rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Ruszyła budowa kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

29 WIZUALIZACJA (4)_m
Rozpoczęła się budowa kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Kompleks kliniczno-dydaktyczno-badawczy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie powstanie w ciągu 33 miesięcy. Oddanie centrum do użytku uczelni ma nastąpić w pierwszej połowie 2026 r. To zobowiązanie złożyli Rektorowi PUM przedstawiciele generalnego wykonawcy, zarządy firm Doraco i PORR w obecności osób, które w przygotowaniu inwestycji uniwersytetowi towarzyszyły.

W uroczystości symbolicznego przekazania placu budowy uczestniczyli Inwestor – władze uczelni i klinicznego szpitala, reprezentowane przez rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego i dyrektora SPSK-1 PUM dr Konrada Jarosza oraz Generalny Wykonawca – konsorcjum KB DORACO (lider) i PORR (partner). W rozpoczęciu tego przełomowego dla PUM przedsięwzięcia uczestniczyli przedstawiciele Rządu RP – Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Towarzyszyli mu także Posłowie na Sejm RP na czele z Wiceprzewodniczącym Komisji Zdrowia Czesławem Hocem. Nie zabrakło przedstawicieli Gminy Miasto Szczecin, którą reprezentowali Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin Renata Łażewska, Wiceprezydent Szczecina Michał Przepiera i sekretarz miasta Ryszard Słoka.

– Startujemy z realizacją największej inwestycji w historii PUM w Szczecinie. Budowa supernowoczesnego ośrodka kliniczno-dydaktyczno-badawczego to duża odpowiedzialność, ale i olbrzymia satysfakcja. Nadszedł czas na realizację Waszych marzeń i obiecujemy, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, by powstający budynek sprostał oczekiwaniom – zadeklarowała Angelika Cieślowska, prezes DORACO, lidera w konsorcjum realizującym zadanie.

Obiekt wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu powstanie przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie naprzeciw szpitala klinicznego SPSK-1 PUM. Inwestycja powstaje w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie z ustaleniami jej realizacja zajmie 33 miesiące.

– W pierwszej kolejności rozpoczniemy od montażu ogrodzenia placu budowy oraz postawienia zaplecza kontenerowego. W najbliższym okresie skoncentrujemy się na wykonaniu wykopu szerokoprzestrzennego dla budynku głównego. Wiązać się to będzie m.in. z koniecznością usunięcia skarpy od strony parkingu przy Unii Lubelskiej. Dokonywać będziemy również odwiertów pod gruntowe pompy ciepła o długości około 51 kilometrów, co stanowić będzie jedną z największych łącznych długości odwiertów wykonanych w Polsce. Przed nami również rozpoczęcie robót żelbetowych fundamentowych – tłumaczy Mariusz Ślęzak, dyrektor kontraktu z DORACO.

Projekt architektoniczny inwestycji przygotowało Biuro Architektoniczne DEDECO.

Źródło: DEDECO.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora