rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek mieszkań na wynajem – czy wciąż warto kupować M. pod inwestycję?

dan-gold-220226-unsplashCzy rynek mieszkań na wynajem w Polsce wciąż jest na tyle atrakcyjny, że warto kupować lokale mieszkalne na cele inwestycyjne? Po aktywności inwestorów można się domyślić, że ten segment rynku nieruchomości w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem. Lokale mieszkalne, które po nabyciu i wykończeniu przeznaczane są na wynajem, dalej uznawane są za stabilną inwestycję kapitału finansowego. Przed zainwestowaniem w nieruchomość mieszkalną należy najpierw przeprowadzić gruntowną analizę runku oraz jego bieżącej oferty. Warto także określić grupę docelową i pod jej kątem poszukiwać idealnego M. pod przyszły wynajem.

Spis treści:
Rynek mieszkaniowy w Polsce
Nie tylko duże miasta
Mieszkania na wynajem jako lokata kapitału finansowego
Zawsze można odsprzedać…
Podsumowanie

Rynek mieszkaniowy w Polsce

Polski sektor mieszkaniowy nie przestaje się rozwijać. W różnych regionach kraju przybywa nowych projektów mieszkaniowych. Część z tych inwestycji realizowana jest przez deweloperów typowo pod cele inwestycyjne. Dobrym przykładem mogą być osiedla mieszkalne, które realizowane są przez deweloperów w miejscowościach turystycznych, na przykład blisko morza lub molo. Lokale mieszkalne oferowane w ramach takich projektów inwestycyjnych często odznaczają się zróżnicowanym metrażem. Gwarantują też dostęp do parkingu, co z punktu widzenia turystów jest istotną kwestią.
Deweloperzy zachowują aktywność nie tylko w miejscowościach, które lubiane są przez turystów. Wiele inwestycji powstaje w dużych aglomeracjach miejskich, w których także sektor najmu stale się rozwija. Z mieszkań na wynajem chętnie korzystają studenci, single i młode pary. Częstą praktyką jest też wynajmowanie lokali mieszkalnych pod prowadzenie działalności gospodarczej.

Poza mieszkaniami z rynku pierwotnego inwestorzy mają do wyboru także lokale mieszkalne pochodzące z rynku wtórnego. Mieszkania z drugiej ręki niejednokrotnie mogą poszczycić się bardzo dobrą lokalizacją. Ponadto często są już urządzone i inwestorowi pozostaje jedynie modernizacja wnętrz.
Lokalami mieszkalnymi, o których nie należy zapominać, są mieszkania na sprzedaż przeznaczone do remontu. Zdewastowane lokale mieszkalne odznaczają się niską ceną sprzedaży, co sprawia, że stają się atrakcyjne w oczach inwestorów. Przed ich zakupem należy jednak pamiętać o konieczności oszacowania kosztów, jakie wiązałyby się z remontem i wyposażeniem takiego M. Często jest to inwestycja opłacalna, jednak mimo wszystko nawet przy zakupie lokalu mieszkalnego do remontu po bardzo niskiej cenie, może się okazać, że koszty jego remontu i wykończenia przerosną cenę nowego mieszkania z rynku pierwotnego, lub innego lokalu mieszkalnego z sektora wtórnego, który nie wymagałby remontu. Dodatkowo, decydując się na nabycie lokalu mieszkalnego wymagającego remontu, inwestor musi się liczyć z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu na doprowadzenie go do atrakcyjnego stanu.
Przed zakupem jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego inwestor powinien sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale również prawny. Powinien zweryfikować, czy mieszkanie na sprzedaż nie jest obciążone kredytem hipotecznym, a także czy osoba sprzedająca M. rzeczywiście jest jego jedynym właścicielem.

Nie tylko duże miasta

Nie tylko duże aglomeracje miejskie mogą się poszczycić rozwijającym się rynkiem mieszkaniowym. Także w mniejszych miejscowościach deweloperzy coraz chętniej realizują projekty mieszkaniowe. Dzięki temu zwiększa się dostęp do lokali mieszkalnych, które mogą zostać przez swoich właścicieli wynajęte osobom prywatnym bądź firmom.
Szersza dostępność lokali mieszkalnych sprawia, że rynek staje się bardziej atrakcyjny z punktu widzenia potencjalnych najemców.
Podobnie jest z obrzeżami dużych aglomeracji miejskich, które coraz bardziej się zaludniają i często właśnie w takich lokalizacjach poszukiwane są lokale mieszkalne do wynajęcia.

Mieszkania na wynajem jako lokata kapitału finansowego

Mieszkania na wynajem w dalszym ciągu uznawane są za atrakcyjną lokatę kapitału. Inwestorzy powinni jednak każdorazowo weryfikować zapotrzebowanie na tego rodzaju lokale mieszkalne na lokalnych rynkach. Może się bowiem okazać, że w danym miejscu rynek najmu jest nasycony na tyle, że inwestowanie w danym obszarze w nieruchomości pod wynajem może się okazać ryzykownym posunięciem. Z kolei w innych lokalizacjach zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem może być niewystarczające.
Inwestor, który planuje nabyć mieszkanie pod wynajem, powinien brać pod uwagę wszystkie nieruchomości dostępne na rynku, tj. w ramach segmentu mieszkań z rynku pierwotnego, oraz mieszkań z rynku wtórnego. Nawet, jeśli planował zakup nowego lokum mieszkalnego, to może się okazać, że lepszą propozycją inwestycyjną będzie dla niego nabycie M. z rynku wtórnego. Może ono cechować się niższą ceną, lepszą lokalizacją lub idealnym rozkładem pomieszczeń. Z tego względu nie warto skreślać wszystkich lokali i ukierunkowywać się na jeden segment rynku.
Jedynie biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki inwestor będzie mógł zminimalizować ryzyko inwestycyjne, jakie towarzyszy każdej lokacie kapitału finansowego.

Zawsze można odsprzedać…

Niewątpliwą zaletą mieszkań na wynajem jest fakt, że można je zawsze odsprzedać. Nawet, jeśli inwestor nie będzie chciał dalej czerpać zysku z tytułu wynajmu lokalu mieszalnego, lub dana inwestycja okaże się dla niego mimo wszystko nietrafiona, zawsze będzie mógł takie mieszkanie przeznaczyć na sprzedaż. Dzięki temu odzyska pieniądze włożone w inwestycję, a w sprzyjających warunkach będzie nawet mógł zarobić na sprzedaży takiego mieszkania.
Dzięki temu uzyska kapitał finansowy, który będzie mógł przeznaczyć na innego rodzaju inwestycję.
Między innymi to właśnie czyni mieszkania atrakcyjną i bezpieczną lokatą kapitału. Często bowiem, nawet jeśli inwestor nie chce już pomnażać kapitału za pomocą najmu lokalu mieszkalnego, może przeznaczyć taką nieruchomość na sprzedaż. Nie tylko odzyska włożony w zakup nieruchomości kapitał finansowy, ale dodatkowo ma szansę na jego pomnożenie w procesie sprzedaży.

Podsumowanie

Czy inwestowanie w mieszkania na wynajem w dalszym ciągu jest opłacalnym biznesem? Jak najbardziej, na nieruchomościach w dalszym ciągu można zarabiać. Należy jednak mieć na uwadze specyfikę lokalnych rynków. Sam zakup jakiegokolwiek mieszkania i przeznaczenie go na wynajem nie gwarantuje sukcesu. Inwestor powinien wziąć pod uwagę czynniki, jakie decydują o atrakcyjności lokalu mieszkalnego. Lokalizacja budynku, powierzchnia mieszkania, jego rozkład oraz ilość pomieszczeń, dostęp do miejsc parkingowych, poziom rozbudowania infrastruktury handlowej otoczenia, dostęp do przystanków komunikacji miejskiej itp. Wszystko to jest ważne z punktu widzenia najemcy.
Dodatkowo inwestor powinien określić swoją grupę docelową. Inne nieruchomości na wynajem będą interesowały studentów, którym zależy na bliskości ich uczelni wyższej, a inne młode pary, którym zależy bardziej na bliskości centrum miasta.
Biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki i przeprowadzając gruntowną analizę, można nabyć na polskim rynku nieruchomość w segmencie mieszkalnym, która będzie służyła pomnażaniu kapitału inwestorskiego.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora