rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Komercyjne nieruchomości usługowe to inwestycja we własny biznes

reiseuhu-MEQ5FsJe1eI-unsplash
Komercyjne nieruchomości usługowe to inwestycja we własny biznes. Wie o tym spore grono inwestorów, którzy stale poszukują atrakcyjnej nieruchomości, w której mogliby ulokować swoje środki finansowe. Są również tacy, którzy decydują się wybudować lub wykupić własną usługową nieruchomość komercyjną. W wielu przypadkach takie rozwiązanie może okazać się bardziej korzystne.

Spis treści:
Nieruchomości komercyjne na polskim rynku
E-commerce mocno namieszał w sektorze
Nic nie trwa wiecznie
Lokal usługowy na własność to dobry pomysł
Możliwości zależne od budżetu
Oferty nieruchomości na sprzedaż z bazy WGN

Nieruchomości komercyjne na polskim rynku

Polski rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze usługowym trzyma mocną, stabilną pozycję. Lokali handlowych cały czas przybywa, chociaż oczywiście przez bieżącą sytuację gospodarczą tempo tego wzrostu jest niższe, niż przed kilkoma laty. Niemniej najemcy cały czas poszukują stacjonarnych lokali na wynajem. To również dobra okazja dla inwestorów, którzy chcą stać się nie tylko najemcami, ale właścicielami nieruchomości komercyjnych w sektorze usługowym.

E-commerce mocno namieszał w sektorze

Wiadomo, że sektor e-commerce mocno rozwinął się w okresie lockdownu, który został wprowadzony krótko po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Polacy,którzy z dnia na dzień zostali zamknięci w swoich domostwach, musieli szybko znaleźć alternatywną drogę na dokonywanie codziennych zakupów. Z pomocą przyszedł internet i liczne sklepy internetowe. Nawet sieciówki, które posiadają swoje sklepy w formie stacjonarnej, szybko zaczęły doinwestowywać sklepy internetowe. E-commerce rozwinął się na tyle dynamicznie, że przedsiębiorcy z tego sektora zaczęli poszukiwać nowych biur i magazynów do przechowywania swoich towarów.
Jak rozwój e-commerce wpłynął na sektor usługowy na polskim rynku nieruchomości? W początkowym okresie, kiedy lockdown został już zniesiony, Polacy mimo wszystko dokonywali zakupów online. Internet okazał się nie tylko bezpieczniejszą w obliczu pandemii formą na zapełnianie sklepowych koszyków, ale również wygodniejszą. Brak konieczności dojazdu do sklepu, poszukiwań, przymiarek… Sklepy internetowe wprowadziły czasowo darmowe zwroty, dzięki czemu Polacy odczuli zakupy przez internet jako jeszcze bardziej komfortowe, ponieważ nawet jeśli jakiś towar nie przypadł im do gustu, mogli za darmo go odesłać, na przykład poprzez paczkomat. W efekcie popyt na lokale usługowe do wynajęcia zmalał.

Nic nie trwa wiecznie

O ile Polacy polubili zakupy przez Internet, o tyle nie oznacza to wcale, że na zawsze zrezygnowali z zakupów stacjonarnych. Wielu osobom brakowało tej formy zakupów. Liczy się dla nich nie tylko sam zakup, ale cały proces, który towarzyszy nabyciu rzeczy. Osoby takie szybko zaczęły wracać do stacjonarnych sklepów, a obecnie można uznać, że o stacjonarnych lokalach przypomniała sobie już większość Polaków. Popularność odzyskują duże centra handlowe, które oferują nie tylko bogaty pakiet usług i sklepów, ale również są miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu.

Lokal usługowy na własność to dobry pomysł

Inwestorzy, którzy dysponują odpowiednim budżetem, mogą pokusić się o wykupienie na własność lokalu usługowego. Taka inwestycja może być procentująca w przyszłości. Wprawdzie na zakup nieruchomości będą oni musieli wyłożyć całkiem spory budżet, jednak posiadanie na własność lokalu usługowego niesie ze sobą szereg korzyści.
Przede wszystkim posiadając własnościowy lokal usługowy, jego właściciel nie musi przejmować się comiesięcznymi kosztami wynajmu, które potrafią być wysokie. Dodatkowo nie musi on ustalać z właścicielem zasad wynajmu, negocjować warunków dotyczących umowy itp. Ponadto może dokonywać wewnątrz lokalu remontów, na jakie przyjdzie mu ochota. Tymczasem w przypadku najmu część właścicieli nieruchomości nie wyraża zgody na inwazyjne remonty.
Kolejnym plusem, jaki niesie ze sobą posiadanie własnego lokalu handlowego, jest możliwość jego wynajęcia. Właściciel może zdecydować się na wynajem całego lokalu usługowego, lub – jeśli pozwala na to rozkład pomieszczeń i powierzchnia nieruchomości – na wynajem tylko części lokalu. W ten sposób właściciel będzie mógł czerpać zyski finansowe z tytułu wynajmu nieruchomości, a równocześnie będzie mógł prowadzić w lokalu usługowym własną działalność.

Możliwości zależne od budżetu

Rzecz jasna od budżetu inwestora zależy, na zakup jad dużego lokalu usługowego będzie mógł sobie pozwolić. Inwestując w niewielką nieruchomość, będzie mógł liczyć na stosunkowo niewielki zysk z tytułu wynajmu. Będzie on tym mniejszy, jeśli właściciel nieruchomości będzie chciał dodatkowo sam korzystać z lokalu usługowego.
Natomiast decydując się na zakup większej nieruchomości, będzie mógł pozyskać kilku najemców. Zsumowany czynsz z tytułu wynajmu może być w takim przypadku dużo wyższy.
Na rynku nieruchomości dostępnych jest obecnie całkiem sporo budynków na sprzedaż. Każdy inwestor może więc wybrać taką ofertę, która najbardziej będzie odpowiadała jego wymaganiom.

Oferty nieruchomości na sprzedaż z bazy WGN

W biurach WGN można znaleźć wiele interesujących ofert sprzedaży nieruchomości usługowych.

Na przykład WGN Kwidzyn posiada w swojej ofercie lokal handlowo-usługowy o powierzchni około 99 metrów kwadratowych, który jest położony na działce o powierzchni 115 metrów kwadratowych Nieruchomość zlokalizowana jest w miejscowości Kwidzyn. Lokalizacja jest korzystna – z dużym ruchem samochodowym oraz osób pieszych. Niedaleko znajduje się duże osiedle mieszkalne. Lokal może posłużyć jako kawiarnia, gabinet lekarski, zakład kosmetyczny, lokal gastronomiczny, zakład fryzjerski itp. Istnieje możliwość powiększenia użytkowego poddasza o około 16 metrów kwadratowych. Wokół lokalu znajduje się duża liczba miejsc parkingowych.
Lokal handlowo-usługowy został wystawiony na sprzedaż za 449 000 złotych, co daje kwotę rzędu 4 535 złotych za metr kwadratowy.

Przykładem większej inwestycji może być budynek usługowy zlokalizowany w centrum Ostrowa Wielkopolskiego. Nieruchomość z lokalami usługowo-handlowymi w zabudowie zwartej, położona jest zaledwie 150 metrów od rynku. W pobliskiej okolicy znajduje się zwarta zabudowa usługowo-mieszkalna. Budynek liczy 4 kondygnacje naziemne. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku handlowego wynosi ponad 1572 metrów kwadratowych, natomiast działka, na której jest posadowiony, ma powierzchnię 488 metrów kwadratowych. Budynek jest podpiwniczony, a w znajdującym się w tej części budynku lokalu usługowym znajduje się obecnie lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia techniczne. Budynek jest wyposażony w windę i dostosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne, co stanowi dużą wartość dodaną. Na pierwszych trzech kondygnacjach znajdują się po 2 lokale usługowe. Lokale są zlokalizowane również na najwyższej kondygnacji. Nieruchomość posiada duży potencjał inwestycyjny. Dzięki duże liczbie lokali usługowych, daje właścicielowi możliwość nie tylko prowadzenia we wnętrzu budynku własnego biznesu, ale również wynajęcia powierzchni kilku najemcom. To z kolei przełoży się dla niego na duży, comiesięczny zysk.
Budynek usługowo-handlowy, który jest zlokalizowany w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, został wystawiony na sprzedaż za 3 299 000 złotych, co daje 2 098 złotych za metr kwadratowy nieruchomości inwestycyjnej.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora