym, co inwestor powinien wziąć pod uwagę, jest specyfika lokalnego rynku. O ile bowiem w jednym regionie najem może cieszyć się bardzo dużym zainteresowaniem, o tyle w innym liczba pustostanów dostępnych do wynajęcia może zniechęcać. Każdorazowo inwestor powinien również oszacować, jakich zysków z tytułu wynajmu może się spodziewać.

A jeśli nie wynajem…

Jeżeli wynajmowanie lokalu usługowego nie jest formą zarobku, jaka interesowałaby inwestora, może on pokusić się o inne rozwiązanie, którym jest odsprzedaż nieruchomości komercyjnej z zyskiem. O co dokładnie chodzi? Inwestorzy często polują na okazje rynkowe. Czasami można nabyć lokal usługowy na sprzedaż w atrakcyjnej cenie, innym razem trafia się nieruchomość, która wymaga remontu, ale cechuje się niską ceną sprzedaży. Tego typu okazje rynkowe są wyszukiwane przez inwestorów.
Kupując nieruchomość mogą wyremontować są według aktualnych standardów i sprzedać po wyższej cenie. Ważne, aby kwota sprzedaży przewyższała nie tylko cenę nabycia nieruchomości, ale również koszt jej remontu lub odświeżenia oraz comiesięcznego utrzymania, czyli opłaty za media itp. Takie rozwiązanie jest dla inwestora o tyle korzystne, że przynosi mu szybki i jednorazowy zastrzyk gotówki. Zarobione pieniądze inwestor może przeznaczyć pod zakup innej nieruchomości, która pomnoży jego kapitał.

Lokale usługowe na sprzedaż dobrą formą lokaty kapitału inwestorskiego

Lokale usługowe na sprzedaż są atrakcyjną formą lokaty kapitału inwestorskiego. Inwestor może w szybki sposób pozyskać dodatkowe źródło regularnych przychodów, lub większego jednorazowego zastrzyku gotówki.
Oczywiście poza zaletami, inwestor powinien pamiętać również o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zarabianie na wynajmie lokali usługowych. Jeśli lokal nie zainteresuje przez dłuższy czas żadnego przedsiębiorcy i będzie stał pusty, będzie stanowił dla swojego właściciela przysłowiową kulę u nogi. Nierentowne nieruchomości obciążają inwestorski budżet i uniemożliwiają niekiedy inwestowanie w kolejne obiekty. Pieniądze, które inwestor chciałby przeznaczyć na zakup nowego lokalu usługowego, musi bowiem w takiej sytuacji przeznaczać na utrzymanie niewynajętej nieruchomości.
Z tego właśnie względu wnikliwa analiza i weryfikacja wszystkich plusów i minusów wejścia w tego rodzaju biznes, powinna być dokładna. To pozwoli inwestorowi na czerpanie oczekiwanych przychodów za pomocą posiadanych nieruchomości.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora