komentarze, opinie, gospodarka

Rynek sprzedaży wierzytelności w I kw. 2016

mira_kantor_pikusNa początku 2016 r. odnotowano umiarkowaną aktywność na rynku sprzedaży wierzytelności hipotecznych w Europie. W pierwszym kwartale zawarto transakcje sprzedaży wierzytelności związanych z nieruchomościami oraz nieruchomości sprzedawanych po przejęciu własności (REO) o łącznej wartości 3,7 mld EUR, a więc znacznie niższej, niż w rekordowym pod tym względem 2015 r. Takie dane dostarcza najnowszy raport Cushman and Wakefield.

Badania wskazują jednak, że sprzedający nie zaprzestali aktywności, a jedynie dokonują obecnie spokojnej oceny sytuacji i przeglądu portfeli przed wykonaniem następnych posunięć.

Przeciętna wartość transakcji w pierwszym kwartale wyniosła zaledwie 207 mln EUR w porównaniu do 574 mln EUR w 2015 r. Nie odnotowano żadnych wyjątkowo dużych transakcji (powyżej 1 mld EUR), a największą była sprzedaż przez firmę Bankia wartego 645 mln EUR portfela wierzytelności związanych z nieruchomościami komercyjnymi (CRE) na rzecz Deutsche Bank (Project Babieca).

Jeśli chodzi o poszczególne kraje, w Hiszpanii zawarto 50% wszystkich transakcji w pierwszym kwartale 2016 roku, zaś Włochy kontynuują dobrą passę rozpoczętą pod koniec 2015 roku – wartość sprzedaży przekroczyła 1,1 mld EUR.

– Mimo względnie spokojnego początku roku, spodziewamy się znacznego wzrostu aktywności w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Obecnie w toku są transakcje sprzedaży o wartości ok. 28,6 mld EUR. Spodziewamy się, że wolumen na koniec 2016 r. wyniesie 70–80 mld EUR – mówi Federico Montero, Dyrektor ds. sprzedaży wierzytelności w dziale Finansowania Korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield w regionie EMEA.

– Również w Polsce rozwija się rynek wierzytelności.  Wprowadzony na początku 2016 roku nowy podatek bankowy w wysokości 0,44% rocznie od wszystkich aktywów, istniejąca opłata na bankowy fundusz gwarancyjny i zaostrzone wymogi dotyczące współczynnika adekwatności kapitałowej powodują, że trzymanie przez banki w portfelach niespłacanych kredytów jest nie tylko kosztowne, lecz także zmniejsza możliwości dalszego rozwoju – dodaje Mira Kantor-Pikus, Dyrektor ds. doradztwa strategicznego w dziale Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield Polska.