Inwestycje publiczne

Przedsiębiorcy o perspektywach dla Śląska: To jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów Europy Środkowo-Wschodniej

Gliwice_Śląsk

Przedsiębiorcy o perspektywach dla Śląska: To jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów Europy Środkowo-Wschodniej.
Dynamiczny rozwój Śląska to zasługa przyjętych planów i konsekwentna praca nad ich wdrożeniem i rozwojem. Na terenie Śląska działa Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która w prestiżowym rankingu FDI Business Financial Times 2019 została sklasyfikowana jako numer 1 w Europie oraz numer 2 na świecie, i na terenie której 540 przedsiębiorstw zainwestowało około 44 miliardów złotych i stworzyło 90 000 miejsc prac. W znaczącym stopniu to przyspieszyło modernizację Regionu, który jest jednym z najgęściej zaludnionych w kraju. Potencjał ludzki, doskonale rozwinięta infrastruktura i strategiczna lokalizacja przyciągają największe globalne firmy – na terenie Strefy zainwestowały między innymi takie firmy, jak: Opel Manufacturing Polska, Isuzu Motors Polska, Electrolux, Roca czy ZF TRW Poland. O tym w czym tkwi potencjał Śląska mówią przedstawiciele przedsiębiorców działających w Polsce.

Przewagi konkurencyjne Śląska

Województwo śląskie jest najbardziej zurbanizowanym terenem w Polsce – ludność mieszkająca w miastach regionu w 2015 roku stanowiła ponad 77% wszystkich mieszkańców województwa, podczas gdy poziom średnio krajowy wynosił nieco ponad 60%.

Województwo Śląskie jest drugim pod względem liczby mieszkańców województwem w Polsce z populacją wynoszącą ponad 4.5 mln osób. Konurbacja śląska, według różnych koncepcji obejmująca kilkadziesiąt miast, jest uznawana za największą aglomerację w naszym kraju. Śląsk jest także najbardziej uprzemysłowionym regionem w Polsce, a do głównych sektorów zaliczmy górnictwo, hutnictwo, przemysł maszynowy i w ostatnim czasie również branżę samochodową.

Oprócz tego Polska znajduje się na trasie międzykontynentalnego transportowego kolejowego projektu Nowy Szlak Jedwabny i obecnie pełni rolę bramy Chin w Europie, 90% bowiem wszystkich ładunków kolejowych jest transportowanych do Europy poprzez teren naszego kraju. Przejście graniczne Brześć-Terespol i znajdujący się za nim punkt przeładunkowy Małachowice są najczęściej używanym do tego typu transportu miejscem tranzytu z Chin do Europy.

Województwo Śląskie jest największym w Polsce węzłem komunikacyjnym z wysoko rozwiniętą bazą przemysłową. Do najważniejszych transportowych arterii województwa można zaliczyć: autostrady A1 i A4, drogi E40 i E75 (nazywane trasą europejską), a także kilkanaście dróg krajowych i dróg wojewódzkich.

Województwo śląskie ma również najbardziej rozwiniętą sieć kolejową w Polsce – całkowita długość szlaków kolejowych eksploatowanych w województwie składa się z tras liczących ponad 2,1 tys. km. Na dworcach kolejowych w Katowicach i Gliwicach roczna odprawa podróżnych kształtuje się na poziomie powyżej 2 mln osób. Przez dworzec główny w Katowicach przejeżdżają pociągi EuroCity i InterCity, co stwarza możliwość bezpośredniego połączenia kolejowego z dużymi europejskimi miastami: Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Bratysława, Praga, Moskwa, Hamburg.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, zlokalizowany ok. 30 km od Katowic, znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich portów lotniczych, zarówno pod względem liczby odprawianych pasażerów, jak i liczby operacji lotniczych. Ponadto, region ma bardzo dobre połączenie z drugim największym lotniskiem w Polsce, tj. Portem Lotniczym Kraków-Balice, który znajduje się w odległości ok. 60 km od Katowic.

Wśród największych zasobów województwa są wykwalifikowani pracownicy

Śląsk jest strategicznie ulokowany na skrzyżowaniu głównych szlaków transportowych w tym kolejowych (E 30, E 65 i C-E 65) i drogowych obejmujących autostrady A1 i A4 oraz drogi ekspresowe S1 i S86. W promieniu 90 km od śląskiej stolicy – Katowic znajdują się 3 międzynarodowe porty lotnicze o znaczeniu regionalnym (Katowice Airport, Kraków Airport oraz Airport Ostrava). Także sieć lokalnych szlaków komunikacyjnych w tym dróg i kolejowych jest bardzo dobrze rozwinięta, co bierze się stąd, że województwo śląskie to najgęściej zaludnione województwo w kraju oraz o największym stopniu urbanizacji (369 osób na 1 km2 przy średniej krajowej na poziomie 123 osoby na km2). Na obszarze stanowiącym niecałe 4% powierzchni Polski żyje ponad 4,5 miliona mieszkańców, tj. ponad 12% ludności kraju. W promieniu 100 km od Katowic mieszka 8,5 miliona osób1. Atrakcyjność Śląska poza najlepszą w kraju komunikacją bierze się z kompetentnej i wykształconej kadry. Na Śląsku w 2017 roku na uczelniach wyższych studiowało ponad 120,5 tyś. osób. W przemyśle i budownictwie pracowało 37,8% zatrudnionych, a poziom bezrobocia wynosił 5,2% przy średniej krajowej na poziomie 6,6%2.

„Śląsk niezaprzeczalnie wyróżnia się na terenie Polski i Regionu Europy Środkowo-Wschodniej liczbą mieszkańców, poziomem rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, dostępem do wykwalifikowanych pracowników, a co więcej: nieustanna modernizacja Śląska sprawi, że w niedługim czasie ilość inwestycji dokonywanych przez firmy dostrzegające potencjał Regionu się zwiększy. Zmieniać się będzie także struktura zatrudnienia na Śląsku, co także rodzi duże możliwości. Dostrzegamy istniejący oraz rodzący się potencjał Śląska również ze względu na ilość zapytań ze strony inwestorów i ilość realizowanych projektów magazynowych wzdłuż kluczowych szlaków komunikacyjnych regionu” – mówi Sebastian Wiśniewski, Założyciel i Zarządzający Grupą Fortis, która obok rozwoju własnych projektów deweloperskich w Polsce (firma zrealizowała nieruchomości o wartości ponad 250 milionów PLN) realizuje działania dla inwestorów z zakresu land development w tym wyszukiwania odpowiednich gruntów inwestycyjnych na ich potrzeby.

Samorządy aktywnie wspierają inwestorów i przedsiębiorczych ułatwiając im prowadzenie i rozwój biznesu

„Na terenie Śląska swoje siedziby mają firmy, które są liderami w swoich kategoriach, a samorządy aktywnie je wspierają realizując szereg aktywności. Na przykład w Gliwicach powstały Nowe Gliwice, Centrum Edukacji i Biznesu, na terenie którego swoje siedziby ma kilkadziesiąt podmiotów z sektora nowych technologii. Na realizację tego projektu miasto przeznaczyło 24 miliony Euro. Z kolei Katowice, stolica Śląska to między innymi dynamicznie rozwijający się sektor usług wsparcia dla biznesu: BPO, SSC. Międzynarodowych inwestorów przyciąga doskonała lokalizacja i komunikacja, rozwijająca się infrastruktura i dostęp do wykształconej kadry. Swoje biura w regionie otworzyły między innymi: Accenture, IBM, Fujitsu Technology Solutions, Honeywell, Ista, PwC, Capgemini, Huawei, czy PKP Cargo” – mówi Dominik Leszczyński, Założyciel i Zarządzający DL Invest Group, jednego z najprężniej rozwijających się deweloperów i inwestorów w Polsce, który wywodzi się ze Śląska i w regionie realizuje liczne projekty magazynowe, biurowe i handlowe w tym jeden z największych parków logistycznych w Polsce – DL Invest Park Psary, w którym w zeszłym roku umowę na wynajem ponad 120 000 mkw. powierzchni magazynowych podpisał jeden ze światowych liderów rynku mody, a wcześniej w tym samym projekcie powierzchnie wynajęły między innymi DHL Supply Chain, Stokrotka, Gefco, Still czy FM Logistic. Potencjał rozwoju DL Invest Park Psary przekracza 350 000 mkw. nowoczesnych powierzchni komercyjnych. Firma DL Invest Group wybudowała i skomercjalizowała również nowoczesne projekty biurowe w Katowicach i Gliwicach, które uzyskały między innymi certyfikaty ekologiczne BREEAM na poziomie Excellent, oraz odrestaurowała nieruchomości zabytkowe dostarczając w sumie jedynie na śląskie rynki około 70 000 mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych.

1 https://invest-in-silesia.pl/

2 Województwo Śląskie Statystycznie, Urząd Statystyczny w Katowicach

Źródło: Advanced Communication Sp. z o.o.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora