Rynek powierzchni magazynowych

Rynek magazynów z kolejnymi rekordami – raport BNP

raport_BNP

mat. prasowe

Miniony rok był rekordowy jeśli chodzi o popyt i wolumen transakcji na rynku magazynów i obiektów przemysłowych w regionie Europy Środokowo – Wschodniej. Takie wnioski płyną z najnowszego  raportu BNP Paribas Real Estate.

Twórcy raportu szacują, że całkowita podaż nowoczesnych powierzchni logistycznych i magazynów w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, Rumunii i w Polsce (te kraje zostały objęte analizą)   wynosi około 20,65 milionów metrów kwadratowych. Dominuje rynek Polski – 43% zasobów znajduje się w naszym kraju.

Drugim co do wielkości rynkiem są Czechy (26% całkowitych zasobów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej), które w ubiegłym roku znalazły się w czołówce jeśli chodzi o poziom najmu oraz transakcje inwestycyjne. Pozostałe kraje mają zbliżony udział w powierzchni magazynowej i logistycznej (16% Węgry, 11% Rumunia).

Poszczególne rynki różnią się co do wysokości stawek czynszów za wynajem magazynów. Najwyższe są w Czechach i Polsce – na poziomie  4,5 a 5,5 euro za m kw./mies. za najlepsze obiekty. W pozostałych państwach mieszczą się one w granicach 4,0-4,5 euro za m kw./mies.

Widzimy, że w Polsce przedmiotem zainteresowania inwestorów coraz częściej stają się obiekty logistyczne i przemysłowe. Inwestorzy poszukujący wyższych stóp zwrotu z inwestycji kierują swoją uwagę na pozostałe rynki Europy Centralnej i Wschodniej, w szczególności Rumunii i Węgier,  gdzie poziom rentowności różni się nawet o dwa punkty procentowe od Czech i Polski. Ze względu na ograniczoną dostępność instytucjonalnych produktów na tych rynkach, inwestorzy musza być przygotowani na zakup obiektów wymagających większych dodatkowych nakładów, czy też aktywnego zarządzania w celu podniesienia ich wartości – podsumowuje John Palmer, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych, sektor Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych oraz Wycen,  BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia.