Rynek powierzchni handlowych

Więcej transakcji na rynku centrów handlowych – raport Colliers

W pierwszym kwartale 2015 roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku centrów handlowych w regionie EMEA wyniosła 19,1 mld euro, co oznacza 94% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku – tak wynika z ostatniego raportu Colliers International. Według szacunków Colliers całkowita wartość transakcji przekroczy zeszłoroczny wynik 51,8 mld euro, osiągając najwyższy poziom od 7 lat.

Najwyższy wzrost wartości transakcji handlowych w regionie EMEA odnotowała Wielka Brytania – 19%. Zawarte tu transakcji o wartości 16,9 mld zapewniły Wielkiej Brytanii 30%.  Kolejne miejsce zajęły Niemcy z 8,3 mld euro (wzrost 5%), Francja z 5,8 mld euro (wzrost 84%), Hiszpania z 4,3 mld euro (wzrost 179%) oraz kraje skandynawskie z 3,9 mld euro (spadek 15%).

– Prognozujemy, że zainteresowanie inwestorów głównymi rynkami Europy Zachodniej utrzyma się, zyskają na tym również rynki krajów peryferyjnych – Hiszpanii, Włoch, Portugalii. Dodatkowo oczekujemy, że wprowadzony przez Mario Draghi program luzowania ilościowego, wart 1,1 bln euro, przyczyni się do wzrostu zarówno podaży, jak i popytu wśród konsumentów oraz większej aktywności inwestorów w sektorze handlowym w Europie – mówi Bruno Berretta, dyrektor Działu Badań w EMEA Colliers International.

– Ulice handlowe Londynu to najdroższe lokalizacje w Europie. Na Bond Street stawki czynszu osiągnęły rekordowe 1500 funtów za stopę kwadratową ze wzrostem na poziomie 25% w skali roku – mówi Paul Sauber, dyrektor Działu Powierzchni Handlowych ColliersInetrnational w centralnym Londynie.

Silna presja na stawki czynszu za najlepsze lokalizacje przy głównych ulicach handlowych w centralnym Londynie nie dziwi, szczególnie w obliczu największego od 2007 roku spadku wskaźnika pustostanów w 2014 r. W ostatnim półroczu uruchomiły tu sklepy światowe marki takie, jak: J.Crew (przy Marylebone High Street), Stefanel, Hunter i Michael Kors (przy Regent Street), David Mayer, Lindexi American Eagle (w centrum handlowymWestfield), DSquared2 (przy ConduitStreet) oraz Shinola (przy NewburghStreet).

Stawki czynszu w najlepszych centrach handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej utrzymują się na stabilnym poziomie. W Bratysławie, Warszawie oraz stolicach krajów nadbałtyckich – Wilnie i Tallinnie – odnotowano niewielki wzrost stawek czynszu i prognozuje się utrzymanie tego trendu w 2015 roku zarówno w centrach handlowych, jak i przy głównych ulicach handlowych.