rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Usługi dla biznesu nakręcają rynek biurowy

Mapa-największych-rynków-biurowych-w-PolsceSektor usług dla biznesu jest w dużej mierze „odpowiedzialny” za rozwój rynku powierzchni biurowych w Polsce. Tak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej JLL – Polska: Rynek biurowy dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Jak czytamy w raporcie: „W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się liderem pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Europie Środkowo – Wschodniej i ważnym punktem na mapie globalnego offshoringu. Na początku 2014 r. branża zatrudniała 128 tysięcy osób, czyli więcej niż wynosi liczba zatrudnionych w górnictwie, które do niedawna uważane było za jedną z głównych gałęzi polskiej gospodarki. Świadczy to o tym, że Polska zmierza mocniej w kierunku usług. Zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu wzrastało w ostatnich latach o 10 – 20% rocznie i ta tendencja utrzyma się w 2014 r. Nowe inwestycje i reinwestycje przyśpieszą ten wzrost w najbliższych latach, co jest dowodem nie tylko na profesjonalizację i ciągłe podnoszenie jakości usług oferowanych przez centra w Polsce, ale również rosnące zaufanie inwestorów.”

Obecnie Polska ma 3,4 proc. udziału w globalnym zatrudnieniu BPO, ale jest liderem w naszym regionie.

Jak napisano w raporcie JLL: obecnie w budowie pozostaje blisko 1,2 mln mkw. powierzchni biurowej, a całkowita podaż nowoczesnych biur w naszym kraju to ponad 7 mln metrów, co daje nam pierwsze miejsce w tej części Europy.

Obecnie większość biurowców to obiekty klasy   A, a więc zaopatrzone m.in. w podnoszone podłogi, klimatyzacja, BMS, okablowanie teleinformatyczne, możliwość wyboru operatora telekomunikacyjnego oraz wiele innych udogodnień. W 2013 roku na polski rynek dostarczono blisko  600 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych.

Jak podają twórcy raportu: W ciągu następnych sześciu miesięcy zasoby powierzchni biurowej w Polsce powiększą się o 375 000 mkw. Ponadto w samej Warszawie, w wyniku bardzo wysokiej aktywności deweloperów, potencjalni najemcy mają coraz szerszy wybór opcji najmu. W odróżnieniu od poprzednich lat, deweloperzy koncentrują swoją uwagę na centralnych rejonach stolicy, gdzie obecnie buduje się 50 % powierzchni (m.in.Warsaw Spire –będący największym projektem w budowie ).

Na rynkach regionalnych sytuacja wygląda różnie. Duża nowa podaż i niski poziom pustostanów to cechy Katowic i Krakowa (7,5 i 4,5 proc.). Z kolei wysoki poziom pustostanów – 20 proc. – to cech Szczecina, który ostatnio bardzo dynamicznie rozwijał się pod względem realizacji nowych projektów biurowych.

Czynsze – jak napisano w raporcie – są pod lekką presją zniżkową. Za najlepsze lokalizacje należy płacić od 11 do 14 euro/ mkw. miesięcznie. Na rynkach rozwijających się jest to od 8 do 13 euro. Eksperci spodziewają się, że w najbliższym okresie czynsze pozostaną w tendencji spadkowej.

 


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora