Z życia spółek

Popyt na rynku się wzmaga, PlanRadar wspiera branżę nieruchomości inwestycyjnych

PlanRadar_foto_1
Popyt na rynku się wzmaga, PlanRadar wspiera branżę nieruchomości inwestycyjnych. Obecnie obserwujemy prawdziwy „boom” na rynku nieruchomości. Program „Bezpieczny kredyt 2%” sprawił, że Polacy ochoczo zaczęli kupować mieszkania i budować domy. Ten ogromny popyt znacznie przewyższa podaż, bo – jak podają różne źródła – w Polsce nadal brakuje ok. 1,5 mln mieszkań. Ta sytuacja wymusza na branży uruchomienie nowych inwestycji, co jak wiadomo, jest procesem bardzo czasochłonnym i skomplikowanym. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomagają uprościć deweloperom i inwestorom wiele procedur i ograniczyć koszty.

Z danych przedstawionych przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej) wynika, że liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 r. wzrosła prawie o 300 proc. r/r. To nadzwyczajne zainteresowanie to wynik uruchomienia rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2%”, który zachęcił wielu Polaków do zakupienia swojej pierwszej nieruchomości. Po dwuletnim okresie stagnacji, za tak dużym popytem nie nadążają deweloperzy, którzy aktualnie wprowadzają na rynek mniej mieszkań, niż sprzedają. Ze względu na długi czas potrzebny do uruchomienia nowych projektów, branża nie jest w stanie skutecznie odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynkowe. W efekcie liczba dostępnych nieruchomości szybko się kurczy, a potencjalni kupcy mają bardzo ograniczony wybór.

Nowe inwestycje. Czy da się to przyspieszyć?

Miniony kwartał był już drugim z kolei, trzymiesięcznym okresem wyraźnej poprawy koniunktury sprzedażowej mieszkaniowego rynku pierwotnego. Nowa rzeczywistość w końcu pozwala przedstawicielom branży patrzeć w przyszłość z optymizmem. W odpowiedzi na wzmożony popyt wielu deweloperów i inwestorów planuje uruchomić kolejne inwestycje, które odpowiedzą na rosnące zapotrzebowanie rynku. Niestety, ich realizacja jest niezwykle złożona i czasochłonna oraz wymaga załatwienia niezliczonej liczby formalności. W tym miejscu rodzi się więc pytanie, czy można ten proces w jakikolwiek sposób przyspieszyć? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli sięgniemy po nowoczesne technologie, jak choćby oprogramowanie PlanRadar.

Jedną z najważniejszych funkcji platformy jest możliwość cyfrowego zarządzania dokumentami i przechowywania ich w bezpiecznej chmurze. Dzięki temu wszystkie formalności związane z procesem przygotowawczym oraz pracami wykonawczymi na placu budowy są zebrane i uporządkowane w jednym miejscu, do którego dostęp może mieć każda osoba zaangażowana w projekt. – Z doświadczenia wiemy, że dokumentacja stanowi fundament dobrze przeprowadzonej inwestycji. Tak naprawdę każdy etap realizacji projektu wiąże się z niezliczoną liczbą formalności, co często stanowi spory problem, zwłaszcza gdy korzystamy z tradycyjnych metod zarządzania dokumentacją tzn. papieru. Wówczas na „papierkową robotę” poświęcamy wiele godzin w tygodniu, co w przypadku dużych inwestycji znacznie rozciąga prace w czasie. Aby tego uniknąć, konieczna jest cyfryzacja tych procesów, którą zapewnia nasze oprogramowanie. Dzięki niej użytkownicy naszej platformy mogą zaoszczędzić nawet do 7 godzin tygodniowo w przeliczeniu na jedną osobę. W przypadku wieloetapowych projektów jest to niesamowita oszczędność nie tylko czasu, ale przede wszystkim pieniędzy. – mówi Krzysztof Studziński, Regional Manager PlanRadar w Polsce.

Bieżąca kontrola błędów

Nieodłącznym elementem procesu realizacji inwestycji są błędy i awarie budowlane, które przyczyniają się wydłużenia czasu prac i opóźnień. W chwili, gdy na rynku jest gorąco, a w kolejce stoi wielu chętnych do kupna wymarzonego mieszkania, każde uniknięcie spóźnienia jest na wagę złota. W tym przypadku także kluczową rolę odgrywa cyfryzacja, która umożliwia bieżące monitorowanie usterek dzięki zaawansowanym funkcjom wymiany informacji między zaangażowanymi w projekt pracownikami. To znacznie ogranicza liczbę błędów, które często – jak się okazuje – kosztują deweloperów i inwestorów wiele pieniędzy. – Nasze autorskie badanie, w którym wzięło udział ponad 2500 firm w Europie, wykazało, że 11 proc. całkowitych kosztów projektu przypisuje się przeróbkom i poprawkom budowlanym. To naprawdę dużo, zwłaszcza w przypadku wielomilionowych inwestycji. Jeśli więc podczas realizacji prac budowlanych zależy nam na czasie i ochronieniu zainwestowanych środków przed niepotrzebnymi wydatkami, konieczna jest implementacja nowoczesnych rozwiązań, takich jak platforma PlanRadar – komentuje Krzystof Studziński.

Dowód na skuteczność cyfryzacji w procesie inwestycyjnym stanowią zaprezentowane przez firmę statystyki. Aż 94 proc. klientów twierdzi, że PlanRadar skraca czas poświęcany na tworzenie raportów, a niewiele mniej, bo 87 proc. użytkowników oprogramowania uważa, że jego użytkowanie na placu budowy oszczędza czas na zarządzaniu usterkami. Jeśli więc realizacja inwestycji odpowiadających na wzmożony popyt na rynku mieszkaniowym ma przebiec sprawniej, a przy tym taniej – konieczna jest implementacja nowoczesnych narzędzi, które pomogą przedstawicielom branży przejść przez ten gorący okres bezproblemowo.

Źródło: PlanRadar.