rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Jak wybrać miejsce do pracy zdalnej? Rynek nieruchomości jest elastyczny

redNet Dom
W ciągu ostatnich dwóch lat całkowicie zmienił się sposób, w jaki wykonujemy obowiązki zawodowe. Pracownicy wielu branż zamienili biura na własne mieszkania i domy. Przy aranżowaniu przestrzeni dedykowanej pracy w naszych czterech kątach, warto zainspirować się sugestiami projektantów wnętrz. Gdy natomiast szukamy nowego mieszkania, miejsce do pracy pomoże nam wybrać innowacyjne narzędzie, mierzące poziom nasłonecznienia w poszczególnych pomieszczeniach.

Spis treści:
Nieruchomości prywatne: „Pokój biurowy” – zadbaj o odosobnioną przestrzeń
Oddzielne pomieszczenie na biuro – na co zwrócić uwagę przy adaptacji nieruchomości?
Polacy polubili pracę zdalną


Coraz więcej Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo – wykonując swoje obowiązki zawodowe, zarówno z biura jak i z domu. Początkowo przestawienie się na Home Office, okazało się dla niektórych trudnym zadaniem, a obecnie większości z nas bardzo takie rozwiązanie odpowiada.

– Ja się zupełnie nie mogłem odnaleźć na początku. Mam małe mieszkanie, dwa pokoje. Dzieci też uczą się w domu. Kończyliśmy z rodziną jeść śniadanie, córki szły do swojego pokoju, a ja na stole kuchennym rozkładałem laptopa i to było moje biuro. Teraz już znalazłem sobie bardziej odpowiednie miejsce do pracy i odpowiada mi taki system, mam dużo więcej czasu dla rodziny, nie tracę czasu na dojazdy i nie muszę się ubierać w garnitur – mówi Pan Jacek z Gdańska, właściciel 48 metrowego mieszkania.

Nieruchomości prywatne: „Pokój biurowy” – zadbaj o odosobnioną przestrzeń
Wiele osób tak jak Pan Jacek nie może sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie w mieszkaniu. W takiej sytuacji, można zaaranżować coś na kształt „pokoju biurowego”. Jak wydzielić taką przestrzeń w salonie lub sypialni?

– Podstawa to ergonomia. Powinniśmy zwracać uwagę, na to żeby było nam wygodnie, odpowiednie meble to podstawa. Istotnym aspektem jest stworzenie przestrzeni, w której nie przeszkadzamy innym domownikom i możemy swobodnie prowadzić służbowe rozmowy, jeśli jest to konieczne. Przydatne mogą okazać się biurowe ścianki działowe, które sprawdzą się zarówno w salonie czy sypialni. Nie zapominajmy o dostępie do naturalnego światła i ustawiajmy nasze biurka jak najbliżej okna. Przy bardziej doświetlonych pomieszczeniach pamiętajmy o możliwości ich zakrycia, w momencie zbyt dużego światła – podkreśla Katarzyna Karcz, wiceprezes zarządu redNet Dom, firmy specjalizującej się w kompleksowym projektowaniu oraz wykańczaniu wnętrz.

Oddzielne pomieszczenie na biuro – na co zwrócić uwagę przy adaptacji nieruchomości?
W przypadku Home Office najlepszym rozwiązaniem jednak jest oddzielne pomieszczenie. Kupując nowe mieszkanie i wiedząc, że będziemy pracować zdalnie, powinniśmy szukać inwestycji pod kątem takiego rozwiązania. Ważne są oczywiście odpowiednie meble, wyciszenie danego pomieszczenia, położenie w mieszkaniu tak, aby nie zakłócać życia rodzinnego. Niezwykle ważne jest jednak oświetlenie dzienne – ma ono pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. Dzięki niemu nasze oczy mniej się męczą, mamy lepszą koncentrację, co niezwykle ułatwia pracę w domu. Serwis z nieruchomościami tabelaofert.pl, jako jedyny portal na świecie wprowadził innowacyjne narzędzie, które, mierzy nie tylko w całym mieszkaniu, ale także w każdym pomieszczeniu – to, jaki jest poziom oświetlenia dziennego.

– Parametrem, który mierzy dostęp światła dziennego do pomieszczeń jest stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi. Dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi parametr ten nie powinien być mniejszy niż 1/8 (12,5%). Im wyższa wartość, tym jaśniejsze pomieszczenie nawet przy oknach na północ.. Przestrzeń ta wcale nie musi być duża, ale odpowiednie oświetlenie daje idealne warunki do pracy. Korzystając z naszej strony internetowej i nowego narzędzia 3D z łatwością dobierzemy mieszkania i konkretne pomieszczenia z preferowanym przez nas poziomem oświetlenia dziennego – mówi Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

Polacy polubili pracę zdalną
Przez ostatnie dwa lata bardzo przyśpieszył proces transformacji modelu zatrudnienia. Wszystko wskazuje na to, że praca w biurze w godzinach 9.00-17.00 odchodzi do lamusa, a jej miejsce płynnie zastępuje model hybrydowy. Już teraz w większości firm pracujemy 2 dni w domu, a 3 w biurze, albo odwrotnie. Niektóre firmy w ogóle nie wyznaczają stałego miejsca pracy, można pracować wyłącznie zdalnie, liczy się efektywność pracy i wykonanie powierzonego zadania. Pracownicy biurowi chcą w tej kwestii coraz więcej elastyczności, biorąc pod uwagę rosnące ceny benzyny, opłaty za parkowanie czy wysokie czynsze w centrum miasta, wolą często pracować w swoim domowym biurze. Według badania Inquiry Market Research, aż 63% Polaków chciałoby pracować zdalnie lub w systemie hybrydowym po zakończeniu pandemii. Przewaga zwolenników elastycznego sposobu pracy jest jeszcze większa, jeśli zaliczymy do nich także 13 % grupę, która chciałaby pracować z domu przez kilka dni w miesiącu. To oznacza, że blisko 80% Polaków oczekuje możliwości pracy poza biurem.
Źródło: tabelaofert.pl