rynek nieruchomości na wynajem

Miasta godne uwagi pod kątem inwestowania w nieruchomości biurowe

austin-li-201808-unsplash
Jakie miasta są godne uwagi pod kątem inwestowania w nieruchomości biurowe? Wzrok inwestorów przykuwają w dużym stopniu największe miasta regionalne, oraz stolica kraju. Duże miasta dają bowiem możliwość szybkiego pozyskania partnerów biznesowych, najemców, kupujących itp. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie dużym polskim miastom w pierwszej kolejności przyglądają się inwestorzy i deweloperzy.

Spis treści:
Poznań rośnie w biznesową siłę
Kraków zyskuje coraz większe uznanie wśród przedsiębiorców
Łódź ma już mocną pozycję
Wrocław wciąż przyciąga inwestorów
Warszawa nie schodzi ze świecznika
Co dalej z sektorem biurowym w Polsce?

Poznań rośnie w biznesową siłę

W stolicy Wielkopolski cały czas przybywa nowych projektów, które realizowane są na terenie całego miasta. Wielu przedsiębiorców właśnie w Poznaniu chce prowadzić swoje biznesy, a w ślad za nimi podążają inwestorzy oraz deweloperzy, którzy będą chcieli zaoferować im komfortowe biura na wynajem. Wysoki popyt na poznańskim rynku sprawia, że zainteresowanie wśród inwestorów tym właśnie miastem utrzymuje się na wysokim poziomie już od kilku lat. Co buduje się obecnie w Poznaniu?
Już niebawem nową powierzchnię biurową na poznański rynek dostarczy biurowiec E Nowy Rynek, inwestycja spod szyldu dewelopera Skanska. Projekt dostarczy na lokalny rynek 28500 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni do wynajęcia.
Biura będzie można również wynająć w realizowanej obecnie inwestycji Andersia Silver, której inwestorami są Andersia Retail razem z Probuild. Biurowiec w Poznaniu dostarczy 39000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej do wynajęcia.

Kraków zyskuje coraz większe uznanie wśród przedsiębiorców

Kraków już od kilku lat uznawany jest za coraz bardziej biznesowy region kraju. Stale przybywa tu nowych inwestycji o charakterze komercyjnym. Kraków przyciąga dużych rynkowych graczy, oraz mniejsze przedsiębiorstwa, które właśnie w tym klimatycznym miejscu chcą prowadzić swoje biznesy. Wiele firm, które przeprowadza proces ekspansji, lokuje swoje oddziały właśnie w Krakowie. Miasto wciąż ma deweloperom i inwestorom sporo do zaoferowania. Wprawdzie liczba atrakcyjnych pod kątem komercyjnych działek inwestycyjnych cały czas się uszczupla, to jednak w Krakowie wciąż pozostaje sporo metrów kwadratowych powierzchni do komercyjnego zagospodarowania.
Obecnie na terenie Krakowa realizowanych jest kilka dużych inwestycji komercyjnych w segmencie biurowym. Można zaliczyć do nich kompleks biurowy Brain Park, który jest projektem Echo Investment. Inwestycja dostarczy na rynek 43000 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia.
Innym przykładem jest duży projekt inwestycyjny dewelopera Cavatina Holding, Ocean Office Park. Nowoczesny biurowiec zaoferuje 52600 metrów kwadratowych powierzchni biurowej, która czeka na najemców. W Krakowie powstaje również biurowiec Podium Park, którego inwestorem jest Podium Investment Polska. Inwestycja dostarczy na krakowski rynek biurowy 47600 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni komercyjnej do wynajęcia.

Łódź ma już mocną pozycję

Jeszcze kilkanaście lat temu Łódź nie kojarzyła się z biznesowym centrum. Obecnie jednak miasto sukcesywnie się rozwija. Od lat przybywa tutaj nowoczesnych projektów biurowych, które stale podnoszą opinię na temat miasta. Coraz chętniej pojawiają się tu najemcy komercyjni. Firmy otwierają tutaj swoje siedziby i oddziały. Łódź może się bowiem poszczycić naprawdę imponującymi inwestycjami biurowymi. Nie dziwi więc fakt, że nowoczesne biurowce nie muszą długo przechodzić procesu komercjalizacji. To właśnie w tym mieście znajduje się flagowa inwestycja firmy Skanska, Brama Miasta w Łodzi.
Inną przykładową inwestycją realizowaną na terenie Łodzi jest biurowiec Włókniarzy 213, którego projekt powstał w Pracowni Reform Architekt Marcin Tomaszewski z Łodzi. Jest to biurowiec o 3 kondygnacjach, oferujący nowoczesną przestrzeń biurową na wynajem.
W Łodzi budowany jest również biurowiec Re_connect, który zaoferuje nowoczesne biura rozlokowane na 2 piętrach. Autorem projektu jest biuro architektoniczne z Łodzi – Domagało Wnuk Architekci. Z kolei generalnym wykonawcą inwestycji jest firma MCKB. Powierzchnia użytkowa nieruchomości wynosi 1666 metrów kwadratowych.

Wrocław wciąż przyciąga inwestorów

Stolica Dolnego Śląska nie schodzi z oczu inwestorów. Cały czas dostrzegane jest zainteresowanie rynkiem we Wrocławiu. Wprawdzie o atrakcyjne grunty inwestycyjne jest w tym mieście coraz trudniej, jednak inwestorzy nie zrażają się tą kwestią. Biurowce powstają nie tylko w ścisłym centrum, ale również w bardziej skrajnych lokalizacjach. Miasto może poszczycić się kilkoma naprawdę imponującymi inwestycjami o charakterze biurowym. Jakie nieruchomości czekają na wrocławskich najemców?
Biurowiec Quorum jest wyczekiwanym projektem, który dostarczy na lokalny rynek ponad 92000 metrów kwadratowych biur na wynajem. Jest to inwestycja realizowana przez dewelopera Cavatina Holding przy ulicy Sikorskiego 34. W dzielnicy Fabryczna powstaje również biurowiec Infinity, którego powierzchnia biurowa wyniesie ponad 18700 metrów kwadratowych. Inwestorem projektu jest Avestus Real Estate Tristan Capital Partners.
W mieście realizowany jest też projekt biurowy West 4 Business Hub spod szyldu Echo Investment. Nieruchomość inwestycyjna dostarczy na wrocławski rynek 83200 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej na wynajem.

Warszawa nie schodzi ze świecznika

Nieprzerwanie stolica święci triumfy, jeśli chodzi o zainteresowanie najemców biurami na wynajem. Stolica przyciąga przedsiębiorców, którzy właśnie w tym mieście chcą rozwijać swoje biznesy. Nie dziwi więc fakt, że pomimo wysokich stawek najmu, nieruchomości komercyjne w sektorze biurowym w Warszawie wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Deweloperzy dostrzegają popyt i odpowiadają na niego odpowiednią podażą.
To właśnie w Warszawie deweloper Strabag realizuje swój nowy projekt – Upper One. Inwestycja zlokalizowana będzie w obrębie dzielnicy Wola i dostarczy na warszawski rynek 35900 nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia.
Z kolei inwestor Yareal Polska realizuje w Warszawie kompleks biurowy Lixa. Projekt ma dostarczyć na lokalny rynek 75000 metrów kwadratowych nowoczesnych biur na wynajem w standardzie technicznym klasy A.
W Warszawie powstaje również wieżowiec The Bridge. Inwestycja realizowana jest przez Ghelamco Poland i ma zaoferować 47000 powierzchni biurowej na wynajem.

Co dalej z sektorem biurowym w Polsce?

W Polsce cały czas realizowane są nowe inwestycje biurowe. Wiele z nich powstaje w największych miastach regionalnych oraz stolicy. Deweloperzy i prywatni inwestorzy dostrzegają duży potencjał takich lokalizacji i możliwość w miarę szybkiego skomercjalizowania swoich obiektów biurowych.
Obecnie można zauważyć zmniejszenie liczby realizowanych inwestycji biurowych na mapie całego kraju. Powodem takiej sytuacji jest trudna sytuacja gospodarcza w kraju. Inflacja wciąż jest bardzo wysoka a banki zaostrzyły politykę udzielania kredytów inwestycyjnych. Wzrost popularności pracy w systemie hybrydowym oraz home office również odbił się negatywnie na popycie na stacjonarne powierzchnie biurowe do wynajęcia. Z tych powodów deweloperzy i prywatni inwestorzy zachowują ostrożność przy podejmowaniu się realizacji kolejnych inwestycji.
Niemniej nie oznacza to wcale, że na rynek nie będą trafiać nowe projekty. Wręcz przeciwnie, jest całkiem sporo projektów, które są w realizacji lub czekają na zatwierdzenie.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora