Informacje dnia

Biura stacjonarne dopasowują przestrzeń do pracowników

ARC Interiors rozwiazania dla biura hybrydowego2Era pracy hybrydowej okrzepła i ewoluuje w kierunku doskonalenia rozwiązań wspierających tę formę pracy. Słowem kluczem jest tu elastyczność, przynależność, mobilność i wybór. To na nowo zdefiniowane środowisko pracy potrzebuje rozwiązań, które nadążają za zmianami.

Spis treści:
Elastyczność i mobilność
Przynależność i wybór

Firma Steelcase, która powstanie każdego nowego rozwiązania do przestrzeni biurowych poprzedza badaniami prowadzonymi z renomowanymi instytutami badawczymi, określiła najważniejsze cechy, jakie powinno mieć biuro w modelu hybrydowym. Wciąż najważniejsze pozostaje poczucie bezpieczeństwa, także epidemiologicznego, przynależności, komfortu i wolności wyboru. Pod tym kątem dopasowuje i rozwija elementy swojego nowego ekosystemu o nazwie Flex. Kolekcja dostępna jest w Polsce dzięki firmie ARC Interiors.

Elastyczność i mobilność

Kolekcja Steelcase Flex tworzy podstawę do aranżowania elastycznych przestrzeni służących zarówno pracy w skupieniu, współpracy zespołowej, jak i dogodnych warunków do łączenia się z pracownikami znajdującymi się poza biurem. To szereg połączonych ze sobą elementów, z których każdy można dopasowywać do zmieniających się potrzeb. Weźmy Flex Personal Spaces, dwa elementy: biurka o różnych kształtach (np. trapezu) oraz lekko zadaszone osłony, które mogą sięgać

do podłogi lub być montowane do biurek. Za ich pomocą tworzymy półprywatne stanowiska pracy. W osłonach można zamontować oświetlenie, a na ściankach osłon wieszać ważne notatki. Każde takie stanowisko łatwo przy tym konfigurować czy przemieszczać, bardziej otwierać i zamykać. Spotkania i wodeokonferencje odbywające się w różnych miejscach biura wspiera z kolei Steelcase Flex Media Cart. Jest to wózek na kółkach do montowania dowolnego monitora o szerokości do 165 cm. Niezwykle przydatny dla zwinnych zespołów jest również Flex Doc, czyli stacja dokująca USB, Thunderbolt™ dla kilku urządzeń mobilnych naraz. Aranżowanie spontanicznych spotkań w biurze ułatwiają również lekkie wysokie krzesła oraz biurka typu sit-stand.

Przynależność i wybór

Według badań prowadzonych przez Steelcase, pracownicy wiedzy potrzebują mieć wybór, gdzie i jak pracują, co nie zmienia faktu, że chcą również budować więzi. Po okresie pandemii wzrosło znaczenie tego, jak wygląda biuro i w jaki sposób odpowiada na mobilność pracowników. Jeśli mamy wybór, dużo łatwiej akceptujemy dzielenie z innymi biurka. Tu doskonałym rozwiązaniem jest Steelcase DeskWizard, prosty system rezerwacji biurek z którego korzystamy przy pomocy smartfona. Wybór, jakiego oczekują pracownicy to również wygodne przestrzenie pozwalające utrzymywać więzi społeczne. By realizować tę potrzebę, firma Steelcase nawiązała współpracę z brytyjską, innowacyjną marką projektową Established & Sons. Jej owocem jest kolekcja o nazwie Grid. Meble i architektura w jednym. Pozwala ona tworzyć w przestrzeni biura oddzielone od reszty „pokoje” z panelami modułowymi z siatki lub forniru, wyposażonymi w wygodne meble. Całość przywodzi na myśl domowy salon, w którym można swobodnie porozmawiać i wymienić się pomysłami.

Praca w modelu hybrydowym na nowo definiuje, czym jest kultura organizacji i co stanowi jej spoiwo. Myśląc o niej jako o świadomie zaprojektowanej społeczności wspierającej potrzeby organizacji, można stworzyć mobilną, elastyczną przestrzeń, w której mamy wybór, ale i poczucie przynależności.

Kolekcje Flex i Grid dostępne są w warszawskim showroomie ARC Interiors.

Źródło: ARC Interiors.