rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Magazyn na sprzedaż, jako inwestycja? Sprawdź, ile kosztują nieruchomości komercyjne w tym segmencie

claudio-schwarz-purzlbaum-B5Uxl-QEGOE-unsplash
Czy nieruchomość magazynowa może stanowić doskonałą inwestycję kapitału finansowego? Wielu inwestorów właśnie w nieruchomości komercyjne lokuje swoje finanse. Warto sprawdzić, ile kosztują nieruchomości komercyjne w segmencie magazynowym, aby wiedzieć, czy dana inwestycja jest dla konkretnego inwestora w zasięgu finansowym.

Spis treści:
Nieruchomości jako lokata kapitału
Magazyn na własny użytek
Magazyn na wynajem pozwoli na pomnożenie przychodów
Ile kosztuje magazyn na sprzedaż?
Przyszłość sektora magazynowego w Polsce

Nieruchomości jako lokata kapitału

Czy warto inwestować w nieruchomości? Wielu inwestorów zadaje sobie to pytanie. Inwestowanie w nieruchomości od dawna uważane jest za stabilną lokatę finansów. Wartość nieruchomości nie waha się gwałtownie, a często rośnie. Dzięki temu inwestorzy, którzy kilkanaście lat temu nabyli atrakcyjnie zlokalizowaną nieruchomość, obecnie mogą sprzedać ją po dużo wyższej cenie. Oczywiście budynek musi spełniać określone standardy. Jeśli właściciel nieruchomości ma nadzieję, że sprzeda stary obiekt po wysokiej cenie, to najczęściej jest w błędzie. Konieczne do wykonania remonty czy renowacje odstraszają potencjalnych nabywców. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać nieruchomości komercyjne w należytym stanie, który w przyszłości umożliwi ich sprawną sprzedaż.

Magazyn na własny użytek

Posiadanie własnościowej nieruchomości magazynowej jest rozwiązaniem korzystnym w dłuższej perspektywie czasu. O ile początkowo na zakup nieruchomości trzeba przeznaczyć dużą kwotę na start, o tyle z miesiąca na miesiąc inwestycja ta będzie się zwracać. Posiadając własną nieruchomość magazynową, przedsiębiorca nie naraża się na konieczność opłacania comiesięcznego czynszu.
Niemniej nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. O ile przedsiębiorcy odchodzi koszt najmu, o tyle musi on pamiętać o kosztach konserwacji budynku, opłacaniu podatku od nieruchomości itp. Może on jedna zredukować te koszty, wynajmując część obiektu innemu przedsiębiorcy. Wówczas z pobieranego co miesiąc czynszu właściciel nieruchomości będzie mógł opłacać wszelkie koszty utrzymania nieruchomości komercyjnej.

Magazyn na wynajem pozwoli na pomnożenie przychodów

Wynajmowanie całego lub części magazynu może stanowić dla jego właściciela dochodowy przychód stały. Jeśli właściciel nieruchomości przeznaczy magazyny na wynajem, będzie mógł pobierać od najemców stałe, comiesięczne czynsze. Pozwolą mu one nie tylko na utrzymanie obiektu w odpowiednim stanie technicznym oraz wizualnym, ale również zapewni mu comiesięczne dochody.
Co więcej, jeśli po jakimś czasie właściciel obiektu stwierdzi, że nie chce posiadać go dłużej w swoim portfelu inwestycyjnym, może przeznaczyć nieruchomość na sprzedaż. Wówczas zyska duży, jednorazowy zastrzyk gotówki. Zarobione w ten sposób środki finansowe będzie mógł przeznaczyć na inną inwestycję lub ulokować we własną działalność gospodarczą.

Ile kosztuje magazyn na sprzedaż?

Inwestor, który poszukuje dla siebie idealnego magazynu na sprzedaż, powinien zaznajomić się z cenami obowiązującymi na rynku nieruchomości. Przede wszystkim należy zorientować się, jaka jest bieżąca oferta rynkowa. Inwestor powinien wziąć pod uwagę dostępne lokalizacje, kubaturę obiektów, wielkość działek, na których są posadowione budynki, wielkość parkingów oraz placów manewrowych itp. Dodatkowo inwestor powinien określić, czy poszukuje nieruchomości komercyjnej na własny użytek, czy może z przeznaczeniem na wynajem. W pierwszym przypadku może bowiem wybrać nieruchomość pod własne preferencje, natomiast w drugim powinien kierować się tym, jakie magazyny obecnie na rynku są preferowane przez najemców.
Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert, które pochodzą z biur WGN. Przykłady te pozwolą lepiej zobrazować, co obecnie oferuje rynek nieruchomości komercyjnych w segmencie magazynowym.

WGN Ostrów Wielkopolski jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości o charakterze magazynowym, położonej w miejscowości Ostrów Wielkopolski. Nieruchomość cechuje się dogodną lokalizacją, blisko głównej drogi wylotowej z miasta, tj. dawnej DK 11. Magazyn ma powierzchnię nieco ponad 687metrów kwadratowych i liczy 1 kondygnację. Jest posadowiony na działce o powierzchni 2700 metrów kwadratowych. Budynek został oddany do użytku w 1985 roku. Poza magazynem, budynek oferuje również dostęp do części biurowo-socjalnej. Nieruchomość komercyjna została wystawiona na sprzedaż za 1 250 000 złotych.

Kolejną propozycją jest nieruchomość komercyjna w segmencie magazynowym, której wyłącznym agentem sprzedaży jest WGN Kwidzyn. Magazyn o powierzchni metrów kwadratowych liczy 2 kondygnacje. Budynek posadowiony jest na działce o powierzchni metrów kwadratowych. Nieruchomość inwestycyjna stanowi pełną własność. Obiekt mieści się w miejscowości Rakowiec w gminie Kwidzyn. Poza budynkiem o charakterze magazynowo-biurowym, mowy właściciel będzie miał do swojej dyspozycji również budynek garażowy. Budynek został oddany do użytku w latach 70.tych, natomiast w roku przeszedł remont z ociepleniem. Nieruchomość komercyjna została wystawiona na sprzedaż za 1 299 000 złotych.

WGN Świdnica jest wyłącznym agentem sprzedaży magazynu, który położony jest niedaleko Świdnicy. Budynek o powierzchni nieco ponad metrów kwadratowych liczy 2 kondygnacje. Działka, na której jest posadowiony, liczy metry kwadratowe powierzchni. Na parterze budynku znajduje się przestronna hala magazynowa, szyb windy, pomieszczenie biurowe oraz komórka, która przylega do budynku z wyjściem na zewnątrz. Natomiast na piętrze usytuowana jest kolejna hala oraz pomieszczenie gospodarcze. Nieruchomość stanowi pełną własność. Na teren nieruchomości prowadzi brama wjazdowa o szerokości metra. Dojazd z DK 35 zapewniony jest utwardzoną drogą. Nieruchomość komercyjna została wystawiona na sprzedaż za 750 000 złotych.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, ceny nieruchomości komercyjnych w segmencie magazynowym potrafią się naprawdę różnić. Wiele zależy od lokalizacji nieruchomości, standardu budynku i jego stanu technicznego. Dużą rolę odgrywa również wielkość działki. Nawet, jeśli teren wokół budynku nie jest obecnie zagospodarowany, to jest atrakcyjny, o ile przyszły właściciel będzie mógł go dowolnie zaaranżować.

Przyszłość sektora magazynowego w Polsce

Czy pomimo bogatej oferty rynkowej, magazynów wciąż będzie przybywać? Nic nie wskazuje na to, aby rozwój tego sektora rynku nieruchomości miał wyhamować. Jest to więc dobry moment na wejście w inwestycję. Inwestorzy, którzy chcą nabyć magazyn pod jego późniejszy wynajem, powinni jednak dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego obiektu. Powinien być on atrakcyjny z punktu widzenia potencjalnych najemców, zapewniać łatwy dostęp do istotnych logistycznie dróg krajowych oraz autostrad. Inwestor powinien brać pod uwagę nie tylko sam budynek, ale również teren. Duża działa daje szersze pole do popisu przy adaptacji terenu pod cele komercyjne. Przy obiektach komercyjnych duże znaczenie ma bowiem wielkość placów manewrowych oraz parkingów. Jeśli więc nieruchomość ma przynosić swojemu właścicielowi oczekiwane zyski, musi on dobrze wybrać nieruchomość komercyjną.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora