komentarze, opinie, gospodarka

Polskie lotniska oferują nie tylko loty, ale i lokale handlowe na wynajem – oferta jest ciekawa

Łozowicka.M
Polskie lotniska oferują nie tylko loty, ale i lokale handlowe na wynajem. Oferta tego typu nieruchomości komercyjnych jest naprawdę ciekawa. Zważywszy na fakt, że przez lotniska codziennie przejawiają się tabuny pasażerów, którzy chętnie korzystają z oferty lokali handlowych na terenie terminali, wynajem takiego lokalu może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Spis treści:
Gdzie warto rozpocząć biznes?
Lokal handlowy na lotnisku?
Najistotniejsze lotniska w Polsce
Co oferują lokale handlowe na terenie lotnisk?
Lotnisko sprawdzonym miejscem dla biznesu

Gdzie warto rozpocząć biznes?

Przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie sklepu lub lokalu usługowego, w pierwszej kolejności rozważają miejsce, w którym mieliby prowadzić biznes. Wielu z nich bierze pod uwagę galerie handlowe, pasaże, czy wolnostojące lokale. Mniejszy procent z nich rozważa możliwość otworzenia sklepu albo lokalu handlowego bądź gastronomicznego na terenie lotniska. Oczywiście należy liczyć się z tym, że wynajem powierzchni komercyjnej na terenie lotniska jest kosztownym biznesem. Niemniej przedsiębiorcy radzą sobie z tym faktem, przerzucając częściowo obciążenie finansowe na kupujących, poprzez zwiększanie cen za towary czy usługi. Dzięki temu mogą z powodzeniem prowadzić swoje biznesy wśród dużej liczby potencjalnych klientów i niewielkiej konkurencji biznesowej.

Lokal handlowy na lotnisku?

Mogłoby się wydawać, że wynajem lokalu handlowego na terenie lotniska to dość ryzykowna inwestycja. Niemniej lokale, które już funkcjonują w takich miejscach stanowią dowód na to, że kupujących nie odstraszają wyższe niż przeciętne w innych sklepach ceny za produkty. Osoby, które czekają na odprawę lub mają przerwę w podróży chętnie korzystają z kawiarni, lokali gastronomicznych oraz sklepów. Powodzeniem na lotniskach cieszą się chociażby księgarnie oraz sklepy z symbolicznymi pamiątkami.
Lokale handlowe na lotniskach do wynajęcia nie należą wprawdzie do najtańszych, jednak poprzez podwyższanie cen produktów w sklepach, najemcy są w stanie z powodzeniem utrzymywać swoje działalności biznesowe.

Najistotniejsze lotniska w Polsce

Na terenie kraju można wyróżnić najważniejsze porty lotnicze. Mowa tu o tych największych i najczęściej wybieranych przez podróżnych.
Do najważniejszych lotnisk w kraju można zaliczyć:
– Port Lotniczy Warszawa im. Fryderyka Chopina / Warszawa Okęcie (WAW),
– Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin / Modlin (WMI),
– Lotnisko Wrocław im. Mikołaja Kopernika/ Wrocław (WRO),
– Międzynarodowe lotnisko Katowice Pyrzowice / Katowice Pyrzowice (KTW),
– Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy / Gdańsk Rębiechowo (GDN),
– Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II, Kraków – Balice / Kraków Balice (KRK),
– Lotnisko im. Henryka Wieniawskiego – Poznań Ławica / Poznań Ławica (POZ),
– Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta / Łódź Lublinek (LCJ),,
– Port Lotniczy Szczecin – Goleniów im. NSZZ SOLIDARNOŚĆ / Szczecin (SZZ),
– Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost / Zielona Góra (IEG),
– Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz – Szwederowo / Bydgoszcz (BZG),
– Port Lotniczy „Rzeszów – Jasionka” / Rzeszów Jasionka (RZE).

thong-vo-2482-unsplash

Co oferują lokale handlowe na terenie lotnisk?

Polskie lotniska posiadają nieco odmienną ofertę. Wiele zależy od tego, jak duże jest samo lotnisko, oraz jak wiele lokali handlowych na wynajem może zaoferować.
Dla przykładu, Port Lotniczy Warszawa im. Fryderyka Chopina posiada bardzo bogatą ofertę dla osób przybyłych na lotnisko. Pasażerowie znajdą tutaj księgarnię, sklepy odzieżowe, sklep z biżuterią, sklep z zabawkami, sklep z artykułami podróżniczymi, kiosk, kwiaciarnię itp. W sumie swoją ofertę na warszawskim lotnisku prezentuje 29 lokali handlowych. To imponująca liczba, jak na specyfikę miejsca. Jak jednak widać, kupujących nie brakuje i najemcy z powodzeniem utrzymują swoje biznesy.
Jak można przeczytać w informacjach zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej Portu Lotniczego Warszawa im. Fryderyka Chopina, każdego dnia przez lotniczy terminal przewija się średnio 25 tysięcy pasażerów. Warszawskie lotnisko posiada nowoczesną i przyjazną strefą komercyjną o łącznej powierzchni około 11 tysięcy metrów kwadratowych.

Port Lotniczy Szczecin – Goleniów im. NSZZ SOLIDARNOŚĆ, chociaż dużo mniejszy od warszawskiej oferty komercyjnej, także posiada sklepy i lokale gastronomiczne. W sumie jest ich łącznie 12 na terenie lotniska. Wśród usług, na jakie mogą liczyć pasażerowie, znajdują się: kącik zabaw dla dzieci, poczta, sala konferencyjna czy wypożyczalnia samochodów. Obecnie ten port lotniczy nie prowadzi żadnego przetargu na wynajem powierzchni handlowej.

Firmy, które są zainteresowane wynajęciem lokalu handlowego na terenie Portu Lotniczego „Rzeszów – Jasionka” Sp. z o.o., mogą skontaktować się z odpowiednim działem w celu nawiązania współpracy biznesowej. Port Lotniczy „Rzeszów – Jasionka” Sp. z o.o. oferuje powierzchnie magazynowe na wynajem w dwóch lokalizacjach:
– w terminalu przylotów → (zabudowa kontenerowa), gdzie oferowana powierzchnia użytkowa wynosi 644 metrów kwadratowych. Powierzchnia na wynajem znajduje się na terenie Portu Lotniczego w strefie zastrzeżonej,
– w poczekalni → (zabudowa kontenerowa), gdzie oferowana powierzchnia użytkowa wynosi 227 metrów kwadratowych. Powierzchnia na wynajem znajduje się na terenie Portu Lotniczego w strefie ogólnodostępnej.

Bardzo ciekawą ofertę prezentuje Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Bezpośrednio przy nowoczesnym Terminalu pasażerskim T-2 powstaje nieruchomość inwestycyjna. Jest nią kompleks, w którym znajdą się lokale biurowe, usługowe, gastronomiczne a także nowoczesny hotel. Projekt nieruchomości inwestycyjnej o nazwie Airport City Gdańsk (ACG) zakłada wybudowanie kompleksu budynków biurowo-usługowych wraz z obiektami towarzyszącymi na obszarze przylegającym bezpośrednio do Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Za wynajem powierzchni komercyjnej odpowiada Marcin Faleńczyk z firmy JLL. Dzięki tej inwestycji wielu przedsiębiorców zyska możliwość wynajęcia lokalu pod swoją działalność biznesową przy lotnisku.

Lotnisko Wrocław im. Mikołaja Kopernika również wychodzi z ofertą biznesową do przedsiębiorców, którzy chcieliby otworzyć na terenie lotniska swój sklep lub lokal usługowy. W chwili obecnej na wrocławskim lotnisku funkcjonują sklepy i lokale gastronomiczne. Dla podróżnych dostępne są także lokale usługowe, a wśród nich biuro podróżny, kantor wymiany walut, wypożyczalnia samochodów czy poczta. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani wynajmem powierzchni komercyjnej na terenie Lotniska Wrocław im. Mikołaja Kopernika, powinny kontaktować się bezpośrednio z Kierownikiem sekcji usług pozalotniskowych.

Lotnisko sprawdzonym miejscem dla biznesu

Teren lotniska stanowi dobre miejsce dla biznesu. Osoby, które prowadzą na terenie terminali swoje lokale handlowe i usługowe, prowadzą swoje biznesy z powodzeniem. Za sukcesem stoi duża liczba pasażerów, stanowiących klientów tych lokali, którzy przewijają się codziennie przez lotnisko, a także stosunkowo mała konkurencja. Sklepów i lokali usługowych jest na terenie lotniska niewiele, co ogranicza pasażerom wybór i skłania ich do zakupów w dostępnych miejscach.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl