Informacje dnia

Trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce w 2022 roku – czy w 2023 będzie podobnie?

chuttersnap-597667-unsplash
Trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce w 2022 roku – czy w 2023 będzie podobnie? Z całą pewnością deweloperzy nastawili się już na mniejszy popyt. Kupujący starają się zachować rozwagę i wybierają bezpieczne, mniejsze metraże. Nie brakuje jednak spekulacji, że 2023 rok przyniesie obniżenie cen za metr kwadratowy M., co w efekcie przełoży się na ponowne ożywienie w sektorze mieszkaniowym.

Spis treści:
Mieszkaniówka wciąż w obliczy zmian
Deweloperzy starają się, jak mogą
Deweloperzy nie obniżają cen. Inwestycji będzie mniej
Inwestycje mieszkaniowe, które przyciągają kupujących
Lokale mieszkalne z drugiej ręki konkurencją dla nowych M.
Mieszkania, które najszybciej schodzą z rynku
Przyszłość mieszkaniówki

Mieszkaniówka wciąż w obliczy zmian

Sektor mieszkaniowy nie może jeszcze liczyć na pełną stabilizację. Ceny w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie, inflacja nie odpuszcza a kredyty hipoteczne są dla części nabywców nie do zdobycia. Sytuacja ta nie jest korzystna dla sektora mieszkaniowego. Już pod koniec 2022 roku spekulowano, że wraz z wejście w nowy rok, ceny za mieszkania na sprzedaż zaczną spadać. O ile rzeczywiście widać, że się one ustabilizowały, to jednak w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie. Wielu kupujących nie może przez to pozwolić sobie na realizację marzenia o zakupie własnego lokum mieszkalnego. Są też tacy, którzy mogliby kupić M., jednak odraczają tę decyzję w czasie, licząc na obniżki cen za metr kwadratowy.

Deweloperzy starają się, jak mogą

Po okresie lockdownu, który został wprowadzony w związku z wybuchem pandemii koronawirusa w Polsce, deweloperzy nauczyli się radzić sobie w niesprzyjających warunkach. Również obecnie, kiedy popyt na mieszkania zmalał, deweloperzy dokładają starań, aby zainteresować nabywców swoimi inwestycjami mieszkalnymi.
Przede wszystkim dbają o to, aby strony internetowe poszczególnych projektów mieszkaniowych dostarczały wszelkich informacji na temat inwestycji. Potencjalni kupujący mogą zapoznać się z opisem projektu oraz oferty okolicznej infrastruktury. Na stronach internetowych deweloperzy zamieszczają nie tylko wizualizacje, ale również prowadzą opatrzone fotografiami dzienniki z placów budowy, prezentujące postępy prac. W przypadku wielu inwestycji kupujący mogą zapoznać się z pełną ofertą mieszkań dostępnych w sprzedaży, w tym z rzutami lokali mieszkalnych oraz wizualizacjami aranżacji.
Deweloperzy oferują też niejednokrotnie pakiety wykończeniowe, co dla części nabywców stanowi duży plus. Jeśli nie mają oni czasu na samodzielną aranżację wnętrz, lub nie chcą poświęcać tej kwestii czasu, mogą wybrać pakiet wykończeniowy oferowany przez dewelopera. Najczęściej do wyboru dostępne są trzy warianty: ekonomiczny, standardowy oraz premium.
W przypadku części inwestycji na stronach internetowych dostępna jest opcja wirtualnych spacerów. Takie rozwiązanie daje możliwość odwiedzenia inwestycji bez konieczności wychodzenia z domu.

Deweloperzy nie obniżają cen. Inwestycji będzie mniej

Pomimo niższego popytu na nowe mieszkania na sprzedaż, deweloperzy nie decydują się na obniżkę cen za metr kwadratowy. W ramach wabików częściej oferują niższą cenę za podziemne miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską wliczoną w cenę. Są jednak świadomi, że koszty materiałów budowlanych oraz wykończeniowych cały czas utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Mając w planach kolejne projekty inwestycyjne, deweloperzy są świadomi, że obniżka cen nieruchomości w bieżących projektach nie pozwoli im zgromadzić odpowiedniego kapitału na realizację przyszłych inwestycji. Z tego względu starają się trzymać ceny na bieżącym, wysokim poziomie. Na rynku widoczny jest jednak spadek nowych projektów, które deweloperzy wcielają w życie. Można więc wnioskować, że skupiają się bardziej na wyprzedaniu lokali mieszkalnych dostępnych w ramach bieżących projektów, niż na planowaniu zaspokajania popytu w kolejnych latach. Zarówno bieżący, jak i kolejny rok, mogą oznaczać zmniejszoną podaż w segmencie mieszkaniowym na rynku nieruchomości w Polsce.

Inwestycje mieszkaniowe, które przyciągają kupujących

Inwestorzy dokładają starań, aby przyciągnąć do swoich bieżących inwestycji jak największą liczbę kupujących. Zależy im na wyprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego w ramach bieżących projektów, zarówno tych ukończonych, jak również będących już w budowie.
Zainteresowaniem kupujących cieszą się lokale mieszkalne, która uznawane są za bardziej atrakcyjne. Mowa tutaj o M., które posiadają własny ogródek (mieszkania parterowe), taras lub przestronny balkon. Atutem jest też zapewnione miejsce parkingowe oraz winda w budynku. Nabywcy zwracają też często uwagę na poziom rozbudowania infrastruktury otoczenia, oraz liczbę terenów zielonych i rekreacyjnych.

Lokale mieszkalne z drugiej ręki konkurencją dla nowych M.

Mogłoby się wydawać, że mieszkania z rynku pierwotnego górują nad lokalami mieszkalnymi z rynku wtórnego. Tymczasem sektor wtórny w dalszym ciągu stanowi silną konkurencję dla nowych mieszkań. Kupujący, poszukując idealnego M., cały czas biorą pod uwagę pełną ofertę rynkową. Mieszkania z drugiej ręki mają bowiem wiele zalet, takich jak rozbudowana infrastruktura otoczenia, bliskość przystanków komunikacji miejskiej, atrakcyjnie zagospodarowane osiedla z zadrzewieniami zapewniającymi większe poczucie prywatności itp. Dodatkowo mieszkania z rynku wtórnego są często wykończone i nawet jeśli stylem nie odpowiadają nabywcy, to może on aranżować mieszkanie pod swój styl pomieszczenie po pomieszczeniu, w miarę możliwości domowego budżetu. Na starszych osiedlach budynki były często budowane w większej odległości od siebie, niż obecnie, co także stanowi duży atut.
Niemniej nie oznacza to, że starsze budownictwo posiada same zalety. Należy pamiętać, że mieszkania z rynku wtórnego niejednokrotnie wymagają remontów i napraw, ściany bywają krzywe a budynki wymagają ocieplenia. Ostateczny wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji nabywcy oraz ustalonych przez niego przy wyborze priorytetów.

Mieszkania, które najszybciej schodzą z rynku

Obecnie kupujący zdają się zachowywać rozwagę przy wyborze lokum mieszkalnego. Z rynku schodzi więcej mieszkań dwupokojowych oraz kawalerki. Większe mieszkania sprzedają się wolniej. Wynika to z kilku czynników. Część kupujących nabywa M. za gotówkę, której wystarczy im na maksymalnie dwupokojowe lokum. Ci, którzy posiłkują się kredytem hipotecznym, często wolą pożyczyć od banku mniej, aby również stosunkowo mniej oddać (niż w przypadku konieczności zaciągnięcia hipoteki na większe, 3-4.pokojowe mieszkanie). Część nabywców nie ma też zwyczajnie wystarczającej zdolności kredytowej, aby wziąć kredyt hipoteczny pozwalający na zakup dużego mieszkania.

Przyszłość mieszkaniówki

Wydaje się, że bieżący rok nie przyniesie spektakularnych zmian w segmencie mieszkaniowym. Deweloperzy nie chcą obniżać cen za lokale mieszkalne na sprzedaż. Na rynek trafiać będzie jednak mniej nowych mieszkań, ponieważ deweloperzy ograniczyli nieco swoją aktywność. Skupiają się obecnie bardziej na wyprzedaży dostarczonych już na rynek M., oraz tych, które niebawem zostaną oddane do użytku. Ceny zapewne również nie spadną na tyle znacząco, aby zakup mieszkania miał stanowić cenową okazję. Niemniej Polacy nie rezygnują z kupowania mieszkań, w związku z czym mieszkaniówce nie grozi raczej stagnacja.

Redakcja
Komercja24.pl