rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce

dan-gold-220226-unsplash
Trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce co jakiś czas ulegają zmianie. W ostatnich latach, od momentu wybuchu pandemii koronawirusa, sektor mieszkaniowy przeszedł kolejną metamorfozę. Obecnie kupujący mieszkania mierzą się z wysokimi cenami za metr kwadratowy powierzchni. Studzi to zapał do podpisywania umów wśród części z nich.

Spis treści:
Kupujący nie mają lekko
Wysokość stóp procentowych
Projekty mieszkaniowe coraz bardziej różnorodne
Podziemne parkingi, tereny zielone, place zabaw dla dzieci…
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?
Metraże, które najszybciej schodzą z rynku
Przyszłość sektora mieszkaniowego w Polsce

Zarówno pandemia koronawirusa, jak również trwająca na terenie Ukrainy wojna, nie pozostają obojętne dla sektora mieszkaniowego w Polsce. Gospodarka wciąż nie może odzyskać stabilizacji, wysokie stopy procentowe uniemożliwiają wielu osobom zaciągania w bankach kredytów hipotecznych. W efekcie kolejnej metamorfozie przechodzi krajowa mieszkaniówka.

Kupujący nie mają lekko
Bieżąca sytuacja w sektorze mieszkaniowym nie sprzyja kupującym. Ceny za mieszkania na sprzedaż są obecnie bardzo wysokie. Do tego dochodzą trudności z uzyskaniem kredytów bankowych na zakup nieruchomości. Wszystko to sprawia, że wielu kupujących wstrzymuje się z podjęciem decyzji o zakupie lokalu mieszkalnego. Są również tacy, którzy – ze względu na zaostrzoną politykę bankową i wysokie ceny mieszkań – nie posiadają obecnie wystarczającej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć bankową hipotekę.

Wysokość stóp procentowych
Podstawowe stopy procentowe według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) przedstawiają się następująco:
– stopa referencyjna (rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych) od dnia 8 lipca 2022 roku utrzymuje się na poziomie 6,50 procent;
– stopa lombardowa od dnia 8 lipca 2022 roku utrzymuje się na poziomie 7,00 procent;
– stopa depozytowa od dnia 8 lipca 2022 roku utrzymuje się na poziomie 6,00 procent;
– stopa redyskontowa weksli od dnia 8 lipca 2022 roku utrzymuje się na poziomie 6,55 procent;
– stopa dyskontowa weksli od dnia 8 lipca 2022 roku utrzymuje się na poziomie 6,60 procent.

Niestabilna sytuacja gospodarcza i obawa przed tym, że stopy procentowe wzrosną jeszcze bardziej, nie zachęcają do kupowania mieszkań w bieżącym czasie. Deweloperzy mimo wszystko nie tracą zimnej krwi, i stale podejmują się kolejnych inwestycji mieszkaniowych na terenie całego kraju.

Projekty mieszkaniowe coraz bardziej różnorodne
Deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że zainteresowanie wśród kupujących nabywaniem nowych mieszkań może spadać. Wiedzą, że kredyty hipoteczne stały się mniej dostępne, a wielu kupujących nabywa lokale mieszkalne przy wsparciu kredytów hipotecznych. Niemniej deweloperzy nie rezygnują z tego powodu z realizacji kolejnych projektów mieszkaniowych. Starają się przy tym zapewnić potencjalnym kupującym szeroki wachlarz ofert do wyboru. W ofercie deweloperów jest całkiem sporo kawalerek oraz mieszkań dwupokojowych o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Dzięki stosunkowo niewielkiej powierzchni, mieszkania te mogą kupić, które miały w planach większe lokale, jednak obecnie ich zdolność finansowa pozwala na zakup mieszkań maksymalnie do dwóch pokoi.

Podziemne parkingi, tereny zielone, place zabaw dla dzieci…
Deweloperzy na bieżąco weryfikują aktualne potrzeby kupujących. Dzięki temu wiedzą, co należy zapewnić kupującym w ramach przyszłych projektów inwestycyjnych.
Obecnie wielu kupującym zależy na możliwości wyjścia na świeże powietrze bez opuszczania mieszkania. Wartość balkonów, tarasów i loggi wyraźnie wzrosła po okresie lockdownu, który został wprowadzony w Polsce w początkowym okresie pandemii koronawirusa. Bardzo pożądanym rozwiązaniem są również zielone ogródki, które przynależą do mieszkań zlokalizowanych na parterze.
Dużym atutem dla kupującym jest również bliskość parków i zagospodarowanych terenów zielonych w obrębie osiedli. Dużą wartością dodaną jest także bogata infrastruktura otoczenia, która eliminuje konieczność dojazdu samochodem lub komunikacją miejską do większych sklepów.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?
Mieszkania z rynku wtórnego wcale nie ustępują miejsca ofercie deweloperów. Lokale mieszkalne z drugiej ręki, zwłaszcza te atrakcyjnie zlokalizowane, wcale nie muszą długo czekać na nowych właścicieli. Kupujący, którzy poszukują dla siebie idealnego mieszkania na sprzedaż, często podczas poszukiwań biorą pod uwagę cały segment mieszkaniowy, nie tylko sektor pierwotny lub wyłącznie wtórny. Dzięki temu więcej lokali mieszkalnych na sprzedaż spełnia ich kryteria wyboru oraz mieści się w budżecie określonym przez osobę poszukującą.
Jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, to cechuje je często bardzo dobra lokalizacja w obrębie danej dzielnicy. Najczęściej na starszych osiedlach mocno rozbudowana jest infrastruktura otoczenia. Kupujący mogą liczyć na bliskość sklepów, lokali usługowych, aptek, przedszkoli, szkół, kościołów czy przychodni. To bardzo waży aspekt, ponieważ dzięki bliskość tego rodzaju punktów, przyszli lokatorzy mieszkania mogą oszczędzić czas, który normalnie musieliby poświęcić na dojazdy.
Kolejną zaletą starszych mieszkań jest rozkład pomieszczeń, jaki dawniej był popularny. Chodzi tutaj o osobną kuchnię, co w dalszym ciągu dla wielu kupujących stanowi bardzo duży atut.
Osiedla cechowały się również małym natężeniem budynków. Oznacza to, że odległości pomiędzy poszczególnymi budynkami były na tyle duże, że zapewniały mieszkańcom poczucie swobody i prywatności.
Rzecz jasna również mieszkania z rynku pierwotnego posiadają wiele zalet. Do jednej z najważniejszych należy fakt, że są to zupełnie nowe lokale mieszkalne, których nikt wcześniej nie zamieszkiwał. Kupujący mogą wykończyć je od podstaw według własnego gustu. Kolejną zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest zapewnienie przed deweloperów większej liczby miejsc parkingowych, niż w przypadku starszych osiedli. Często pod budynkami deweloperzy budują parkingi podziemne, w których mieszkańcy mogą wykupić prywatne miejsca parkingowe. W przypadku nowych inwestycji deweloperzy budują też czasem mieszkania z ogródkami – dotyczy to lokali mieszkalnych, które zlokalizowane są na parterze inwestycji.

Metraże, które najszybciej schodzą z rynku
Obecnie największą popularnością wśród kupujących cieszą się mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Najszybciej z rynku schodzą kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. Swoją popularność zawdzięczają po części temu, że niewielki metraż przekłada się na stosunkowo niską cenę za cały lokal mieszkalny. Są to więc mieszkania, które mieszczą się w budżecie większej liczby kupujących. Wzrasta popularność nie tylko mieszkań, ale również domów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych.

Przyszłość sektora mieszkaniowego w Polsce
Polska mieszkaniówka zdaje się zachowywać stabilizację nawet w niesprzyjających warunkach. Deweloperzy walczą o każdego kupującego, oferując szereg udogodnień w ramach swoich inwestycji mieszkaniowych. Lokale mieszkalne z drugiej ręki również znajdują nabywców, chociaż czasem by zamknąć proces sprzedaży, konieczne jest zastosowanie home stagingu.
Wszyscy liczą na to, że krajowa gospodarka wreszcie się ustabilizuje, w efekcie czego spadną stopy procentowe. Kupujący wciąż śledzą bieżącą sytuację na rynku. Z pewnością kiedy kredyty hipoteczne znów staną się bardziej dostępne, wzrośnie również zainteresowanie M. wśród kupujących, którzy chcą nabyć mieszkanie przy wsparciu kredytu hipotecznego.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora