rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Kamienice wciąż są atrakcyjne

Pomimo, iż coraz więcej na rynku nieruchomości przybywa mieszkań nowoczesnych, o tyle mieszkania w kamienicach wciąż cieszą się dużą popularnością. Wiele osób woli kupić właśnie takie mieszkanie, niż decydować się na zakup lokum na nowym, chronionym osiedlu, zaopatrzonym w ochronę i system kamer. Zwolennicy kamienic podkreślają, że są to mieszkania z prawdziwym charakterem i duszą. Nieruchomości takie stanowią także łakomy kąsek dla wielu inwestorów dysponujących kapitałem na ich wykupienie.

Zwolennicy mieszkań w kamienicach potrafią wymienić kilka cech, które różnią je od zwykłych mieszkań w blokach. Przede wszystkim mieszkania kamienicowe są bardzo charakterystycznej budowy. Pokoje są bardzo wysokie, na około 5 metrów, i niezwykle przestronne. Dużych rozmiarów okna sprawiają, że mieszkania te są zawsze bardzo dobrze nasłonecznione. Pokoje maja najczęściej powierzchnię około 30 metrów kwadratowych, czyli tyle, co obecnie oddawane do użytku małe kawalerki.
Poza wnętrzem, kamienice urzekają również swoją fasadą. Bogate ornamenty, dbałość o szczegóły wykończenia najdrobniejszych detali, pięknie zdobione balkony, niesamowicie wymyślne obramowania okienne – to wszystko nadaje kamienicom niezwykłej dostojności i przyciąga osoby zainteresowane nabyciem mieszkania w takiej nieruchomości.

Jeśli posiadaczowi takiego lokum nie zależy na walorach estetycznych, o tyle często kluczową kwestią przy zakupie takiego mieszkania jest jego lokalizacja. Kamienice usytuowane są najczęściej w centrum, lub przy bardzo atrakcyjnych ulicach. Z racji tego, że niegdyś kamienice przeznaczone były raczej dla zamożniejszych lokatorów, budowano je najczęściej w ścisłym centrum miasta.

Wiele osób ceni sobie prywatność i spokój – jest to kolejny powód, dla którego część z nich decyduje się na zamieszkanie w kamienicy. Chociaż coraz częściej budynki takie są unowocześniane, o tyle większość z nich nie posiada jeszcze ochrony czy systemu kamer, jak w przypadku nowopowstających osiedli, domyślnie wyposażanych w takie udogodnienia (lub mówiąc dokładniej – systemy zabezpieczeń).

Na atrakcyjność kamienic wpływ ma również ich niewielka dostępność. Tego typu budynki są dziś wypierane przez nowoczesne osiedla, powstające coraz częściej na terenach miast. Kamienice są już jedynie odrestaurowywane, i to te właśnie budzą szczególne zainteresowanie wśród osób poszukujących swojego własnego lokum.

To wszystko sprawia, że kamienice stanowią również atrakcyjną inwestycję dla osób dysponujących odpowiednim kapitałem oraz pragnących z takiej inwestycji uczynić swoje źródło dochodów. Jeśli nabędą mieszkanie w kamienicy i zainwestują w remont oraz właściwą aranżację, mogą sprzedać tak odrestaurowane mieszkanie z bardzo dużym zyskiem. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem mieszkania typu apartamentowego urządzane właśnie w kamienicach.

Poza funkcją mieszkalną, kamienice stanowią wprost wymarzoną lokalizację na różnego typu biura, kancelarie prawnicze itp. Wielu firmom zależy na prestiżu, a elegancka elewacja oraz przestronne, dające się niemal dowolnie zaadaptować wnętrza stwarzają nieograniczone możliwości adaptacji pod konkretną działalność gospodarczą. Ponadto to właśnie właścicielom firm zależy na doskonałej lokalizacji, umożliwiającej ich klientom prosty dojazd do firmy. Kamienice jak widać zachęcają swoimi zaletami zarówno prywatnych inwestorów, poszukujących swojego idealnego mieszkania, jak również przedsiębiorców.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora