komentarze, opinie, gospodarka

Kamienice we Wrocławiu w opłakanym stanie

IMG_7950W niedzielę zaczęła pękać kamienica przy ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu. Trzeba było ewakuować mieszkańców. Dziś o stan technicznych wrocławskich kamienic pyta tamtejsza Gazeta Wrocławska. Wg autorów artykułu urząd miejski nie ma aktualnych danych dotyczących budynków komunalnych.
Niebezpieczne pęknięcia na kamienicy przy Jedności Narodowej zauważyli sami mieszkańcy. Jak donosi gazeta – jednak już  we wrześniu ubiegłego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wiedział o złym stanie technicznym tego budynku. Zalecił wyremontować kamienicę w ciągu 18 miesięcy.
Remont jednak się nie rozpoczął. Wg cytowanego w tekście Seweryna Chwałka  z firmy Expertdom,  ratusz prowadzi taką politykę, by jak najmniej płacić na swój zasób mieszkaniowy. Jego firma zarządza kilkudziesięcioma budynkami, w których udziały ma gmina Wrocław. Wg Chwałka przedstawiciele miasta zawsze są przeciwni utworzeniu funduszy remontowych w swoich kamienicach. Miasto od lat obcina środki na remonty i rewitalizację kamienic. W 2009 roku na wszystkie inwestycje w kamienicach gminy przeznaczono 177 milionów złotych. A w 2014 roku na ten sam cel wyda zaś tylko około 60 milionów złotych.

Gmina Wrocław na własność posiada ponad 1800 budynków komunalnych oraz ma udziały w kolejnych 2600 obiektach. Badania z 2009 roku pokazywały, że co czwarta kamienica nadawała się do generalnego remontu. Urzędnicy policzyli wtedy, że aby doprowadzić swoje kamienice do stanu używalności, w ciągu 20 lat potrzebować będą 4,7 miliarda złotych. Więcej o tej sprawie w Gazecie Wrocławskiej.

nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora