news

Kamienice na oku inwestorów. Mieszkania mają wzięcie

wyremontowana kamienica z ul. Prusa, Wrocław

wyremontowana kamienica z ul. Prusa, Wrocław

Mieszkania i lokale w kamienicach cieszą się ciągle sporym zainteresowaniem zarówno inwestorów mieszkaniowych, jak i tych, którzy poszukują nieruchomości komercyjnych. Dzieje się tak dlatego, że wygodne i duże lokale w kamienicach nadają się zarówno na cele mieszkaniowe, jak i pod siedziby firm, czy biura.

Rozstrzał cenowy w przypadku kamienic w dużych miastach jest bardzo duży i zależy przede wszystkim od lokalizacji i stanu technicznego budynku. Najwyższe wyceny osiągają oczywiście nieruchomości gruntownie wyremontowane, w centralnych lokalizacjach. Z kolei mieszkania do remontu w kamienicach uzyskują przeciętnie o 25 proc. niższe wyceny od rynkowych.

Mieszkania w odświeżonych reprezentacyjnych kamienicach z początku XX wieku, które zachowały charakter miejskich rezydencji, a zwłaszcza te w prestiżowych lokalizacjach, mają wysokie stawki cenowe,  porównywalne do cen  apartamentów. W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk cena metra kwadratowego może mieścić się w przedziale od 7 tys. zł do 14 tys. zł. Z kolei w lokalizacjach mniej atrakcyjnych, w sąsiedztwie zaniedbanych kamienic komunalnych, można znaleźć mieszkania z ceną zdecydowanie poniżej 4 tys. zł/ mkw.

Zaletą mieszkań w kamienicach jest większy komfort powierzchniowy i kubaturowy, wygodna przestrzeń do życia. Mieszkania takie mają swój niepowtarzalny klimat. Często, w przypadku kamienic z przełomu XIX i XX wieku, zachował się oryginalny wystrój wnętrz w postaci stiuków, rzeźbionej stolarki drzwiowej czy intarsjowanej mozaiki parkietowej. Koneserzy potrafią to docenić. Inną zaletą jest najczęściej lokalizacja w centrum miasta, z pełnym zapleczem handlowo-usługowym, w sąsiedztwie rozwiniętych węzłów komunikacyjnych.

Z tego też powodu wyremontowane kamienice są również postrzegane jako bardzo atrakcyjne nieruchomości komercyjne. Świetnie nadają się na biura, siedziby firm, hotele. Polski rynek kamienic cały czas się rozwija – dzięki renowacjom przeprowadzanym zarówno przez samorządy, wspólnoty jak i prywatnych inwestorów wartość tego typu nieruchomości sukcesywnie rośnie.

Małgorzata Battek/ Marcin Moneta WGN