komentarze, opinie, gospodarka

Rynek e-commerce wciąż sprzyja rozwojowi sektora magazynowego w Polsce

Łozowicka.M

Rynek e-commerce wciąż sprzyja rozwojowi sektora magazynowego w Polsce. Świadczy o tym choćby rosnąca liczba nieruchomości o charakterze magazynowym na terenie całego kraju. Polacy docenili możliwość wygodnego i bezpiecznego dokonywania zakupów drogą online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Spis treści:
Przedsiębiorcy działający online potrzebują stacjonarnych magazynów
Działania przedsiębiorców rozkręciły rozwój sektora magazynowego na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych
Sytuacja w sektorze magazynowym na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych
Hale produkcyjne również potrzebne
Czego przedsiębiorcy oczekują od wynajmowanych magazynów?
Sektor e-commerce wciąż będzie wiatrem w żagle dla rynku nieruchomości komercyjnych
Sektor magazynowy i rynek e-commerce w Polsce

E-commerce jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju, co napędza również sektor magazynowy. Ta dobra passa sklepów internetowych sprawia, że przedsiębiorcy muszą zwiększać powierzchnię wynajmowanych przez siebie magazynów. Zwiększa się zainteresowanie nie tylko powierzchniami do magazynowania towarów, ale również halami produkcyjnymi. Coraz więcej przedsiębiorców jest również zainteresowanych ofertą dużych centrów logistycznych.

Przedsiębiorcy działający online potrzebują stacjonarnych magazynów

Niewątpliwie dla sektora e-commerce motorem napędowym był wybuch pandemii koronawirusa oraz wprowadzonego w związku z nim pełnego lockdownu. Polacy, którzy z dnia na dzień utracili możliwość swobodnego wychodzenia z domu i dokonywania zakupów w stacjonarnych sklepach,szybko zaczęli poszukiwać alternatywnego rozwiązania. Okazały się nim sklepy internetowe. Przedsiębiorcy szybko dostrzegli szansę na zwiększenie liczby klientów i błyskawicznie zaczęli udoskonalać swoje sklepy internetowe tak, aby korzystanie z nich było dla klientów swobodne, proste i intuicyjne. Dzięki takiego podejściu ze strony internetowych przedsiębiorców, nawet osoby, które do tej pory pozostawały sceptyczne w stosunku do robienia zakupów przez internet, szybko zmieniły zdanie. Co więcej, nawet po zniesieniu pełnego lockdownu wielu konsumentów pozostało przy zakupach online, rezygnując z możliwości udania się do stacjonarnego sklepu.

Działania przedsiębiorców rozkręciły rozwój sektora magazynowego na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych

Spoglądając wstecz, z całym przekonaniem można powiedzieć, że wszelkie działania podjęte przez przedsiębiorców działających w branży e-commerce, odbiły się pozytywnie na sektorze magazynowym w Polsce. Deweloperzy, którzy stale śledzą sytuację na rynku nieruchomości, równie szybko zareagowali na sygnały sugerujące, że zapotrzebowanie na magazyny do wynajęcia gwałtownie wzrośnie. W efekcie wielu deweloperów wystartowało z nowymi projektami inwestycyjnymi, lub starało się przyspieszyć proces prac budowlanych, aby oddać do użytku inwestycję magazynową w możliwie najkrótszym czasie.

Sytuacja w sektorze magazynowym na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych

Sektor magazynowy w Polsce ma się bardzo dobrze. Dzięki dużemu zróżnicowaniu obiektów na rynku, najemcy mogą wybrać taki obiekt, który najbardziej będzie spełniał ich oczekiwania. Jednym przedsiębiorcom będzie bowiem zależało na łatwym dostępie do dróg krajowych i autostrad, a innym na atrakcyjnej cenie i możliwości wynajęcia małej powierzchni (tzw. moduły magazynowe). Dla jeszcze innych kluczowym kryterium wyboru będzie bliskość dużej aglomeracji miejskiej, lub usytuowanie magazynu bezpośrednio w granicach miasta.
Rośnie nie tylko popularność magazynów na wynajem. Coraz większą popularnością cieszą się także nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż, które budowane są w formule BTO (build-to-own). Niezmiennym zainteresowaniem mogą się także pochwalić inwestycje szyte na miarę, utrzymane w formule wynajmu, czyli BTS (build-to-suite).

Hale produkcyjne również potrzebne

Poza magazynami na wynajem, oraz inwestycjami magazynowymi do sprzedaży, rośnie także zainteresowanie halami produkcyjnymi. Wielu przedsiębiorców samodzielnie wytwarza sprzedawane przez siebie towary. W związku z tym, że sprzedaż produktów dostępnych online się zwiększa, przedsiębiorcy Ci często muszą podjąć decyzję o wynajęciu większej lub dodatkowej hali, aby przyspieszyć produkcję swoich towarów. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie hale produkcyjne również będą cieszyły się rosnącym zainteresowaniem. Mowa tu zarówno o nieruchomościach przeznaczonych na wynajem, jak również tych na sprzedaż.

Czego przedsiębiorcy oczekują od wynajmowanych magazynów?

Liczba dostępnych na rynku nieruchomości o charakterze magazynowym cały czas rośnie. Deweloperzy stale śledzą rynkowe trendy i starają się, aby oddawane przez nich do użytku obiekty im odpowiadały. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na szereg kryteriów, którymi kierują się przy wyborze idealnego magazynu.
Jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest często lokalizacja obiektu. Przy czym przedsiębiorcy dzielą się w tym przypadku na dwie grupy – tych, którzy poszukują kompaktowych magazynów miejskich, oraz tych, którym zależy na wynajęciu dużej powierzchni poza granicami miasta, jednak blisko autostrad i dróg krajowych.
Kolejną ważną rzeczą jest specyfikacja techniczna obiektu. Jego standard oraz wprowadzone udogodnienia będą przez przyszłych najemców gruntownie weryfikowane.
Kolejnym kryterium jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Przedsiębiorcy, którzy świadomie i odpowiedzialnie podchodzą do tych tematów, będą poszukiwali takiej nieruchomości inwestycyjnej, która zapewni ich pracownikom bezpieczne warunki pracy.
Jeśli magazyn posiada certyfikat LEED lub BREEAM, to jest to niewątpliwie kolejny plus dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie możliwość wynajęcia powierzchni w ekologicznych obiektach. Poza potwierdzeniem energooszczędności inwestycji, certyfikat jest również oznaką prestiżu, na czym zależy wielu najemcom.

Sektor e-commerce wciąż będzie wiatrem w żagle dla rynku nieruchomości komercyjnych

Obserwując bieżącą sytuację na rynku, można się spodziewać, że sektor e-commerce w dalszym ciągu będzie się rozwijał, przez co rosnąć będą również potrzeby magazynowe przedsiębiorców. Twardy lockdown, który był wprowadzony w całym kraju, odcisnął piętno nie tylko na dotychczasowym systemie pracy, ale także na zwyczajach zakupowych Polaków. Ci z kolei polubili zakupy dokonywane drogą online, uznając ja za szybkie i wygodne.
Sektor e-commerce notuje stały rozwój. Liczba zwolenników internetowych zakupów także rośnie. Zwiększa się także wartość internetowych koszyków zakupowych, co może oznaczać, że osoby, które przekonały się do zakupów online, kupują tym kanałem coraz większą i bardziej różnorodną ilość produktów.
Póki co ciężko oszacować, jak długo szybkie tempo rozwoju sektora e-commerce się utrzyma, jednak właściciele sklepów internetowych zdają się pozostawać w optymistycznych nastrojach. Korzysta na tym również sektor magazynowy na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych.

Sektor magazynowy i rynek e-commerce w Polsce

Deweloperzy stale obserwują przedsiębiorców działających w branży e-commerce i coraz częściej podejmują się realizacji projektów inwestycyjnych skrojonych pod potrzeby najemców z tej branży. Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie magazyny wysokiego składowania oraz obiekty położone w miastach, czyli tzw. magazyny miejskie, które cechuje mała powierzchnia minimalnych modułów na wynajem. Deweloperzy dokładają starań, żeby zapewnić swoim potencjalnym najemcom przestronne place manewrowe oraz dużą liczbę miejsc parkingowych, a także wszelkie nowoczesne udogodnienia wewnątrz obiektów magazynowych.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl