Inwestycje publiczne

Sytuacja gospodarki

W pierwszej połowie roku najprawdopodobniej otrzemy się o recesję. Jednak na koniec roku czekają nas zauważalne wzrosty płac i tańszy złoty. Po tym jak w minionym roku gospodarka rozwijała się w tempie blisko 2,1 proc., w obecnym roku czeka nas głębsze spowolnienie. Prognozy rynkowe rozmijają się z tym, co przewiduje rząd, który oczekuje 2,2-proc. wzrostu PKB. Analitycy spodziewają się średnio 1,5 proc. wzrostu. W pierwszym kwartale z pewnością otrzemy się o recesję (najbardziej optymistyczne prognozy to wzrost PKB 0,8 proc.), a najwięksi pesymiści, np. eksperci z BRE Banku, sądzą, że nawet w nią.Druga połowa roku to lekka poprawa sytuacji, bo Polska zacznie korzystać z ożywienia w Niemczech, które skorzystają na ożywieniu w Chinach. Ale do boomu wciąż nam daleko. Czwarty kwartał to średnia prognoza na poziomie 2 proc. Ponad połowa przedsiębiorstw zamierza utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie, a nieco więcej niż jedna piąta planuje wzrost liczby pracowników – wynika z badań Business Centre Club. A Marek Goliszewski, prezes BCC, komentuje, że przedsiębiorcy już nie boją się 2013 r. Mimo to wszystkie prognozy rynkowe mówią o dużym wzroście stopy bezrobocia. Już w pierwszych miesiącach tego roku może ono przekroczyć 14 proc.W II i III kwartale, dzięki pracom sezonowym, sytuacja może się trochę ustabilizować, a stopa bezrobocia spadnie do 13,1–13,5. Na koniec roku jednak ponownie zacznie rosnąć, do średnio 13,9 proc. wobec 13,4 proc. na koniec 2012 r.
Pracownicy wciąż nie będą mieli na tyle silnych argumentów, by uzyskiwać wysokie podwyżki. W pierwszej połowie roku płace wzrosną od 1,7 do 2,9 proc. (takie są wahania prognoz ekonomistów). W drugiej połowie – 2,4–4,3. Średnio w całym 2013 r. wynagrodzenia w firmach mogą wzrosnąć o 3 proc. To nieco więcej niż inflacja, co oznacza, że realny wzrost płac wyniesie 0,9 proc. Ale nie wszyscy wierzą w ten scenariusz. Przykładowo analitycy PKO BP czy Citi Handlowego uważają, że płace realnie spadną – odpowiednio o 0,1 proc. i 0,4 proc.
Także inflacja w pierwszych miesiącach znacznie osłabi się w porównaniu z 2012 r. Możliwy jest nawet wzrost cen konsumpcyjnych tylko o 1,4 proc. (prognozy BZ WBK na II kwartał). W II połowie roku inflacja może lekko wzrosnąć, ale średnia prognoz na cały 2013 r. to 2,1 proc. wobec 3,7 proc. w 2012 r.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora