rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Lokum Deweloper z wynikami sprzedaży na rynku nieruchomości po I kwartale 2023 r.

2286-113-Enhanced

Lokum Deweloper z wynikami sprzedaży na rynku nieruchomości po I kwartale 2023 r.

Grupa Lokum Deweloper, należąca do grona wiodących deweloperów działających na dolnośląskim i małopolskim rynku nieruchomości, w I kwartale tego roku odnotowała wyraźny wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu w 2022 r. Podpisano 156 umów deweloperskich i przedwstępnych, co wobec 73 zakontraktowanych lokali rok wcześniej oznacza poprawę o 114%. Na koniec marca zawarte były też 72 umowy rezerwacyjne (+41% r/r).
Lokum Deweloper, oferujący mieszkania o podwyższonym standardzie, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 r. objął umowami deweloperskimi i przedwstępnymi 156 lokali: 80 we Wrocławiu oraz 76 w Krakowie. W tym czasie Grupa przekazała 106 mieszkań (63 na rynku wrocławskim oraz 43 na krakowskim), co stanowi wzrost liczby rozpoznań o 68% r/r. W I kwartale br. deweloper zrealizował potencjał rozpoznań w 39%, na co składają się 504 lokale, które zostały rozpoznane lub są objęte umowami deweloperskimi, przedwstępnymi bądź rezerwacyjnymi.

– Rok 2023 rozpoczęliśmy z atrakcyjną ofertą, opartą na gotowych mieszkaniach oraz lokalach, których budowa zakończy się za kilka miesięcy. Na przestrzeni I kwartału obserwowaliśmy stopniowy, ale coraz wyraźniejszy powrót klientów, którzy zakup nowego lokum finansują z pomocą kredytu hipotecznego. Ma to w dużej mierze związek ze stabilizacją wysokości stóp procentowych oraz rekomendacją KNF łagodzącą bufor ostrożnościowy przy badaniu zdolności kredytowej. Wpływ na zachodzące na rynku zmiany bez wątpienia ma też zapowiadany program „Bezpieczny kredyt 2%”. Chociaż nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów i ostatecznego brzmienia tego programu, już teraz widzimy zainteresowanie potencjalnych nabywców. Propozycja rządowego wsparcia przekłada się też na mobilizację tych klientów, którzy nie będą mogli z niego skorzystać i przez to przyspieszają swoje plany zakupowe, tak by móc je zrealizować zanim na rynek mieszkaniowy wkroczą beneficjenci programu – przez co oferta dostępnych na rynku mieszkań zostanie znacząco uszczuplona, a ceny pójdą w górę – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Źródło: Lokum Deweloper.