komentarze, opinie, gospodarka

Nieruchomości zabytkowe, pałace, zamki – jak prezentuje się oferta rynkowa nieruchomości „z duszą”?

Magdalena Paluch na k24
Rynek nieruchomości zabytkowych obfituje w różnorodne oferty pałaców, zamków i dworów. Jest to jednak inwestycja, którą należy dokładnie przemyśleć. Koszty związane z wejściem w posiadanie zabytkowej nieruchomości mogą okazać się duże. Nie należy także zapominać o kosztach, jakie pociągnie za sobą renowacja bądź modernizacja obiektu zabytkowego.

Spis treści:
Beczka bez dna czy unikatowa nieruchomość z potencjałem inwestycyjnym?
Ryzyko z dużym potencjałem zwrotu
Zakup nieruchomości zabytkowej – co jest ważne?
Oferta nieruchomości zabytkowych: zamki, pałace, dwory na sprzedaż
– Zamek w Polanowie
– Dwór w Suliszewie

 

Polski rynek nieruchomości zabytkowych ma sporo do zaoferowania. Należy jednak zaznaczyć, że o ile ofert na rynku jest sporo, o tyle oferowane przez sprzedających nieruchomości są często w kiepskim stanie technicznym. Wiele pałaców, zamków oraz dworów z roku na rok popada w coraz większą ruinę, ponieważ obecni właściciele nie chcą inwestować środków w ich utrzymanie czy odnowę. To z kolei skutkuje mniejszym zainteresowaniem ze strony inwestorów, którzy mogą obawiać się zbyt  dużych kosztów renowacji i odbudowy. W przypadku nieruchomości zabytkowych należy ponadto dysponować odpowiednią wiedzą na temat tego typu obiektów. Jeśli nieruchomość wpisana jest do rejestru obiektów zabytkowych, potencjalny kupujący musiałby się liczyć z długofalową współpracą z konserwatorem zabytków.

Beczka bez dna czy unikatowa nieruchomość z potencjałem inwestycyjnym?
Nieruchomości zabytkowe w Polsce są bardzo często w bardzo złym stanie technicznym. Ich remont wiąże się niejednokrotnie z dużym nakładem finansowym. Co więcej, zazwyczaj ciężko dokładnie ustalić, jak dużą sumę inwestor będzie musiał wyjąć z portfela, aby odnowić obiekt. Często dopiero w trakcie remontu nieruchomości na jaw wychodzą wady techniczne. Nakład finansowy może być jeszcze wyższy, niż początkowo założy nowy właściciel, jeśli obiekt znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków.
Poza wysokimi kosztami przywrócenia zabytkowemu obiektowi dawnej świetności, należy liczyć się z czasem, jaki jest na to potrzebny. Uzyskanie odpowiednich pozwoleń, uzupełnienie dokumentacji, projekty – wszystko to pochłania czas.
Inwestor, który zdecyduje się na zakup nieruchomości takiej jak dwór, pałac czy zamek, musi się więc liczyć z wieloma wyzwaniami, jakie spotka na swojej drodze.

Ryzyko z dużym potencjałem zwrotu
Jeśli inwestor dobrze przemyśli zakup zabytkowego obiektu, może się okazać, że przyniesie mu on relatywnie szybki zwrot i pozwoli zarabiać. Coraz bardziej popularne staje się adaptowanie zabytkowych nieruchomości pod klimatyczne hotele czy luksusowe centra konferencyjne. Inwestorzy dostrzegają też coraz wyraźniej zalety obiektu, które można wyeksponować i stworzyć z nich dodatkową atrakcję. Wycieczka po zamkowych piwnicach czy możliwość aktywnego wypoczynku w klimatycznych przyzamkowych ogrodach, to niejednokrotnie duży wabik na turystów, którzy dodatkowo szukają miejsca noclegowego. Adaptacja części pomieszczeń na wytworne restauracje to dodatkowa zachęta.
Wydaje się więc, że o ile zakup zamku, pałacu albo dworu jest sporym ryzykiem inwestycyjnym, to jednak może okazać się bardzo korzystną lokatą kapitału.

Zakup nieruchomości zabytkowej – co jest ważne?
Inwestor, który zdecyduje się na zakup zabytkowej nieruchomości, takiej jak zamek, pałac czy dwór, powinien w pierwszej kolejności zwrócić baczną uwagę na dokumentacje obiektu. Niejednokrotnie okazuje się, że jest ona niepełna. Jeśli tak jest, inwestor powinien założyć, że koszty modernizacji zakupionej nieruchomości będą wyższe, niż zakładał. Jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ nie wiadomo, w jakim rzeczywistym stanie technicznym znajduje się zamek, pałac albo dworek. Dysponowanie dodatkowymi środkami finansowymi może okazać się więc konieczne.

Weryfikacja, czy nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatora zabytków, jest kolejnym ważnym krokiem. Zakupiony obiekt może być w całości chroniony wpisem do rejestru zabytków, ale może się także okazać, że ochronie będzie podlegała tylko część zamku, pałacu albo dworu, co zwiększa możliwości adaptacji nieruchomości podczas jej renowacji.

To, jak duża jest działka, na której posadowiony jest zamek, pałac lub dwór, także jest bardzo istotnym czynnikiem. Również kształt gruntu ma duże znaczenie. Ukształtowanie terenu, ilość oraz lokalizacja drzew to rzeczy, na które inwestor powinien zwrócić uwagę. Dużym plusem w przypadku zabytkowych obiektów jest obecność zielonych, starych parków oraz stawów i jezior. Mogą one stanowić fundament do stworzenia unikatowego miejsca rekreacyjnego.

richard-clark-8tS8ywl126Q-unsplash

Kolejną rzeczą, na jaką inwestor powinien zwrócić uwagę, jest lokalizacja obiektu. Często cena za zamek, pałac albo dwór jest wprost proporcjonalna do coraz większej atrakcyjności położenia obiektu. Tymczasem nie zawsze pozornie atrakcyjniejsza lokalizacja może okazać się bardziej korzystna. Zwłaszcza w przypadku nieruchomości, które adaptowane są na hotele, o wiele lepszym wyborem może okazać się zakup nieruchomości położonej na uboczu, w spokojnej okolicy. To atut zarówno dla osób, które szukają miejsca na imprezę okolicznościową, np. ślub, jak i biznesowe spotkanie lub kongres.
W zależności od lokalizacji, duża może okazać się rozpiętość cenowa.

Oferta nieruchomości zabytkowych: zamki, pałace, dwory na sprzedaż
Odrestaurowanych obiektów zabytkowych stale przybywa na mapie kraju. To zachęca kolejnych inwestorów do zwrócenia uwagi na tego rodzaju wyjątkowe nieruchomości. Dla przykładu, w ofercie biura nieruchomości WGN znajduje się wiele ofert atrakcyjnych zamków, pałaców i dworów. Oto przykładowe z nich:

– Zamek w Polanowie:
WGN pośredniczy w sprzedaży historycznego zamku położonego w woj. zachodniopomorskim, pełniącego obecnie funkcję 3-giwadkowego hotelu. Zamkowe komnaty mogą ugościć do 120 osób. Wewnątrz zamku znajduje się także restauracja z widokiem na jezioro oraz wyjściem na przestronny taras. Zamek ten jest nie tylko świetnym miejscem do wypoczynku, ale i biznesowych spotkań. Posiada on 5 sal konferencyjnych, które pomieszczą do 400 uczestników.
Jest to zamek rycerski z 1494 roku o powierzchni 2880 m kw., który jest jednym z nielicznych Zamków wodnych w Europie. Na terenie nieruchomości znajduje się także folwark oraz stajnia wybudowana w 1970 roku. Do nieruchomości przynależy także park oraz jezioro. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za kwotę 23 000 000 złotych.

– Dwór w Suliszewie:
W ofercie biura WGN znajduje się także atrakcyjny dwór położony wśród lasów oraz dużej ilości jezior w odległości 5 km od Dwarska Pomorskiego, w woj. pomorskim. Dwór pochodzi z XIX wieku., i położony jest na skraju miejscowości Suliszewo. W skład nieruchomości wchodzi działka o kształcie nieregularnego wieloboku o powierzchni 7,43 ha zabudowana eklektycznym, 2-kondygnacyjnym dworem stylizowanym na neogotycki zamek. Na terenie nieruchomości znajduje się także budynek pomocniczy o powierzchni użytkowej 63,10 m kw. Dużym atutem nieruchomości jest zabytkowy park krajobrazowy z XIX wieku w stylu angielskim. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 300 000 złotych.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl