rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowe inwestycje biurowe wejdą na polski rynek nieruchomości komercyjnych

floriane-vita-88722-unsplash
Nowe inwestycje biurowe wejdą na polski rynek nieruchomości komercyjnych. Pomimo trudnej sytuacji w polskiej gospodarce, która pośrednio odbija się również na polskim rynku nieruchomości, sektor biurowy nie zamierza zwalniać tempa. Deweloperzy wprowadzają na rynek kolejne inwestycje, które zapewnią najemcom dostęp do nowoczesnych przestrzeni o charakterze biurowym.

Spis treści:
Sektor biurowy w poprzednich latach nieco podupadł
Sektor biurowy w Polsce w 2023 roku
Poprawa sytuacji gospodarczej w kraju wpłynie na rynek nieruchomości
Co obecnie buduje się na polskiej mapie nieruchomości w segmencie biurowym?
Czy w kolejnych latach będzie lepiej?

Sektor biurowy w poprzednich latach nieco podupadł

Kilka ostatnich lat nie była dla sektora biurowego łaskawych. Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa, sytuacja w tym sektorze rynku nieruchomości komercyjnych cały czas się pogarszała. Zamknięte obiekty biurowe były nierentowne i przynosiły swoim właścicielom straty. Nawet po zniesieniu lockdownu, który czasowo obowiązywał na terenie całego kraju, najemcy nie od razu powrócili do swoich stacjonarnych biur. System pracy zdalnej sprawdził się na tyle, że wielu pracowników do dzisiaj wykonuje swoje obowiązki z domowego zacisza i pracuje na zasadzie home office. W ostatnich latach wzrosła również popularność pracy w systemie hybrydowym, która wymaga od pracownika jedynie czasowej obecności w biurze stacjonarnym. Resztę obowiązków osoba taka może wykonywać z dowolnego miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu jedno pracownicze biurko może być dzielone na nawet kilku pracowników. To dla pracodawcy duża oszczędność miejsca, dzięki czemu nie musi on wynajmować dodatkowej powierzchni biurowej. Wszystko to negatywnie odbijało się na popycie na powierzchnie biurowe do wynajęcia.
Niemniej już w 2022 roku można było dostrzec wyraźną poprawę sytuacji w sektorze. Najemcy coraz częściej powracali do stacjonarnych biur, a wielu przedsiębiorców decydowało się na ekspansję i wynajmowało dodatkowe powierzchnie biurowe w różnych lokalizacjach. Dało się to zauważyć zwłaszcza w przypadku firm działającej w branży e-commerce oraz IT.

Sektor biurowy w Polsce w 2023 roku

Czy w bieżącym, 2023 roku możemy spodziewać się wyraźnych zmian na rynku nieruchomości komercyjnych w segmencie biurowym? Pomimo poprawy sytuacji w sektorze w ubiegłym roku, w stosunku do okresu z kulminacyjnego trwania pandemii koronawirusa, nie należy podchodzić do najbliższej przyszłości tego sektora zbyt optymistycznie.
Wprawdzie wielu przedsiębiorców rozwija swoje biznesy, to jednak obecna podaż w segmencie biurowym jest na tyle duża, że wachlarz inwestycji do wyboru jest naprawdę szeroki. O ile aktywność najemców jest zadowalająca, o tyle deweloperzy nieco wyhamowali z realizacją kolejnych projektów inwestycyjnych. Za takim obrotem spraw stoi niekorzystna sytuacja w Polsce. Koszty budowy i wykończenia nowych nieruchomości są bardzo wysokie, ze względu na drogie materiały budowlane i wykończeniowe. Zwiększyły się też koszty usług, więc deweloperzy muszą się liczyć z wyższymi wycenami od swoich podwykonawców. Dodatkowo ograniczona została dostępność finansowania, a wiele inwestycji powstawało przy wsparciu bankowych kredytów. W efekcie można się spodziewać, że w 2023 roku deweloperzy będą wprawdzie realizowali nowe projekty inwestycyjne w sektorze biurowym, jednak będzie ich mniej, niż można by się spodziewać.

Poprawa sytuacji gospodarczej w kraju wpłynie na rynek nieruchomości

Bieżąca, niekorzystna sytuacja gospodarcza w kraju odbija się na rynku nieruchomości w Polsce. Deweloperzy i prywatni inwestorzy zachowują wzmożoną ostrożność przy podejmowaniu się realizacji nowych projektów. Część inwestorów, która chciałaby się podjąć budowy biurowca, nie może tego obecnie zrobić ze względu na brak możliwości finansowania inwestycji przy wsparciu kredytu bankowego. Deweloperów odstraszają też wysokie koszty realizacji projektów, które przełożyłyby się na wysokie stawki za biura na wynajem, co nie byłoby atrakcyjne dla najemców, i w efekcie proces komercjalizacji obiektu przebiegałby dłużej.

Co obecnie buduje się na polskiej mapie nieruchomości w segmencie biurowym?

Pomimo niesprzyjających warunków, na terenie kraju wciąż powstają nowe inwestycje o charakterze biurowym. Można do nich zaliczyć biurową inwestycję Nova Silesia, która powstaje obecnie w Katowicach, wzdłuż ulicy Piotra Skargi. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2022 roku, a jej zakończenie zaplanowane zostało na 2024 rok. Na trzynastu kondygnacjach do użytku ma zostać oddanych 35000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego 30000 metrów kwadratowych zajmie powierzchnia biurowa. Autorami projektu są architekci z pracowni APA Wojciechowski Architekci. Nova Silesia w Katowicach to inwestycja spod szyldu spółki Vastint Polska. Nowoczesny kompleks biurowy będzie się składał z dwóch biurowców, każdy liczący po trzynaście kondygnacji, oraz siedmio-kondygnacyjnego budynku hotelowego.

Ku końcowi ma się budowa inwestycji Biurowiec E Nowy Rynek w Poznaniu. Inwestycja powstaje wzdłuż ulic Wierzbięcice i Stanisława Matyi. Budowa projektu ruszyła w 2021 roku, natomiast zakończenie budowy inwestycji i oddanie jej do użytku zostało zaplanowane na 2023 rok. Biurowiec będzie docelowo liczył czternaście kondygnacji. Na powierzchni tej na najemców czekać będzie 28500 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. Projekt inwestycji opracowali architekci z pracowni JEMS Architekci. Inwestorem projektu jest Skanska z Warszawy. Nowoczesna bryła budynku będzie wpisywała się w okoliczny, miejski klimat.

W stolicy województwa dolnośląskiego powstaje biura inwestycja Quorum. Biurowiec wzrasta przy ulicy Sikorskiego we Wrocławiu, a inwestorem projektu jest Cavatina Holding. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2020 roku, a jej zakończenie zostało zaplanowane na drugą połowę 2024 roku. W ramach projektu powstaną cztery budynki – jeden, liczący dwadzieścia cztery kondygnacje, budynek o charakterze mieszkalnym, oraz trzy budynki biurowo-usługowe. Inwestycja dostarczy 92050 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej. Projekt wyróżniać się będzie ponadczasową i estetyczną bryłą.

Czy w kolejnych latach będzie lepiej?

Można się zastanawiać, czy kolejne lata będą dla sektora nieruchomości w segmencie biurowym bardziej łaskawe. Niestety, przy bieżącej sytuacji ciężko jest spekulować. Z pewnością gdyby banki poluzowały politykę kredytową, inwestorom łatwiej byłoby uzyskać kredyt na finansowanie planowanych przez nich projektów inwestycyjnych. Aby sytuacja na rynku nieruchomości miała się polepszyć, ustabilizować muszą się również ceny materiałów budowlanych oraz materiałów wykończeniowych. Obecnie ich ceny są bardzo wysokie, a czasami wręcz trzeba czekać na dostawę kolejnych partii towarów od producenta, co groziłoby przestojem na placu budowy. W związku z trudnościami, jakie pojawiły się na rynku nieruchomości w Polsce, możemy się spodziewać, że w bieżącym, 2023 roku deweloperzy zachowają spokój i będą dostarczać na rynek niezbędne minimum w celu uzupełnienia podaży. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne lata przyniosą poprawę sytuacji i przyczynią się do ponownej ekspansji w tym sektorze rynku nieruchomości komercyjnych.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora