rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Cushman & Wakefield: Do 2030 roku 3/4 europejskich biur może być przestarzała

sean-pollock-PhYq704ffdA-unsplashBiura będą się starzeć. Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield Obsolescence = Opportunity: The next evolution of office space in Europe, ponad trzy czwarte (76%) budynków biurowych w Europie do 2030 roku może być przestarzała, o ile właściciele nie zainwestują w rozwiązania mające na celu podniesienie ich jakości lub nie znajdą dla nich alternatywnych zastosowań. Kluczowe czynniki wpływający na ryzyka, na które narażone są aktywa biurowe, to zmieniające się modele pracy, rosnące wymagania najemców, coraz intensywniejsze działania legislacyjne ze strony rządów europejskich w zakresie minimalnych standardów zrównoważonego rozwoju, jak również niepewna sytuacja gospodarcza.

Aż 76% zasobów biurowych w Europie jest zagrożonych utratą wartości, głównie z powodu wchodzących standardów zrównoważonego rozwoju.
Popyt najemców coraz bardziej koncentruje się na elastycznej i zrównoważonej przestrzeni biurowej, umożliwiającej realizację polityki firmy, ale też wspierającej zdrowie i dobre samopoczucie pracowników.
Przewagę konkurencyjną zyskają ci wynajmujący, którzy inwestują w zrównoważony rozwój, udogodnienia i zaangażowanie społeczności lokalnej.

Sektor biurowy stoi przed strategicznym rozdziałem w swojej historii. W całej Europie istnieje silny popyt na biura, ale rynek napędzają ci najemcy, którzy coraz bardziej koncentrują się na obiektach o najwyższej jakości. Dlatego dla właścicieli starszych, aktywów o niższym standardzie brak działania na pewno nie jest odpowiednią strategią. Te firmy, które zainwestują w zrównoważony rozwój, udogodnienia, stworzenie odpowiedniej atmosfery i zaangażowanie społeczności lokalnej, aby przenieść swoje budynki na najwyższy poziom jakości, zyskają przewagę konkurencyjną. Ci właściciele, którzy nie podejmą takich kroków, staną w obliczu malejących zysków – komentuje James Young, Head of Investor Services EMEA & APAC, Cushman & Wakefield.

Źródło: Cushman & Wakefield.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora