rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Hotele na sprzedaż – inwestycja o dużym potencjale, ale i ryzyku

bill-anastas-241386-unsplash
Pandemia Covid-19, która wybuchła w Polsce w marcu 2020 r., mocno odbiła się na gospodarce kraju. Jej wpływ odczuł też rynek nieruchomości, w tym sektor hotelarski. Spowolnienie gospodarcze, zamknięcie granic państwa a także zamknięcie hoteli sprawiło, że właściciele tych obiektów musieli zacisnąć pas. Niemniej obecnie, kiedy hotele ponownie zostały otwarte dla gości, sektor hotelarski powoli wychodzi na prostą.

Spis treści:
Hotele ponownie otwarte dla gości
Podaż na rynku hotelowym – co nas czeka?
Czy warto inwestować w hotel?

Hotele na sprzedaż – co oferuje rynek?
– Hotel na sprzedaż w Polanicy Zdrój
– Hotel na sprzedaż w Jeleniej Górze
– Hotel na sprzedaż w Gdańsku

Hotele ponownie otwarte dla gości

Kraje europejskie długo utrzymywały decyzję o zamknięciu obiektów usługowych, w tym hoteli. Niemniej w Polsce dość szybko zezwolono na to, aby hotele wznowiły swoją działalność – oczywiście przy zachowaniu rygoru sanitarnego. Zbiegło się to w czasie z sezonem urlopowym w naszym kraju, zatem wiele hoteli – zarówno sieciowych jak i należących do prywatnych inwestorów – mogło nadrobić straty spowodowane okresem, kiedy nie mogły normalnie funkcjonować i musiały wstrzymać działalność.
Rząd jeszcze w maju wydał zgodę na ponowne otwarcie hoteli, natomiast w czerwcu swoją działalność mogły wznowić także bary i restauracje.

Podaż na rynku hotelowym – co nas czeka?

Wybuch pandemii koronawirusa mocno odbił się nie tylko na funkcjonujących hotelach, ale również tych będących w budowie. Przez wprowadzony lockdown wiele inwestycji musiało wstrzymać budowę, gdyż z dnia na dzień zabrakło rąk do pracy. Część inwestorów zdecydowała się całkowicie na przesunięcie zakończenia budowy w czasie, przez wzgląd na niepewną sytuację rynkową.
Niemniej wraz ze zniesieniem części obostrzeń, wznowiono wiele prac budowlanych. Inwestycje zaczęły znów piąć się w górę, aby już niebawem mogły zostać oddane do użytku.

Wiele wskazuje na to, że rynek hotelowy w Polsce powoli budzi się do życia i wraca na dawne tory, chociaż ryzyko inwestycyjne wciąż jest duże, a droga do sytuacji rynkowej sprzed wybuchu pandemii daleka. Aby rynek hotelowy w pełni się odbudował, musi powrócić popyt na usługi hotelarskie. Napływ turystów, organizacja imprez okolicznościowych, targów biznesowych oraz konferencji – to wszystko stanowi źródło dochodu dla hoteli. Tymczasem wiele osób odkłada plany turystyczne w czasie. Wiele firm, które miało zaplanowane kongresy i targi, również postanowiła przełożyć je w czasie. Wiele konferencji, zamiast w formie tradycyjnej, zostało zorganizowanych jako webinary, co zapewniło uczestnikom obecność na spotkaniu online, a co za tym idzie – wyeliminowała została potrzeba skorzystania z usług hoteli. Dopóki więc sytuacja w kraju nie wróci do normy sprzed wybuchu pandemii koronawirusa, sytuacja na rynku hotelowym pozostaje w dalszym ciągu niepewna.

Czy warto inwestować w hotel?

Paradoksalnie, wybuch pandemii koronawirusa i ostre spowolnienie funkcjonowania rynku hotelowego, może stanowić świetną okazję do nabycia obiektu hotelowego w atrakcyjnej cenie. Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem hotelu, to obecnie może być dobry moment na podjęcie takiej decyzji.
Właściciele hoteli, którzy wystawili swoje obiekty na sprzedaż, z pewnością mierzą się obecnie ze znacznie zmniejszonym zainteresowaniem ze strony potencjalnych kupujących, niż przed pandemią. Ci, którym zależy na szybkiej sprzedaży hotelu, mogą zdecydować się na znacznie obniżenie jego ceny, aby przyciągnąć nabywcę. Może więc być to doskonała okazja dla osób, które do tej pory nie dysponowały dostatecznym kapitałem na zakup wymarzonego obiektu hotelowego.
Biorąc pod uwagę, że hotele na sprzedaż często poddawane są przez nowych właścicieli modernizacjom lub przebudowom, a co za tym idzie, nowy właściciel liczy się z faktem, że jeszcze przez pewien okres czasu obiekt nie będzie na niego zarabiał. Może więc dokonać wszelkich napraw i modernizacji w okresie, kiedy zainteresowanie ofertą hoteli jest i tak niższe.
Oczywiście należy brać pod uwagę, że przywrócenie funkcjonowania rynku hotelowego do okresu sprzed pandemii może jeszcze długo potrwać, a sytuacja w kraju zmienić się w każdej chwili. Inwestowanie w hotele przy bieżącej sytuacji w kraju może więc nieść ze sobą duże ryzyko, jednak każdy inwestor powinien je przekalkulować indywidualnie.

alex-knight-309862-unsplash

Hotele na sprzedaż – co oferuje rynek?

Obecnie na sprzedaż wystawionych jest całkiem sporo atrakcyjnych nieruchomości. w wielu przypadkach główną zaletą jest lokalizacja, w innych sam budynek. Poniżej prezentujemy przykładowe hotele na sprzedaż, dostępne w ofercie biur WGN.

– Hotel na sprzedaż w Polanicy Zdrój:
Na sprzedaż wystawiony został funkcjonujący hotel, który zlokalizowany jest w Polanicy Zdrój. Hotel zlokalizowany jest niemal w centrum miasta przy ulicy Warszawskiej. W skład nieruchomości wchodzi m.in.: 12 apartamentów po 40 m2 z możliwością podziału na dwa mniejsze pokoje,12 pokoi 3-osobowych, 24 pokoje 2-osobowe, sala konferencyjna o pow. 80 m2, sala konferencyjna o pow. 200 m2, sala restauracyjna na około 120 osób, recepcja, pomieszczenia w przyziemiu ok. 400 m2(socjalne, magazyny, kotłownia itp.), parking na kilkadziesiąt aut. Działka ma powierzchnię  317 0 m2. Istnieje możliwość wydzielenia strefy Wellnes&SPA oraz rozbudowy obiektu, co stwarza duże możliwości inwestycyjne. Cena ofertowa hotelu wynosi 5 700 000 złotych.

– Hotel na sprzedaż w Jeleniej Górze:
Przedmiotem sprzedaż jest hotel położony przy ulicy 1-go Maja, na głównym deptaku starówki Jeleniej Góry. Jest to główny ciąg handlowo – usługowy Starego Miasta, znajdują się tu liczne restauracje, sklepy i inne punkty usługowe. Ulica wyłączona jest z ruchu kołowego. Niewątpliwie lokalizacja hotelu stanowi jego główną zaletę. Poza pokojami hotelowymi, w budynku znajduje się 8 lokali usługowych przeznaczonych pod wynajem o łącznej pow. 1853 m2. W budynku znajduje się również restauracja świadcząca usługi dla gości z zewnątrz, powierzchnie magazynowe o pow. ponad 300 m2 oraz liczne pomieszczenia, które można zagospodarować np. na dodatkowe pokoje, saunę czy siłownię.
Powierzchnia użytkowa nieruchomości wynosi 7041 m2, natomiast działka ma powierzchnię 5295 m2.
Na część hotelową składa się:  156 pokoi, 30 pokoi 3-gwiazdkowych z łazienkami i tv, 49 miejsc noclegowych bez dostawek, 71 miejsc noclegowych z dostawkami, 126 pokoi gościnnych.
Ponadto na terenie nieruchomości znajduje się strzeżony i monitorowany wewnętrzny parking na 36 samochodów oraz parking zewnętrzny na 11 samochodów.
Obiekt wyróżnia się nie tylko bardzo dobrą lokalizacją, ale także dobrym stanem technicznym i dużym potencjałem. Cena ofertowa wynosi 10 900 000 złotych.

– Hotel na sprzedaż w Gdańsku:
W Gdańsku na sprzedaż wystawiony został 5-gwiazdkowy hotel o powierzchni 504 m2. Budynek, który została zaadaptowany na hotel, to zabytkowa kamienica w stylu barokowym, pochodząca z lat 1727-1728. Hotel mieści się w centrum Gdańska, nad Motławą, naprzeciw słynnego historycznego gdańskiego Żurawia i w bezpośrednim sąsiedztwie przystani jachtowej oraz Filharmonii Baltica.
W hotelu znajduje się 10 pokoi z łazienkami, wszystkie pokoje wyposażone zostały w antyczne meble nadające wnętrzom klimatu. Do dyspozycji gości oddane są także łaźnia turecka oraz sauna fińska. Na parterze budynku znajduje się restauracja hotelowa, bezpośrednio z której można wyjść na taras. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 14 000 000 złotych.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora