rynek nieruchomości na wynajem

Ślub nie jest obowiązkowy, singiel nie jest atrakcją

Dwie trzecie Polaków akceptuje fakt, że młodzi ludzie odkładają małżeństwo na później lub nigdy się nie pobierają – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Akceptacja dla alternatywnych sposobów na życie rośnie we wszystkich grupach społecznych, najwyraźniej jednak wśród osób o poglądach lewicowych, z wyższym wykształceniem, młodszych i o lepszych dochodach. Jednak – jak zaznacza CBOS – wciąż 54 proc. Polaków preferuje małżeństwo. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny wiek nowożeńców to dziś 26 lat u kobiet i 27 lat u mężczyzn. Średni wiek urodzenia pierwszego dziecka to 27 lat. W ciągu ostatnich 20 lat wiek, w którym zawieramy związek małżeński, wzrósł średnio o 3 lata. A wiek, w którym pary decydują się na dziecko – o 4 lata. Wyraźnie wzrasta odsetek dzieci, które rodzą się poza małżeństwem. Już 21 proc. wszystkich urodzeń to dzieci z związków pozamałżeńskich. Na początku lat 90. było to zaledwie 6-7 proc.
Na pytanie, dlaczego młodzi ludzie nie chcą brać ślubu, ankietowani przez CBOS (i kobiety i mężczyźni) inaczej odpowiadali opisując kobiety i mężczyzn.
Zdaniem 45 proc. badanych, mężczyźni nie zakładają rodziny, bo wolą życie bez zobowiązań, boją się trudności finansowych (33 proc.) lub mieszkaniowych (29 proc.).
Co czwarty ankietowany wskazał, że mężczyzn przed małżeństwem powstrzymuje strach przed obowiązkami rodzicielskimi.
Z kolei 41 proc. badanych oceniło, że kobiety nie wchodzą w związki małżeńskie, bo boją się niepowodzenia. Co trzeci badany wskazuje, że kobiety mają trudność ze znalezieniem odpowiedniego kandydata. Obawiają się też, że założenie rodziny przeszkodzi im w karierze zawodowej.
Zdaniem 39 proc. Polaków, dobrze by było, gdyby osoby żyjące ze sobą bez ślubu zdecydowały się na małżeństwo. Prawie tyle samo (37 proc.) deklaruje jednak, że jeśli ludzie się kochają i sobie ufają, to nie ma znaczenia, czy żyją ze sobą w małżeństwie. W ciągu 5 lat ubyło o 4 punkty proc. zdecydowanych zwolenników małżeństwa.
Zwolennikami związków małżeńskich są osoby gorzej wykształcone, te, które deklarują częstszy udział w praktykach religijnych, oraz osoby o prawicowych poglądach. W mniejszym stopniu decyduje wiek i miejsce zamieszkania.
Mimo coraz większej liczby ślubów cywilnych 28 proc. badanych uważa, że zawarty w kościele ślub konkordatowy jest najważniejszy, 27 proc. ocenia, że ślub cywilny jest wystarczający, ale i tak para powinna wziąć ślub kościelny. Znak równości między ślubem kościelnym i cywilnym stawia co trzeci badany.
Życie singli nie wydaje nam się fascynujące – aż 61 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie prowadzą oni ciekawszego życia, niż osoby żyjące w stałych związkach. Co drugi ankietowany nie akceptuje takiego stylu życia – jednak zdaniem 44 proc. bycie singlem jest OK.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora