rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek nieruchomości premium w Polsce stara się trzymać mocną pozycję

mateusz-sn6Z8UNtJuY-unsplash
Rynek nieruchomości premium w Polsce stara się trzymać mocną pozycję. Dotyczy to wszystkich segmentów, zarówno mieszkaniowego, jak również biurowego, hotelowego itp. Ceny nieruchomości zaczęły wprawdzie spadać, jednak rynek nieruchomości premium stara się utrzymywać je na możliwie wysokim poziomie.

Spis treści:
Premium oznacza stabilną inwestycję
Ryzyko, które warto podjąć
Luksusowe apartamenty na sprzedaż przyciągają nabywców
Nie tylko segment mieszkaniowy zwiększa liczbę inwestycji premium
Czy nieruchomości z segmentu premium utrzymają wysokie ceny?
Grunty pod projektu premium wciąż poszukiwane przez deweloperów
Czy 2023 rok będzie bardziej przychylny dla nieruchomości z segmentu premium?

Premium oznacza stabilną inwestycję

Rynek nieruchomości premium w Polsce określany jest jako posiadający duży potencjał rozwoju. Dodatkowo uważa się go za stabilny segment całego rynku, a co za tym idzie, dobrą lokatę kapitału.
Nieruchomości z segmentu premium to nieruchomości określane mianem luksusowych. Cechują się prestiżem i idącą za nim w parze wysoką ceną za metr kwadratowy. Pomimo trudnej sytuacji rynkowej, deweloperzy nie rezygnują z inwestycji premium. W dalszym ciągu na terenie całego kraju realizowane są prestiżowe projekty. Wiele inwestycji powstaje w segmencie mieszkaniowym, gdyż apartamenty cieszą się uznaniem zarówno wśród dużych, jak i indywidualnych inwestorów.

Ryzyko, które warto podjąć

Oczywiście z punktu widzenia dewelopera inwestycja w projekt z segmentu premium może okazać się dość ryzykownym przedsięwzięciem. Projekty tego rodzaju realizowane są przy użyciu wysokiej jakości materiałów, które odpowiednio wysoko kosztują. Są to więc inwestycje często drogie w realizacji. Ponadto deweloper musi pamiętać o nabyciu atrakcyjnie zlokalizowanej działki. Dobra lokalizacja jest bowiem jednym z czynników, którzy przyciąga kupujących.
Z uwagi na wysokie koszty realizacji projektów z segmentu premium, deweloperzy każdorazowo prześwietlają rynek pod kątem konkurencyjnych projektów, opłacalności inwestycji (czyli potencjalnych zysków ze sprzedaży lub wynajmu), tempa zwrotu z inwestycji itp.

Luksusowe apartamenty na sprzedaż przyciągają nabywców

Mieszkania z segmentu premium nie wychodzą z mody. Kupujący chętnie inwestują w nie na potrzeby własne, lub z myślą o późniejszym wynajmie lub sprzedaży wyposażonego apartamentu po wyższej cenie.
Z uwagi na rodzaj nieruchomości, nabywcami są osoby o wysokich wymaganiach, które z pewnością prześwietlą najdrobniejsze detale związane z realizacją projektu. Sprawdzane są często kwestie takie jak jakość materiałów użytych do budowy, staranność wykonania, wykończenie itp. Wygląd klatek schodowych i hollu wejściowego, obecność wind, wygląd i układ garaży podziemnych itp. – wszystko to weryfikowane jest przez przyszłych nabywców. Kupujący prześwietlają nie tylko sam budynek, ale również jego okolicę. Starannie zagospodarowane części wspólne stanowią dużą wartość dodaną. Plusem jest też osiedlowa siłowania, całodobowy monitoring wraz z ochroną oraz strefa wypoczynku dla mieszkańców.

Nie tylko segment mieszkaniowy zwiększa liczbę inwestycji premium

Przyrost projektów premium dotyczy w dużej mierze sektora mieszkaniowego. Jednak luksusowych inwestycji przybywa również wśród nieruchomości o charakterze komercyjnym. Nowoczesne biurowce czy prestiżowe hotele także rozwijają się na rynku nieruchomości premium.
Realizacja projektów premium na rynku komercyjnym stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju inwestycje.
W przypadku biurowców zwiększa się zapotrzebowanie na bardziej prestiżowe, innowacyjne i ekologiczne powierzchnie biurowe. Tego rodzaju nieruchomości podnoszą prestiż przedsiębiorców, którzy wynajmują w nich powierzchnie.
Z kolei hotele z segmentu premium cieszą się coraz większym uznaniem wymagających gości, którzy cenią sobie wysoki standard wypoczynku. To także doskonałe obiekty do organizacji imprez okolicznościowych oraz wydarzeń biznesowych, jak konferencje, szkolenia czy wytworne gale biznesowe.

Czy nieruchomości z segmentu premium utrzymają wysokie ceny?

Na początku roku prognozy przewidywały, że sektor premium utrzyma swoje wysokie ceny. Sugerowała to mocna pozycja tego sektora i fakt, że na wysokość cen nie wpływała wówczas negatywna sytuacja gospodarcza w kraju. Co więcej, ceny nieruchomości luksusowych nawet rosły. Stanowiło to zachętę dla inwestorów, którzy chcieli rozsądnie ulokować swój kapitał i możliwie szybko i wysoko go pomnożyć.
Obecnie można zaobserwować nieznaczny spadek cen za nieruchomości z segmentu premium. Nie można przy tym powiedzieć o wysokich obniżkach. Kupujący mogą spodziewać się raczej delikatnych obniżek, które stanowią odpowiedź na wciąż trudną i długo trwającą sytuację w kraju. Wysoka inflacja i zaostrzone procedury kredytowe w bankach nie sprzyjają rynkowi nieruchomości. Z tego względu część deweloperów decyduje się na niewielkie obniżki cenowe, czym chcą zachęcić większą liczbę kupujących do zainteresowania się ich inwestycjami.

Grunty pod projektu premium wciąż poszukiwane przez deweloperów

Pomimo niesprzyjającej sytuacji w kraju, deweloperzy nie zamierzają odpuszczać i rezygnować z realizacji prestiżowych inwestycji. Niekorzystne warunki na rynku nieruchomości nie mogą trwać wiecznie, z czego deweloperzy zdają sobie sprawę.
Nieprzetrwanie poszukują oni atrakcyjnych działek pod swoje przyszłe projekty inwestycyjne. Ich zainteresowaniem cieszą się nie tylko działki zlokalizowane w ścisłych centrach dużych aglomeracji miejskich. Uznaniem cieszą się także grunty budowlane, które cechują się skrajną lokalizacją. Każdy z deweloperów kieruje się innymi kryteriami poszukiwań, które uzależnione są po części od prywatnych preferencji, a po części od celu inwestycyjnego. Wybór odpowiednej działki inwestycyjnej często uzależniony jest od tego, jakiego rodzaju inwestycja ma zostać zrealizowana na tym gruncie przez inwestora. Dla jednych więc działki na obrzeżach miast okażą się idealną lokalizacją, podczas gdy inni będą celowali w tereny zlokalizowane wokół ścisłego centrum, z uwzględnieniem łatwego dojazdu do poszczególnych dzielnic miasta.

Czy 2023 rok będzie bardziej przychylny dla nieruchomości z segmentu premium?

To pytanie zadają sobie nie tylko deweloperzy, ale również nabywcy nieruchomości z sektora premium. Czy przyszły rok przyniesie stabilizację na rynku nieruchomości w Polsce? Z co za tym idzie, czy sektor nieruchomości premium ponownie wzmocni swoje wysokie ceny? Póki co można spekulować, w jakim kierunku potoczy się sytuacja na krajowym rynku. Już poprzednie lata pokazały, że dokonywanie prognoz rynkowych stało się trudniejsze. Gospodarka krajowa wciąż pozostaje niestabilna, a wpływ na nią mają wydarzenia za granicą. Inflacja w Polsce cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co także negatywnie wpływa na rynek nieruchomości. Nabywców jest zwyczajnie mniej, a o dopięcie transakcji w poszczególnych sektorach rynku trzeba się bardziej postarać. Fakt, że banki zaostrzyły politykę kredytową, również działa niekorzystnie na liczbę transakcji w poszczególnych segmentach rynku nieruchomości. Pozostaje liczyć na to, że 2023 rok przyniesie stabilizację. Deweloperzy starają się utrzymać odpowiednio wysoką podaż, licząc, że popyt także będzie zadowalający. Segment premium stara się utrzymywać wysokie ceny i zapewne podobnie będzie w przyszłym, 2023 roku.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora