Informacje dnia

Najbardziej aktualne trendy w aranżacji wnętrz nieruchomości inwestycyjnych

alexander-pemberton-95212-unsplash

Inwestorzy na rynku nieruchomości inwestycyjnych nieustannie starają się, aby ich nieruchomości były konkurencyjne w stosunku do innych dostępnych na rynku. Tak jest choćby w przypadku lokali usługowych na wynajem, apartamentów czy hoteli. Poza lokalizacją i standardem, dość istotne jest to, czy nieruchomość wpisuje się w aktualne, panujące na rynku trendy aranżacyjne. Tego typu obiekty często mają większą szansę na zwiększenie zainteresowania swoją ofertą potencjalnych klientów lub najemców.

Spis treści:
Co jest teraz modne?
Minimalizm cały czas częstym wyborem
Styl nowoczesny także wciąż modny
Eklektyzm puka do drzwi
Podział wnętrz też jest ważny
Ekologia wciąż na TOPie
Natura nie wychodzi z mody
Nie tylko wnętrze, ale również tereny przyległe
Szerokie pole do popisu dla projektantów

Co jest teraz modne?

Obecnie nie panuje jeden wybrany trend, któremu projektanci starają się podporządkować. Swoboda na rynku jest na tyle duża, że każdy urządza wnętrza według własnych preferencji. Warto jednak pokusić się o wsparcie projektanta wnętrz, który w profesjonalny sposób opracuje projekt. Nie tylko zadba o to, aby design wnętrza był spójny i atrakcyjny, ale również zoptymalizuje przestrzeń, aby rozmieszczenie biurek pracowniczych, urządzeń biurowych itp. był optymalny i pozwalał na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni przy zachowaniu swobody poruszania się w pomieszczeniu.

Minimalizm cały czas częstym wyborem

Minimalizm nie wychodzi z mody. Dowodem tego są liczne nieruchomości inwestycyjne, których wnętrza zachowują tonowany klimat i nie są przeładowane przedmiotami i zdobieniami. W przypadku minimalistycznych wnętrz istnieje możliwość zwrócenia większej uwagi na detale, które wyróżniają inwestycję i dodają jej klasy. Uzyskanie takiego efektu jest natomiast trudne w przypadku wnętrz wypełnionych przedmiotami i ozdobami.
W stylu minimalistycznym bardzo ważna jest jakość i standard. Warto zainwestować w markowe meble lub ozdoby typu rzeźba, obraz lub zegar. Ponadto minimalistyczne wnętrza można łatwo zmodernizować i nadać im inny klimat przy zmianie zaledwie kilku detali.

Styl nowoczesny także wciąż modny

Lakierowane fronty, lustrzane podłogi i złote detale? To dobre połączenie w przypadku wnętrz, które mają podkreślać prestiż danego miejsca. Oczywiście można je łączyć z innymi materiałami, jak na przykład marmur. W przypadku tylu nowoczesnego warto zachować umiar, aby wnętrze nieruchomości nie stało się przeładowane i zwyczajnie kiczowate. Przy zachowaniu umiaru można stworzyć naprawdę klimatyczne i nowoczesne wnętrze nieruchomości.

Eklektyzm puka do drzwi

Projektantom zależy na ciągłym zaskakiwaniu i zachwycaniu swoich klientów. Niejednokrotnie inspirują się oni stylem eklektycznym, który polega na tworzeniu unikalnych połączeń stylów z różnych epok i łączeniu ich w spójną całość. Jest to modny obecnie trend, który pozwala na łączenie ze sobą na pozór niespójnych elementów. W efekcie ich odpowiedniego połączenie inwestor może uzyskać klimatyczne i niepowtarzalne wnętrze nieruchomości, gdzie wszystkie poszczególne elementy zastosowane w procesie wystroju zaczynają ze sobą współgrać.

Podział wnętrz też jest ważny

Obecnie niezmiernie istotny wydaje się podział wnętrz nieruchomości. Przykładowo – przy biurach najemcy zwracają uwagę, czy dostępne są przestrzenie typu open-space, czy może gabinetowe. Jeśli lokal biurowy posiada oba te rozwiązania, stanowi to dużą wartość dodaną dla dużego grona najemców. Pojedyncze gabinety zapewnią pracownikom odpowiedni poziom prywatności podczas pracy wymagającej skupienia. Natomiast przestrzeń co-workingowa typu open-space będzie idealnym miejscem do wspólnego spędzenia czasu i pracy grupowej. Co więcej, zapewnienie pracownikom dostępu do wspólnej przestrzeni da im możliwość zacieśnienia więzów i stworzenia pozytywnych relacji, co przełoży się na ich bardziej efektywną współpracę.

Ekologia wciąż na TOPie

Zarówno dla inwestorów, jak również ich najemców, bardzo istotna jest ekologia. Najemcy często zwracają uwagę na to, czy budynki, w których planują wynajem przestrzeni, są ekologiczne i energooszczędne. Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, oświetlenie typu LED itp. stanowią wartość dodaną. Ponadto innowacyjne technologie, jakie coraz częściej są stosowane w przypadku nieruchomości komercyjnych, takie jak systemy Smart, które stanowią dużą wartość dodaną. Najemcy zwracają również uwagę na takie istotne dla nich kwestie, jak recykling i naturalne materiały użyte do wykończenia wnętrz.

Natura nie wychodzi z mody

Mogłoby się wydawać, że w obliczu dużego wyboru nowoczesnych materiałów wykończeniowych, wnętrza nieruchomości będą coraz bardziej innowacyjne i luksusowe. Tymczasem styl naturalny dalej święci triumfy i jest chętnie wybierany przy urządzaniu wnętrz nieruchomości – nie tylko prywatnych, ale również komercyjnych. W przypadku aranżacji wnętrz w stylu naturalnym warto postawić na użycie kojarzących się z naturą materiałów, takich jak drewno, kamień oraz roślinność, która stanowi uzupełnienie całości. Materiały powinny być pochodzenia naturalnego, typu bawełna czy len. Jeśli chodzi o kolorystykę, to również powinna pochodzić z palety odcieni naturalnych. Może to być zieleń, błękit, brązy i szarości. Również meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Stosując się do kilku prostych zasad właściciel nieruchomości może stworzyć harmonijne wnętrze, które dla najemców będzie przytulne i komfortowe.

Nie tylko wnętrze, ale również tereny przyległe

Właściciele nieruchomości inwestycyjnych powinni pamiętać o tym, aby odpowiednio zaaranżować nie tylko wnętrze nieruchomości, ale również to, co ją otacza. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy aranżacji zostaje poddany cały budynek komercyjny, a nie pojedynczy lokal. Jeśli inwestor stawia na styl naturalny i wprowadza go do poszczególnych pomieszczeń, to powinien zadbać również o to, aby tereny przed budynkiem również reprezentowały ten styl. Na parkingach można zastosować drewniane tabliczki numeracyjne, przypisujące miejsca parkingowe konkretnym firmom. Przed wejściem do budynku można ustawić drewniane donice w dużymi nasadzeniami roślinnymi. Jeśli nieruchomość posiada odpowiednio duży teren, to inwestor może pokusić się o stworzenie strefy rekreacyjnej z ławkami i altanami, które dadzą pracownikom możliwość spożycia posiłku w czasie przerwy na świeżym powietrzu. W przypadku upałów drewniane altanki będą służyły jako osłona przed palącym słońcem.
Inwestorzy chętnie biorą również udział w akcjach proekologicznych, i dla przykładu tworzą niewielkie pasieki na dachach swoich budynków.

Szerokie pole do popisu dla projektantów

Obecnie, kiedy na rynku panuje moda na różne style, projektanci mają szerokie pole do popisu. W zależności od tego, kto będzie ich klientem i na uzyskaniu jakiego efektu będzie mu zależeć, mogą stworzyć zupełnie inne od siebie, a mimo wszystko wciąż modne wnętrza nieruchomości inwestycyjnych. Bardzo ważne jest w tym przypadku odpowiednie dopasowanie stylu do profilu działalności firmy. Wydaje się to być wręcz kwestią kluczową. Warto również wziąć pod uwagę kolorystykę, jaka cechuje firmę i stanowi jej punkt rozpoznawalny. Jeśli na przykład logo firmy utrzymane jest w kolorystyce pomarańczowej, to warto wprowadzić ten kolor do wnętrza nieruchomości, aby podkreślić indywidualność projektu.

Redakcja
Komercja24.pl