rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Hybrydowy model pracy wspomaga rozwój nieruchomości komercyjnych w segmencie coworkingowym

alexander-pemberton-95212-unsplashHybrydowy model pracy wspomaga rozwój nieruchomości komercyjnych w segmencie coworkingowym. Taka forma wykonywania pracy stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Wielu pracowników i pracodawców uznaje, że hybrydowy model pracy jest korzystny dla obu stron. W efekcie stale rośnie popularność powierzchni coworkingowych w Polsce. Wprawdzie pracodawcy starają się dostosowywać biura do potrzeb swoich pracowników, dzięki czemu również na terenach biur stacjonarnych powstają prywatne strefy coworkingowe, przeznaczone na potrzeby pracowników danej firmy, jednak również zewnętrzne coworkingi cieszą się uznaniem pracowników.

Spis treści:
Coworkingi coraz popularniejsze
Nowy system pracy – nowe miejsce jej wykonywania
Freelancerzy przychylni coworkom
Przestrzeń do pracy – darmowa czy płatna?
Strefy coworkingowe oferowane przez pracodawców

Coworkingi coraz popularniejsze

W ostatnich latach w Polsce zaczęła rosnąć popularność powierzchni coworkingowych. Często można było natknąć się na budynki oferujące dostęp do takich powierzchni na godziny, później zaczęły one pojawiać się również w galeriach handlowych, w formie nieodpłatnych stref do pracy. Obecnie powierzchnie coworkingowe można spotkać także w biurowcach, gdzie najemcy na potrzeby swoich pracowników wydzielają przestrzeń do wspólnej pracy.
Forma świadczenia obowiązków służbowych uległa w Polsce dużym przemianom po pandemii koronawirusa, w związku z czym można się spodziewać, że popularność powierzchni coworkingowych będzie w dalszym ciągu rosła.

Nowy system pracy – nowe miejsce jej wykonywania

Hybrydowy model pracy, jaki jest obecnie bardzo popularny, niewątpliwie przyczynia się do wzrostu popularności powierzchni coworkingowych. Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki służbowe częściowo w biurze, a częściowo poza nim, często nie potrzebują w biurze stacjonarnym swojego biurka. Wystarczy im przestrzeń, w której będą mogli skorzystać z urządzeń biurowych, odbyć spotkanie biznesowe lub zebranie teamu. Spotkanie z współpracownikami w celu omówienia dalszych strategii i działań jest często główną przyczyną pojawiania się w biurach stacjonarnych pracowników, którzy większość swoich służbowych obowiązków wykonują w domu lub jakimkolwiek innym, wybranym przez siebie miejscu. W efekcie kiedy osoby takie pojawiają się w stacjonarnym biurze lub siedzibie swojej firmy, często potrzebują nie biurka do pracy, lecz przestrzeni do spotkania ze współpracownikami z ich działu. Dużo bardziej komfortowym miejscem do takiego spotkania jest sala konferencyjna lub pomieszczenie coworkingowe.

Freelancerzy przychylni coworkom

Osoby, które świadczą swoje usługi całkowicie zdalnie, są częstymi gośćmi powierzchni coworkingowych. Korzystają z nich w biurowcach i centrach handlowych. Oczywiście wybór odpowiedniego miejsca do wykonywania pracy w dużej mierze zależy od tego, w jakiej branży pracuje freelancer. Czasami jest mu bowiem potrzebny stały dostęp do urządzeń biurowych, z kolei kiedy indziej wystarczy laptop i dostęp do Internetu.
Mogłoby się wydawać, że w przypadku osób, które nie potrzebują stricte biura do pracy, korzystanie z powierzchni coworkingowych na wynajem nie ma sensu. Nic bardziej mylnego. Nie każdy ma warunki, aby wykonywać swoją pracę w domowym zaciszu. Czasami brakuje na to miejsca, a czasami przeszkadza obecność innych domowników. Powierzchnie coworkingowe chętnie wybierają także freelancerzy, którzy zwyczajnie nie czują się komfortowo wykonując swoją pracę w domu, i zależy im na postawieniu wyraźnej granicy pomiędzy miejscem do pracy, a miejscem do prywatnego życia.

Przestrzeń do pracy – darmowa czy płatna?

Obecnie biura coworkingowe cieszą się na tyle dużym zapotrzebowaniem, że odpowiadają na nie nie tylko inwestorzy. Również prywatne obiekty, jak galerie handlowe, starają się przyciągać odwiedzających jak największą liczbą wartości dodanych. Taką wartością są chociażby darmowe strefy coworkingowe. W wielu przypadkach są one całkiem dobrze zorganizowane. Freelancerzy oraz osoby pracujące w systemie hybrydowym lub zdalnym, mogą liczyć na komfortowe biurko i dostęp do Internetu. W niektórych galeriach można liczyć również na możliwość skorzystania z boxów do przeprowadzania rozmów telefonicznych. Dzięki temu osoby, które muszą wykonać telefon służbowy, nie przeszkadzają innym użytkownikom strefy coworkingowej, którym zależy na ciszy i spokoju. Mogłoby się więc wydawać, że darmowe strefy coworkingowe zjednają sobie zwolenników na tyle, że płatne coworki nie będą potrzebne. Nic bardziej mylnego. W dalszym ciągu strefy coworkingowe w galeriach nie oferują pełnego zaplecza biurowego, jak choćby dostępu do drukarki. Dodatkowo są to stosunkowo niewielkie powierzchnie, w związku z czym naraz może skorzystać z nich niewielka liczba osób. Takie coworki nie posiadają również salek konferencynych, które w płatnych biurach coworkingowych często wykorzystywane są do spotkań biznesowych lub wideokonferencji. Podsumowując – zarówno bezpłatne strefy coworkingowe, jak i płatne biura coworkingowe, znajdują chętnych do skorzystania z nich.

Strefy coworkingowe oferowane przez pracodawców

Z rosnącego zapotrzebowania na przestrzenie coworkingowe zdają sobie również sprawę pracodawcy. W miarę możliwości i potrzeb, organizują oni w biurach stacjonarnych strefy coworkingowe dla swoich pracowników. Osoby zatrudnione w firmie, które wykonują swoje obowiązku służbowe w systemie hybrydowym, mogą korzystać z takich przestrzeni do pracy w miarę zapotrzebowania. Często są to pokoje lub strefy open-space, w których czeka wygodna kanapa, stół, oraz zaplecze socjalne. Pracownicy mogą przyjść, napić się kawy i porozmawiać o realizowanych projektach z innymi współpracownikami.
Rozwiązanie to jest korzystne nie tylko dla pracowników. Również pracodawcy korzystają dzięki organizacji stref coworkingowych. Nie muszą oni organizować osobnych stanowisk pracy, które zajmowałyby więcej miejsca i często stałyby niewykorzystane. Dzięki organizacji przestrzeni, z której może korzystać naraz kilku pracowników, pracodawca eliminuje ten problem.

Czy powierzchni cowirkingowych będzie przybywać?

Można się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat w Polsce przybędzie kolejnych powierzchni coworingowych. Mowa tutaj zarówno o tych organizowanych przez pracodawców oraz oferowanych przez centra handlowe, jak również tych odpłatnych, dostępnych w biurowcach do wynajęcia na godziny.
System pracy w Polsce uległ dużym przemianom. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się hybrydowy model pracy, który sprawdza się doskonale w przypadku wielu firm. Zwiększona liczba pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki służbowe poza biurem, przyczynia się do rozwoju segmentu biur coworkingowych do wynajęcia.
Można pokusić się o prognozę, że sektor coworków w Polsce w dalszym ciągu będzie rósł w siłę. Osoby, które rozpoczynają karierę zawodową, niejednokrotnie starają się w pierwszej kolejności znaleźć pracę zdalną lub częściowo zdalną. To właśnie im dedykowane są powierzchnie coworkingowe do wynajęcia.
Również w stacjonarnych biurach rośnie zapotrzebowanie na wspólną przestrzeń do pracy i spotkań współpracowników. Właściciele firm zdają sobie z tego sprawę, w efekcie czego coraz częściej – zwłaszcza w nowoczesnych biurach – pojawiają się przestrzenie coworkingowe do wspólnej pracy.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora