rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Magazyny wciąż na topie. Przybywa inwestycji komercyjnych w tym sektorze

samuel-zeller-14256-unsplash
Magazyny wciąż są na topie. Deweloperzy dostrzegają stały popyt, dlatego też na polskim rynku stale przybywa inwestycji komercyjnych w tym sektorze rynku nieruchomości. Nowe inwestycje komercyjne powstają licznie w oddalonych od miast lokalizacjach, które cechują się bliskością ważnych dróg krajowych i autostrad. Rosnącą popularnością cieszą się także kompaktowe magazyny miejskie, które położone są w granicach miejskich aglomeracji.

Rynek magazynowy przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Wprawdzie początkowo, kiedy pandemia koronawirusa wybuchła i w całej Polsce został wprowadzony lockdown, spodziewano się osłabienia tego sektora. Tymczasem sytuacja okazała się być dla niego sprzyjająca. Do szybkiego rozwoju sektora magazynów przyczynił się w dużej mierze błyskawiczny rozwój sektora e-commerce.

Spis treści:
Inwestowanie w nieruchomości magazynowe trwa
Sektor e-commerce napędził rynek nieruchomości magazynowych
Rośnie liczba magazynów, rosną też oczekiwania najemców
Magazyn w mieście?
Świetlana przyszłość dla sektora magazynowego?
Co przyniesie 2022 rok?

Inwestowanie w nieruchomości magazynowe trwa

Popyt na magazyny do wynajęcia nie tylko się utrzymuje, ale wręcz rośnie.

Eksperci firmy Cresa opracowali raport pt. „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I kw. 2021 r.”, z którego treści wynika, że w pierwszym kwartale 2021 roku zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce powiększyły się o 12,9 proc. , osiągając wynik 21,5 mln metrów kw. Jak czytamy dalej w raporcie ekspertów firmy Cresa – „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I kw. 2021 r.”, w okresie od stycznia do marca 2021 roku najemcy wynajęli łącznie 1,6 mln mkw. (z wyłączeniem umów krótkoterminowych). Jest to wynik o 50,8 procent większy, niż w analogicznym okresie w poprzednim, 2020 roku.
Po przeczytaniu powyższego rodzi się pytanie, skąd tak duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe do wynajęcia? Okazuje się, że za wszystkim stoi pandemia, która wprowadziła duże zmiany na całym roku w Polsce. W okresie lockdownu Polacy byli bowiem zmuszeni do dokonywania zakupów zdalnie, z wykluczeniem zakupów spożywczych oraz leków w aptekach. Większości Polaków, nawet jeśli początkowo byli sceptyczni, robienie zakupów online przypadło do gustu. Przedsiębiorcy działający w branży e-commerce odnotowali gwałtowny wzrost liczby zamówień i musieli szybko przystosować się do nowej sytuacji. Poza zatrudnieniem większej ilości pracowników, zaczęli oni poszukiwać dodatkowych powierzchni magazynowych, w których mogliby przechowywać swoje towary.

Sektor e-commerce napędził rynek nieruchomości magazynowych

Dynamiczny rozwój sprzedaży internetowej przyczynił się do równie szybkiego rozwoju rynku magazynów. Po wprowadzeniu lockdownu wiele rzeczy, jak na przykład ubrania, można było nabyć wyłącznie drogą online. Polacy, pomimo początkowej niechęci, szybko nauczyli się robić zakupy w Internecie. Dla wielu z nich taki sposób okazał się nie tylko szybszy, ale i bezpieczniejszy. Co więcej, zakupy można było zrobić komfortowo, z domowego zacisza, popijając popołudniową kawę. Nic dziwnego, że taka forma robienia zakupów szybko przełamała początkową niechęć wśród kupujących, i wielu z nich zjednała sobie na stałe.
W efekcie przyzwyczajenia się Polaków do dokonywania zakupów online, przedsiębiorcy działający w branży e-commerce odnotowali znaczący wzrost przychodów. Przełożyło się to na potrzebę większego zatowarowania, czyli wynajęcia większej powierzchni magazynowej. Deweloperzy nie pozostali obojętni na tę zmieniającą się na rynku sytuację, i szybko podjęli się kolejnych projektów, które dostarczą oczekiwanej przez przedsiębiorców powierzchni magazynowej do wynajęcia. Dzięki temu w najbliższej przyszłości powierzchni magazynowej na wynajem nie powinno zabraknąć, a przedsiębiorcy poszukujący obiektu do wynajęcia będą mieli szeroki wachlarz wyboru.

Rośnie liczba magazynów, rosną też oczekiwania najemców

Na terenie całego kraju wzrasta liczba nieruchomości o charakterze biurowym, które są oddawane do użytku. Ich potencjalni najemcy zwracają uwagę nie tylko na atrakcyjną lokalizację obiektu magazynowego. Co więcej, atrakcyjność lokalizacji jest bardzo indywidualną kwestią, gdyż dla jednych przedsiębiorców atrakcyjne będą magazyny miejskie, a dla innych te położone w większej odległości od dużych metropolii miejskich, lecz blisko autostrad lub granic kraju. Z pewnością jednak dla każdego przedsiębiorcy, który planuje wynajęcie magazynu, bardzo istotny jest standard techniczny budynku. Dużą wartością dodaną są rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, takie jak choćby energooszczędne oświetlenie LED z czujkami ruchu. Przestronne parkingi oraz place manewrowe, ochrona zapewniająca bezpieczeństwo pracowników, bliskość przystanków komunikacji miejskiej itp. – na to wszystko potencjalni najemcy zwrócą uwagę.

Magazyn zastany czy szyty na miarę?
Nie wszystkim przedsiębiorcom odpowiadają dostępne na rynku, oddane do użytku powierzchnie magazynowe. Ci, którym zależy na jak najlepszym dopasowaniu magazynu do swoich indywidualnych oczekiwań, często decydują się na wybór magazynu w formule biuld-to-suite. W takim przypadku jeszcze na etapie budowy obiektu magazynowego przyszli jego najemcy mają możliwość ustalenia z deweloperem, jaki obiekt ma mieć standard, wyposażenie a także udogodnienia. Często przyszły najemca ma również decydujący głos w kwestii lokalizacji.

Magazyn w mieście?
Na popularności stale zyskują także magazyny miejskie. Ich zaletą jest łatwy dostęp do pracowników, którzy w obrębie miasta mogą w swobodny sposób korzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli miejsce, do którego towar ma być dowożony z magazyny znajduje się także w obrębie miasta, to dla przedsiębiorcy który jest najemcą, taka lokalizacja magazynu stanowi dodatkowo oszczędność czasu, który potrzebny jest na transport. Magazyny miejskie, chociaż bardziej kompaktowe od tych położonych poza granicami miasta i zazwyczaj droższe, zjednują sobie coraz większą liczbę zwolenników.

Świetlana przyszłość dla sektora magazynowego?
Z cała pewnością można powiedzieć, że od 2020 roku sektor magazynowy stale się rozwija. Na mapie całego kraju zwiększa się liczba obiektów komercyjnych, nie tylko samych magazynów, ale i dużych centrów logistycznych. Deweloperzy nie rezygnują z podejmowania się kolejnych projektów, gdyż dostrzegają zwiększony popyt na obiekty magazynowe.
Magazynów przybywa z najróżniejszych lokalizacjach. Nieruchomości komercyjne budowane są zarówno w granicach aglomeracji miejskich, jak i w większej odległości od ich granic. Dzięki temu każdy przedsiębiorca, który planuje wynajęcie magazynu, może wybrać taki, który najbardziej będzie odpowiadał jego indywidualnym preferencjom.

Co przyniesie 2022 rok?
Patrząc na obecne ożywienie w sektorze magazynów, można się spodziewać, że sytuacja ta nie zmieni się zbytnio w przyszłym roku. Pomimo zniesienia lockdownu i otwarcia na powrót stacjonarnych sklepów, popularność zakupów w sieci stale rośnie. Dzięki temu sektor e-commerce notuje dalszy rozwój. Za rosnącymi przychodami przedsiębiorców, stoi potrzeba wynajmowania większej powierzchni magazynowej. Można się więc spodziewać, że również w 2022 roku zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny na wynajem będzie na fali wznoszącej.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora