komentarze, opinie, gospodarka

Biura serwisowane kontra przestrzenie co-workingowe – nieruchomości komercyjne dostosowują się do biurowych najemców

Łozowicka.M
Nieruchomości komercyjne stale dopasowują się do biurowych najemców, których potrzeby się modyfikują. W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem cieszą się biura serwisowane oraz przestrzenie co-workingowe. Które z nich bardziej odpowiadają przedsiębiorcom i pracownikom?

 

Spis treści:
Pandemia sprowadziła czarne chmury nad biurowce
Sektor biurowy na powrót się umacnia
Biura serwisowane ciekawą alternatywą miejsca pracy w okresie pandemii
Zalety powierzchni co-workingowych
Różne potrzeby najemców
Co przyniesie 2022 rok?

 

Pandemia sprowadziła czarne chmury nad biurowce

Pandemia wirusa COVID-19 mocno wpłynęła na rynkową sytuację sektora biurowego w Polsce. W początkowym okresie pandemii, kiedy na terenie całego kraju wprowadzony został pełny lockdown, biurowce praktycznie opustoszały. Trudna sytuacja zmusiła wielu przedsiębiorców do zreflektowania się, jaka rzeczywista powierzchnia biurowa wystarczy im do prowadzenia biznesów. W efekcie wiele umów zostało rozwiązanych. Właściciele biurowców negocjowali również w z najemcami warunki współpracy, w efekcie czego wiele z nich zostało aneksowanych. Najemcy zmniejszali zajmowaną przez siebie przestrzeń biurową, aby zminimalizować comiesięczne koszty utrzymania przedsiębiorstwa.

 

Sektor biurowy na powrót się umacnia

Obecnie można mówić o dużej poprawie sytuacji w sektorze biurowym. Po zniesieniu lockdownu wielu pracowników powróciło do swoich stacjonarnych miejsc pracy. Biurowce na powrót zaczęły tętnić życiem. Co więcej, niektórzy przedsiębiorcy rozwinęli swoje biznesy w tym trudnym czasie. Sytuacja taka miała miejsce w sektorze e-commerce, który odnotował dynamiczny rozwój z uwagi na odcięcie Polaków od większości stacjonarnych sklepów. Przedsiębiorcy, którzy działają w tej branży, zwiększyli zatrudnienie pracowników, w efekcie czego często decydowali się również na zwiększenie zajmowanej powierzchni biurowej.

 

Biura serwisowane ciekawą alternatywą miejsca pracy w okresie pandemii

Biura serwisowane (z ang. serviced office) to zamknięte przestrzenie biurowe, oferujące najemcom możliwość skorzystania z szeregu typowo biurowych udogodnień. Najemcy mogą liczyć na obsługę recepcyjną, w tym zarządzanie pocztą przychodzącą oraz wychodzącą. Jeśli w ramach biura serwisowanego zostanie wynajęta także sala konferencyjna, to również tutaj najemca może liczyć na profesjonalną obsługę gości podczas biznesowego spotkania. W ramach biur serwisowanych najemcy mają dostęp do typowych urządzeń biurowych i Internetu. Do ich dyspozycji oddawane są też często komfortowe pomieszczenia socjalne. Najemcy nie muszą się ponadto przejmować utrzymaniem porządku w biurze, gdyż tą kwestią zajmie się obsługa biurowca. Co istotne, najemca może mieć zarejestrowaną działalność pod adresem biura serwisowanego.
W samej części biurowej w ramach biur serwisowanych dostępne są do użytku najemców komfortowe biurka do pracy. Właściciele biurowców starają się też zadbać o zapewnienie kilku źródeł światła, w tym dostępu do światła dziennego.
Biura serwisowane często znajdują się w prestiżowych lokalizacjach, wewnątrz nowoczesnych biurowców. To dodatkowy atut dla każdego najemcy, któremu zależy na jak najlepszym wizerunku firmy. Bogatą ofertę biur serwisowanych można spotkać przede wszystkim w największych metropoliach miejskich.
Zaletą biur serwisowanych jest także czas obowiązywania umowy. Najczęściej najemcy mogą liczyć na elastyczne umowy krótkoterminowe, które w razie potrzeby strony mogą aneksować po porozumieniu.

 

Zalety powierzchni co-workingowych

Powierzchnie co-workingowe także posiadają swoje zalety. Są to otwarte, przestronne powierzchnie komercyjne do pracy biurowej. Przede wszystkim są to miejsca zapewniające użytkownikom dostęp do najważniejszych, najbardziej potrzebnych urządzeń biurowych, jak drukarka czy skaner. Osoby korzystające z powierzchni co-workingowych mogą skorzystać z komfortowych, długich stołów do pracy.
W przestrzeniach co-workingowych stawia się na pracę we współdzielonym środowisku. Wiele osób uważa takie rozwiązanie za zaletę, ponieważ stwarza ona możliwość nawiązania relacji i kontaktów biznesowych. Niemniej z uwagi na to, że powierzchnie co-workingowe to otwarte przestrzenie, z których naraz korzysta do kilkunastu osób, często do dyspozycji przedsiębiorców oddawane są boxy konferencyjne. Można w nich odbyć spokojnie krótkie spotkanie biznesowe lub przeprowadzić rozmowę telefoniczną.
Niewątpliwą zaletą powierzchni co-workingowych jest to, że przedsiębiorca może korzystać z powierzchni co-workingowej kilka godzin w tygodniu, lub wręcz jednorazowo. Nie jest więc ograniczany sztywną umową najmu, która zobowiąże go do regularnych, comiesięcznych opłat z tytułu wynajmu.
Powierzchnie co-workingowe są też często podzielone na strefy. W jednej części powierzchni co-workingowej wydzielana jest strefa czysto biurowa, natomiast z drugiej luźniejsza powierzchnia kojarząca się z domowym zaciszem. W tej strefie często umieszczane są wygodne kanapy i stoliki kawowe, gdzie każdy może usiąść z laptopem i wykonać projekt, lub odbyć luźną rozmowę biznesową.
W odróżnieniu od biur serwisowanych, korzystając z powierzchni co-workingowych przedsiębiorcy nie mają możliwości zarejestrowania w nich swoich firm. Dla wielu jednak nie jest to problemem.

 

Różne potrzeby najemców

Co jest lepsze – biura serwisowane czy powierzchnie co-workingowe? Trudno jednoznacznie określić, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań przedsiębiorcy. Dla jednych oferta biur serwisowanych będzie dużo bardziej atrakcyjna. Z kolei innym przedsiębiorcom bardziej odpowiadać będą przestrzenie co-workingowe. Wiele zależy od tego, w jakiej branży działa przedsiębiorca i jak wygląda jego system pracy. Jeśli posiada współpracowników i musi wspólnie z nimi realizować projekty, to być może lepszym rozwiązaniem będzie biuro serwisowane. Z kolei przedsiębiorca, który jest freelancerem i działa wyłącznie na własną rękę, może uznać, że bardziej atrakcyjna z jego perspektywy będzie oferta powierzchni co-workingowych. Dodatkowym kryterium może być w obecnych czasach bezpieczeństwo zdrowia. Sporo osób zwraca uwagę na to, czy w miejscu pracy zachowany jest rygor sanitarny. Dla takich przedsiębiorców z pewnością bardziej atrakcyjne będą biura serwisowane, które wykluczają jednorazową, dużą liczbę osób w jednym pomieszczeniu. W obecnych, post pandemicznych czasach, kwestia ta stała się bardzo istotna.

 

Co przyniesie 2022 rok?

Czy liczba powierzchni co-workingowych oraz biur serwisowanych będzie się zwiększać? Obserwując sytuację na rynku można się spodziewać, że tak. Wielu przedsiębiorców, z uwagi na wciąż niestabilną sytuację gospodarczą, woli nie wiązać się z właścicielem biura długoterminową umową najmu. Przybywa też freelancerów oraz osób, które wykonują swoją pracę w systemie hybrydowym lub zdalnym. Właście dla takich osób powierzchnie co-workingowe lub biura serwisowane mogą wydać się idealnym miejscem do pracy. Rosnący popyt powinien znaleźć odpowiedź w zwiększonej podaży. Z tego względu możemy się spodziewać, że w bieżącym, 2022 roku liczba powierzchni co-workingowych oraz biur serwisowanych będzie stale rosnąć. Na największy przyrost ich liczby możemy liczyć głównie w dużych miastach regionalnych i stolicy kraju, gdzie zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe stale jest na najwyższym poziomie.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl