rynek nieruchomości na wynajem

Rynek e-commerce wciąż sprzymierzeńcem sektora nieruchomości komercyjnych

hannes-egler-360942-unsplash
Rynek e-commerce w Polsce wciąż jest sprzymierzeńcem sektora nieruchomości komercyjnych. Z analizy, która została przeprowadzona przez PwC w raporcie „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce” wynika, że w 2026 roku wartość brutto polskiego rynku handlu w sektorze e-commerce wyniesie 162 mld złotych. Oznacza to średnioroczny wzrost na poziomie 12%. Wynik ten nie pozostanie obojętny dla polskiego sektora nieruchomości komercyjnych, zarówno magazynowych, jak i biurowych.

Spis treści:
Rynek e-commerce wciąż na fali
Sprzedaż internetowa przyspieszyła rozwój rynku nieruchomości komercyjnych
Wzrośnie zapotrzebowanie na nieruchomości typu small business unit
Duże centra logistyczne także zyskują na popularności
Magazyny miejskie zyskują zwolenników
Przyszłość sektora magazynowego maluje się kolorowo
Magazyny wciąż będą rosły dzięki sektorowi e-commerce?

Rynek e-commerce wciąż na fali
Polski rynek e-commerce cały czas się rozwija. Wiele zawdzięcza pandemii koronawirusa, przez którą rząd wprowadził całkowity lockdown na terenie całego kraju. Polacy zostali poniekąd zmuszeni do dokonywania zakupów drogę online. Pomimo początkowej niechęci części konsumentów szybko okazało się, że taka forma robienia zakupów jest prosta, wygodna i zapewnia bezpieczeństwo przed możliwością zarażenia się wirusem COVID-19. W efekcie popularność internetowych zakupów gwałtownie wzrosła. Polacy na tyle przywykli do robienia zakupów drogą online, że wielu z nich nie powróciło do stacjonarnej formy kupowania, lub nabywa tak jedynie część towarów.

Sprzedaż internetowa przyspieszyła rozwój rynku nieruchomości komercyjnych
Globalny rozwój handlu online stanowił zapalnik dla równie szybkiego rozwoju sektora magazynowego na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Zwiększona sprzedaż internetowa przełożyła się na większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe oraz biurowe. W efekcie wzrosło zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi na wynajem. Najemcy zaczęli w większym stopniu interesować się miejskimi magazynami na wynajem, centrami logistycznymi, inwestycjami typu small business unit oraz powierzchniami biurowymi do wynajęcia.

Wzrośnie zapotrzebowanie na nieruchomości typu small business unit
Biorąc pod uwagę założenie, że polski rynek e-commerce w dalszym ciągu będzie rozwijał się w tak dynamicznym tempie, z pewnością wzrośnie zapotrzebowanie na nieruchomości typu small business unit (BTU). Obiekty tego rodzaju oferują stosunkowo niewielkie powierzchnie magazynowo-biurowe do wynajęcia. W ramach inwestycji najemcy mogą wynająć powierzchnię często od 500 metrów kwadratowych. Taka przestrzeń wystarczy im w zupełności na dłuższy czas, kiedy to jeszcze rozwijają swoje biznesy i korzystanie z dużych centrów logistycznych byłoby dla nich nierentowne.

Duże centra logistyczne także zyskują na popularności
Duże obiekty komercyjne cieszą się popularnością wśród dużych przedsiębiorstw, zwłaszcza takich, które posiadają oddziały. Wynajęcie kompleksowej przestrzeni magazynowo-biurowej usprawnia logistykę w firmach. Dzięki temu towar, który zostanie przywieziony przez dostawcę, może zostać posortowany i przetransportowany do poszczególnych punktów odbioru. Najemcy zyskują przestronne biura, duże doki przeładunkowe, komfortowe powierzchnie biurowe i socjalne. Ponadto centra logistyczne powstają na obrzeżach lub poza granicami większych miast, dzięki czemu zapewniony jest do nich łatwy dostęp z autostrad oraz najważniejszych dróg krajowych. Nie dziwi więc fakt, że popularność tego rodzaju nieruchomości komercyjnych cały czas rośnie.

Magazyny miejskie zyskują zwolenników
Niewielkie miejskie magazyny na wynajem cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Dla najemców są to bardzo atrakcyjne nieruchomości komercyjne, które umożliwiają im przechowywanie towarów w magazynach, które zlokalizowane są w niewielkiej odległości od punktów dostaw. Dzięki temu transport potrzebnego towaru z magazynu do sklepu zajmuje stosunkowo niewiele czasu.
Należy mieć na względzie, że magazyny miejskie sprawdzają się doskonale w przypadku mniejszych przedsiębiorców, którym nie są potrzebne duże powierzchnie do przechowywania towarów. Są to też najczęściej przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują wynajmować powierzchni biurowych, gdyż te mieszczą się już na przykład w docelowych punktach sprzedaży towarów. Magazyny miejskie oferują często możliwość wynajęcia niewielkich boxów, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozwijają swoje firmy.

Przyszłość sektora magazynowego maluje się kolorowo
Z uwagi na to, że przedsiębiorcy działający w branży e-commerce cały czas się rozwijają, można się spodziewać, że skorzysta na tym rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym. Szacuje się, że zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe do wynajęcia będzie cały czas rosło. Równie wysokim zainteresowaniem cieszą się hale produkcyjne.

Powierzchnie biurowe również będą potrzebne
Poza powierzchniami magazynowymi, przedsiębiorcy notują też większe zapotrzebowanie na pracowników biurowych. W efekcie niejednokrotnie decydują się na wynajęcie większych niż dotychczas biur. W przypadku tego segmentu rynku należy jednak zachować ostrożność przy spekulacjach, ponieważ o ile wiele firm decyduje się na zwiększenie liczby zatrudnianych pracowników, o tyle część z nich może pełnić swoje obowiązki zdalnie. Automatycznie oznacza to, że przedsiębiorcy Ci nie będą musieli wynajmować większych niż dotychczas powierzchni biurowych. Hybrydowy system pracy również przyczynia się do możliwości ograniczenia ilości biurek pracowniczych w firmie.

Co stanowi dla najemców wartość dodaną?
Dla najemców nieruchomości komercyjnych bardzo istotna jest lokalizacja obiektu. Od tego w dużej mierze zależy odpowiednia logistyka w firmie. Istotny jest również standard techniczny budynku. Liczą się także dodatkowe udogodnienia, jak ekologiczne i energooszczędne rozwiązania technologiczne. Wartość dodaną stanowią również przestronne place manewrowe oraz odpowiednia liczba miejsc parkingowych dla pracowników. Istotna jest też bliskość środków komunikacji miejskiej, które umożliwią pracownikom swobodny dojazd do miejsca pracy.
Istotna jest też oczywiście cena za metr kwadratowy powierzchni komercyjnej do wynajęcia. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest to główne kryterium wyboru.

Magazyny wciąż będą rosły dzięki sektorowi e-commerce?
Czy sektor e-commerce w dalszym ciągu będzie się rozwijał? Wszystko wskazuje na to, że jak najbardziej. Czy jego rozwój będzie miał wpływ na popyt na rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym i biurowym? Również można założyć, że tak. W przyszłym roku można się spodziewać podobnej sytuacji, co w roku bieżącym. Przedsiębiorstwa działające z branży e-commerce notują coraz większą ilość klientów. Będzie się to przekładać na ich ekspansję, a co za tym idzie, zwiększenie zajmowanej przestrzeni biurowej.
Deweloperzy również nie pozostaną bierni. Poza dopinaniem procesów komercjalizacji nieruchomości komercyjnych, które zostały już oddane do użytku, będą podejmowali się kolejnych projektów inwestycyjnych. Dopóki na rynku zauważalny jest wzmożony popyt, dopóty deweloperzy będą odpowiadać spełniającą oczekiwania najemców podażą. Przyszłość sektora magazynowego w Polsce ryzuje się więc pozytywnie.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora