rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Umowa na wyłączność z biurem nieruchomości korzystniejsza przy sprzedaży nieruchomości?

ben-rosett-10614-unsplash
Umowa na wyłączność z biurem nieruchomości może być korzystniejsza przy sprzedaży nieruchomości. Coraz większe grono sprzedających rozważa współpracę z profesjonalnym biurem nieruchomości. Inwestorzy, którzy chcą sprzedać swoje nieruchomości komercyjne, niemal zawsze korzystają ze wsparcia profesjonalnych pośredników, o ile oczywiście nie posiadają własnego biura sprzedaży nieruchomości.

Spis treści:
Umowa na wyłączność, czy otwarta?
– Umowy otwarte
– Umowy na wyłączność
Różnica w budżecie przy sprzedaży nieruchomości
Pośrednik to prestiż dla nieruchomości komercyjnej
Nie tylko nieruchomości komercyjne
Umowa na wyłączność jest dla klienta wiążąca. Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób, które chcą sprzedać należącą do nich nieruchomość, obawia się podpisania umowy z pośrednikiem sprzedaży nieruchomości. Okazuje się jednak, że właściciele nieruchomości wystawionych na sprzedaż nie powinni obawiać się współpracy z pośrednikiem, ponieważ zajmie się on w sposób profesjonalny sprzedażą należącej do nich nieruchomości – czy to prywatnej, czy komercyjnej.

Umowa na wyłączność, czy otwarta?
Właściciele nieruchomości, którzy zdecydują się na współpracę z profesjonalnym biurem nieruchomości, stoją przed kolejną decyzją do podjęcia. Czy wybrać umowę otwartą, czy może na wyłączność? Różnica pomiędzy tymi rodzajami umów jest znacząca.

– Umowy otwarte:

W przypadku umów otwartych, właściciel nieruchomości może podpisać umowę z dowolną liczbą biur nieruchomości. W jego odczuciu zwiększa to szanse na szybką sprzedaż nieruchomości. Kilka umów równa się dostępowi do większej liczby potencjalnych kupujących, których poszukują pośrednicy w obrocie nieruchomościami z poszczególnych biur nieruchomości. Niemniej jednak z punktu widzenia pośredników, umowy otwarte nie gwarantują im przychodu. Często starania jednego pośrednika mogą pójść na marne, kiedy agent z innego biura nieruchomości wyprzedzi go w dopięciu transakcji. O ile może to być rzeczywiście dobra forma na szybką sprzedaż nieruchomości, to jednak za sprzedażą taką często nie idzie dobra cena transakcyjna. Pośrednicy wiedzą, że w zależności od tego, który szybciej znajdzie kupującego, zależy to, czy otrzymają swoją prowizję. Z tego względu niejednokrotnie pośrednicy nie starają się wynegocjować dla właściciela nieruchomości wyższych cen za metr kwadratowy obiektu, a jedynie używają swojej wiedzy, kontaktów i umiejętności, aby szybko znaleźć dla nieruchomości nowego właściciela.

– Umowy na wyłączność:

Z kolei umowa zamknięta oznacza, że właściciel nieruchomości musi podjąć decyzję, z którym konkretnie biurem nieruchomości chce podjąć współpracę. Oznacza to, że po podpisaniu jednej umowy z biurem pośrednictwa nieruchomościami, nie może on podjąć się współpracy z kolejnymi pośrednikami. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości taka umowa może okazać się niekorzystna, jednak nie jest to prawdą. Po podpisaniu umowy na wyłączność pośrednik reprezentujący dane biuro nieruchomości będzie dokładał wszelkich starań, aby w szybkim czasie znaleźć dla obiektu nowego właściciela. Niemniej jednak różnica, niż w przypadku umów otwartych jest taka, że prowizja dla tego pośrednika w obrocie nieruchomościami jest gwarantowana. Oznacza to, że ma on zapewniony udział w procesie sprzedaży nieruchomości. To z kolei daje mu możliwość nie tylko szybkiego poszukiwania kupującego, ale także negocjowania z potencjalnymi kupującymi wyższej ceny transakcyjnej. Nawet, jeśli kupujący zrezygnują, pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie miał czas, aby poszukać kolejnego kupującego. W efekcie takiej współpracy właściciel nieruchomości może dopiąć transakcję ze znacznie wyższą uzyskaną ceną końcową. Jest to korzystne zarówno dla właściciela obiektu, jak i pośrednika, który otrzyma wyższą kwotę prowizji. Nie dziwi więc fakt, że pośrednicy, którym udało się podpisać umowę na wyłączność, starają się z całych sił, aby dopiąć transakcję sprzedaży w możliwie najkrótszym czasie, przy uwzględnieniu uzyskania jak najwyższej ceny sprzedaży nieruchomości.

Różnica w budżecie przy sprzedaży nieruchomości

Różnica w obsłudze klienta biura nieruchomości, czyli właściciela obiektu będącego przedmiotem sprzedaży, nie wynika tylko z wewnętrznej motywacji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Najzwyczajniej w świecie biura nieruchomości, którym udaje się podpisać umowy na wyłączność, przeznaczają na promocję nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży znacznie większe środki finansowe. Pieniądze są przeznaczane na promowanie nieruchomości w Internecie oraz prasie. Budżet obejmuje również zakup baneru reklamowego czy na przykład sponsorowanego artykułu. Dzięki działaniom podejmowanym przez pośrednika ds. nieruchomości, przy wyższym finansowaniu promocji sprzedawanej nieruchomości, współpraca może okazać się bardzo korzystna dla obu stron, tj. właściciela nieruchomości i pośrednika ds. sprzedaży nieruchomości.

Pośrednik to prestiż dla nieruchomości komercyjnej

W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości komercyjnej, ich właściciele najczęściej korzystają z biur pośredniczących w sprzedaży nieruchomości. Powód tego jest prosty. Posiadanie zewnętrznego przedstawiciela jest dla obecnego właściciela nieruchomości prestiżową wizytówką. Co więcej, właściciel nieruchomości nie musi poświęcać czasu na negocjacje z potencjalnymi kupującymi. Pośrednikowi pozostawia też wszelkie kwestie związane z weryfikacja i przygotowaniem dokumentacji.
Dla wielu przedsiębiorców oszczędność czasu jest bardzo istotna i choćby z tego względu z chęcią podejmują się współpracy z profesjonalnym biurem w pośrednictwie nieruchomościami.

Nie tylko nieruchomości komercyjne

Umowy na wyłączność coraz częściej podpisywane są nie tylko przy transakcjach dotyczących nieruchomości komercyjnych. Coraz chętniej takiej formie umowy przyglądają się również osoby prywatne, mające na sprzedaż mieszkanie lub dom. Korzyści, jakie mogą wynieść z takiej formy umowy oni, jako właściciele nieruchomości, będą korzystne także dla pośrednika sprzedaży.
Pośrednik, który pozyska sprzedaż mieszkania czy domu na wyłączność, poświęci takiej nieruchomości większą uwagę. Obędzie starał się o możliwie najszerszą promocję przy uwzględnieniu różnych jej kanałów. Dzięki temu oferta sprzedaży nieruchomości będzie widoczna dla większej liczby potencjalnych kupujących. Ponadto pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie starał się uzyskać możliwie najwyższą cenę sprzedaży za metr kwadratowy nieruchomości. Będzie to bowiem korzystne zarówno dla właściciela obiektu, jak i samego pośrednika, który otrzymuje konkretny procent od kwoty transakcji.
Nie dziwi więc fakt, że obie strony będą dążyły do dopięcia transakcji z kupującym w możliwie najkrótszym czasie, przy uzyskaniu możliwie najwyższej ceny sprzedaży nieruchomości.

Podsumowując, właściciele nieruchomości, którzy podejmują decyzję o sprzedaży swojego obiektu, powinni zapoznać się z ofertami dostępnych na rynku biur nieruchomości. Wówczas będą oni mogli podjąć decyzję, czy chcą podpisać umowę otwartą, czy na wyłączność. W przypadku umowy na wyłączność, będą oni musieli wybrać najlepsze ich zdaniem biuro pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, jakie świadczy swoje usługi na rynku.

 

Redakcja
Komercja24.pl