rynek nieruchomości na wynajem

Miejskie magazyny cieszą się uznaniem najemców. Rynek nieruchomości w tym sektorze rośnie w siłę

samuel-zeller-14256-unsplash
Miejskie magazyny cieszą się uznaniem najemców. Rynek nieruchomości w tym sektorze rośnie w siłę. Czy tendencja ta utrzyma się w bieżącym, 2023 roku? Wiele wskazuje na to, że miejskie magazyny w dalszym ciągu będą cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony najemców. Miejskie magazyny usprawniają logistykę w przedsiębiorstwach oraz stanowią doskonałe huby transportowe. To dobre rozwiązanie nie tylko dla dużych przedsiębiorców, którzy rozlokowują swoje towary na kilka lokalizacji, ale również drobnych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają ekspansję i potrzebują niedużej powierzchni do przechowywania swoich towarów.

Spis treści:
Magazyny z mocną pozycją na rynku nieruchomości w Polsce
Nieruchomości magazynowe dopasowane do bieżących potrzeb przedsiębiorców
Wielkość magazynu jest kwestią indywidualną
Magazyny miejskie jako huby transportowe
Przyszłość sektora magazynowego w polskich miastach

Magazyny z mocną pozycją na rynku nieruchomości w Polsce
Sektor magazynowy w dalszym ciągu radzi sobie bardzo dobrze. Nieruchomości komercyjnych w tym sektorze stale przybywa. Rosną nie tylko duże centra logistyczne położone na obrzeżach aglomeracji, ale również kompaktowe magazyny miejskie.
Wybuch pandemii przyczynił się do dynamicznego rozwoju sektora e-commerce, a to z kolei przełożyło się na zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Przedsiębiorcy działający w branży internetowej szybko zaczęli rozglądać się za dodatkową powierzchnią do magazynowania swoich towarów. Sprzedaż online rozkręciła się w okresie lockdownu na tyle, że popyt na magazyny miejskie utrzymuje się na dość wysokim poziomie po dziś dzień.

Nieruchomości magazynowe dopasowane do bieżących potrzeb przedsiębiorców
Deweloperzy oraz prywatni inwestorzy realizujący budynki magazynowe nieustannie przyglądają się bieżącym trendom rynkowym. Sprawdzają, jakie magazyny cieszą się największym zainteresowaniem ze strony najemców. Oczywiście potrzeby przedsiębiorców różnią się od siebie w zależności od branży, w jakiej działają, jednak deweloperzy dostrzegają elementy wspólne dla większości, które stanowią swego rodzaju wabik na najemców.
Przede wszystkim bardzo ważnym kryterium wyboru jest obecnie cena za metr kwadratowy magazynu na wynajem. Magazyny zlokalizowane w mieście są droższe w porównaniu do tych zlokalizowanych w pewnej odległości od dużych aglomeracji miejskich, zatem przyszli najemcy muszą kalkulować koszty. Poza ceną najmu, bardzo ważna jest lokalizacja magazynu miejskiego. Dobrą lokalizacją są obrzeża miasta, zapewniające łatwy dojazd do autostrad i dróg krajowych. Niemniej nie brakuje magazynów zlokalizowanych bliżej centrum. Również one cieszą się zainteresowaniem najemców, głównie takich, dla których proces szybkiej i częstej dostawy nie stoi na pierwszym miejscu.
Kolejną istotną kwestią jest wielkość placów manewrowych oraz dostęp do parkingu. W przypadku dużych aglomeracji miejskich najemcy zadowalają się często ogólnodostępnymi placami parkingowymi, a pracowniczy często parkują przy ulicy. Bliskość przystanków komunikacji miejskiej to kolejna ważna kwestia. Nie wszyscy pracownicy dysponują własnym samochodem, w związku z czym magazyn powinien znajdować się w takiej lokalizacji, aby pracownicy mieli zapewniony swobodny dojazd do miejsca pracy.
Najemcy zwracają też uwagę na wygląd budynku oraz jego standard techniczny. Nowe budynki, posiadające nowoczesne rozwiązania energooszczędne oraz ekologiczne, cieszą się większym zainteresowaniem. Wartość dodaną stanowi całodobowa ochrona oraz monitoring obiektu. Najemcy cenią sobie również certyfikowane obiekty. Z tego względu jeśli obiekt posiada certyfikat BREEAM lub LEED, warto zaznaczyć to przyszłemu najemcy.

Wielkość magazynu jest kwestią indywidualną
Myśląc o magazynie wiele osób wyobraża sobie duży obiekt wysokiego składowania, w których zatrudnieni są magazynierzy. Tymczasem na rynku dostępne są również bardzo kameralne magazyny miejskie, które wyglądają bardziej jak magazynowe boxy niż budynki. Małe magazyny o powierzchni nawet 20 metrów kwadratowych to idealne rozwiązanie dla rozwijających się przedsiębiorców, którzy w początkowym etapie ekspansji swojej firmy potrzebują jedynie niewielkiej powierzchni do przechowywania małej liczby towarów lub sprzętów.
Deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że przedsiębiorcy mają bardzo zróżnicowane potrzeby magazynowe. W odpowiedzi na bieżący popyt, dostarczają na rynek nie tylko duże obiekty wysokiego składowania, ale także niewielkie, kameralne wręcz magazyny. Wprawdzie ich powierzchnia jest niewielka, a cena wynajmu jest dużo niższa niż w przypadku dużego magazynu, to jednak tego rodzaju inwestycje są dla deweloperów opłacalne. Małe miejskie magazyny nie wymagają dużych działek, a zapotrzebowanie na magazynowe boxy jest w dużych aglomeracjach miejskich dość spore. Inwestorzy, realizując tego typu projekty, mogą wynająć je po wyższej stawce za metr kwadratowy, niż duże obiekty komercyjne. Magazyny miejskie budowane są też często z przeznaczeniem nie na wynajem, a sprzedaż. Takie inwestycje stanowią dla deweloperów szybki zysk i zastrzyk gotówki na realizację kolejnych projektów komercyjnych.

Magazyny miejskie jako huby transportowe
Małe, miejskie magazyny stanowią doskonałe punkty składowania towaru i przeładunku. Tego rodzaju nieruchomości komercyjne chętnie wynajmują nie tylko rozwijający się przedsiębiorcy, ale również duże firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Magazyny miejskie stanowią dla nich doskonałe miejsca do przeładunku towarów i wymiany ich między pojazdami dostawczymi. W takim przypadku najemcy zwracają większą uwagę na wielkość placów manewrowych. Istotne jest dla nim bowiem, aby proces logistyczny przebiegał sprawnie i szybko. Magazyny miejskie stanowią więc nie tylko dobre miejsce do przechowywania towarów, ale również do ich przeładunku w ramach procesu logistycznego przedsiębiorstwa.

Przyszłość sektora magazynowego w polskich miastach
Jak prezentuje się przyszłość sektora magazynowego w Polsce? Czy miejskie magazyny będą dalej powstawać? A może zostaną zdominowane przez większe nieruchomości zlokalizowane poza granicami dużych aglomeracji miejskich? Wiele wskazuje na to, że obecnie na rynku potrzebne są zarówno duże obiekty pozamiejskie, jaki również kompaktowe magazyny miejskie, które dają możliwość wynajęcia niewielkiej powierzchni do przechowywania. Najemcy dostosowują wielkość magazynu do swoich aktualnych potrzeb, w związku z tym nie każdy potrzebuje przestronnego magazynu wysokiego składowania.
Magazyny miejskie wciąż powstają i cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony najemców. To dla deweloperów wyraźny sygnał do dalszych działań i podejmowania się realizacji kolejnych inwestycji komercyjnych w segmencie magazynowym.
Na dalszy rozwój sektora magazynowego z pewnością wpływ będzie mieć ekspansja działalności firm z branży e-commerce. To właśnie ten rynek sprzedaży napędził popyt na magazyny w okresie lockdownu, kiedy Polacy zmagali się z pandemią koronawirusa. Polacy, którzy przekonali się do dokonywania zakupów online, obecnie równie chętnie dokonują zakupów przez Internet To sprawia, że przedsiębiorcy kontynuują ekspansję i poszukują kolejnych magazynów do wynajęcia.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora