rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Deweloperzy w obliczu wyzwań na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce – jakie mają perspektywy?

dan-gold-220226-unsplash
Deweloperzy stoją obecnie w obliczu wyzwań na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Jakie obecnie mają przed sobą perspektywy? Preferencje zakupowe ulegają modyfikacjom i deweloperzy – mając ten aspekt na względzie – dokładają starań, aby sprostać nowym wymaganiom kupujących.

Spis treści:
Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych w górę
Wolnych działek budowlanych coraz mniej
Kupujący chcą więcej i lepiej
Programy rządowe, które wpływają na preferencje nabywców
Ekologia ciągle w modzie
Deweloperzy ciągle w obliczu wyzwań

Polski rynek nieruchomości z segmentu mieszkaniowego rozwija się dynamicznie nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Zwiększa się liczba inwestycji, rośnie tym samym poziom konkurencji. Deweloperzy dokładają więc starań, aby inwestycje, które dostarczane są na rynek, trafiały w gusta nabywców. A te na przestrzeni ostatnich lat nieco się zmieniły. Przed jakimi wyzwaniami stoją obecnie deweloperzy w Polsce?

Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych w górę

Po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce deweloperzy musieli w pierwszej kolejności zmierzyć się z problemem prezentowania mieszkań na sprzedaż potencjalnym nabywcom. Kolejną trudność stanowiła inflacja, która szybko wystrzeliła w górę. W efekcie tego gospodarka zmierzyła się z dużym zachwianiem. Ceny materiałów budowlanych oraz wykończeniowych poszybowały w górę i to drastycznie. Co więcej, nie dość, że realizacja inwestycji stała się dużo droższa, to deweloperzy często musieli mierzyć się z brakiem dostępu do materiałów, ponieważ magazyny zwyczajnie stały puste.

Wolnych działek budowlanych coraz mniej

Na rynku coraz mniej jest wolnych działek budowlanych, które są atrakcyjne z punktu widzenia deweloperów. Grunty, które nadają się pod budowę osiedli mieszkaniowych, cały czas są przez deweloperów wykupowane. Niektórzy kupują działki budowlane pod inwestycje, które zamierzają zrealizować. Inni budują portfele gruntów, aby zapewnić sobie dostęp do atrakcyjnych działek w przyszłości. Oczywiście na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie deweloperzy z zasobniejszym portfelem, którzy potrafią w perspektywie długofalowej ocenić, które tereny będą cieszyły się popularnością.

Kupujący chcą więcej i lepiej

Kolejną kwestią, z jaką muszą mierzyć się deweloperzy, są oczekiwania ich klientów, czyli osób kupujących mieszkania z rynku pierwotnego. Jak łatwo się domyślić, oczekiwania te nie maleją, lecz wciąż rosną. Dobrze rozwinięta infrastruktura otoczenia, łatwy dostęp do przystanków komunikacji miejskiej, to tylko wierzchołek wymagań. Kupujący zwracają uwagę na jakość materiałów budowlanych użytych do realizacji projektu. Ważne jest dla nich również to, z jakich materiałów wykończeniowych korzystał deweloper. Istotna jest wielkość i rozkład pomieszczeń. Plusem jest dostęp do balkonu, tarasu lub loggi. Przestronne klatki schodowe to także bardzo istotna kwestia z punktu widzenia nabywców. Kupujący zwracają też uwagę na to, czy w budynku znajduje się winda, oraz czy osiedle jest monitorowane. Dostęp do piwnic lub komórek lokatorskich stanowi dodatkową zaletę.
Nabywcy mieszkań z rynku pierwotnego weryfikują również, czy w budynku znajduje się garaż podziemny, w którym można wykupić na własność miejsce parkingowe. Bardzo istotne jest również to, czy poza podziemnym garażem, osiedle zapewnia dostateczną ilość naziemnych i ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Nabywcy sprawdzają także, czy na interesującym ich osiedlu znajduje się odpowiednio wyposażony i przystosowany do bezpiecznego użytku plac zabaw. Istotne jest również to, w jaki sposób deweloper zagospodarował części wspólne oraz tereny zielone. Jak widać, kwestii, na które osoby kupujące mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego zwracają uwagę, jest bardzo dużo. Deweloperzy muszą więc stale dokładać starań, aby tym wymaganiom sprostać.

Programy rządowe, które wpływają na preferencje nabywców

Wraz z pojawieniem się na rynku nowego rządowego programu, rynek ponownie spotkał się ze zmianami. Program „Pierwsze Mieszkanie” został wprowadzony w dniu 1 lipca 2023 roku. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem, w efekcie czego wzrosła liczba klientów w bankach, którzy są zainteresowani zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Program „Pierwsze Mieszkanie” umożliwia bowiem uzyskanie kredytu bankowego na preferencyjnych warunkach, w ramach filaru „Bezpieczny Kredyt 2%”. Wzrosło też zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż. Program nie ogranicza wprawdzie nabywców w wyborze – mogą oni kupić zarówno mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i mieszkanie z rynku wtórnego. Jednak mimo wszystko kupujący są bardzo zainteresowani lokalami mieszkalnymi z rynku pierwotnego, w efekcie czego wzrosła ilość zapytań do deweloperów oraz ich agentów sprzedaży. Z racji tego, że potencjalnie wzrasta dostęp do kredytów hipotecznych, a tym samym do mieszkań, preferencje zakupowe Polaków mogą się znowu zmieniać. Można się spodziewać, że poza większą liczbą zapytań, część kupujących będzie poszukiwała większych mieszkań na sprzedaż, niż początkowo zakładali. Deweloperzy stale obserwują sytuację na rynku, aby przy najbliższych inwestycjach realizować projekty, które będą odpowiadały aktualnym potrzebom nabywców.

Program „Pierwsze Mieszkanie” umożliwia beneficjantom skorzystanie z dwóch instrumentów. Pierwszym z nich jest „Bezpieczny Kredyt 2%”, natomiast drugim „Konto Mieszkaniowe”. Pierwszy z filarów daje beneficjentom możliwość uzyskania bankowego kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Natomiast druga z opcji ma za zadanie wspomóc gromadzenie środków finansowych, które w przyszłości posłużą do zakupu nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Ekologia ciągle w modzie

Osoby, które poszukują mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego, weryfikują również, czy osiedle jest ekologiczne. Sprawdzają, czy posiada energooszczędne rozwiązania oraz nowoczesne technologie. Dla deweloperów jest to wyzwanie, które wiąże się nie tylko z koniecznością dobrego zorientowania się w temacie i prawidłowej realizacji, ale również z kwestią finansową. Mimo wszystko część deweloperów, aby podkreślić, że ich inwestycja jest ekologiczna, poddaje ją procesowi certyfikacji, który to potwierdzi.
W Polsce popularnymi certyfikatami są BREEAM oraz LEED. Stosowane są one przy certyfikacji nie tylko nieruchomości komercyjnych, ale również mieszkalnych. Można się spodziewać, że zainteresowanie certyfikacją osiedli mieszkaniowych wśród deweloperów będzie wzrastać. Póki co preferencje nabywców sugerują, że ekologia może być coraz istotniejszym aspektem przy wyborze wymarzonego mieszkania na sprzedaż.

Deweloperzy ciągle w obliczu wyzwań

Deweloperzy na polskim rynku nie mają lekko. Poza koniecznością pilnowania procesu budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych, muszą oni jeszcze koncentrować się na kwestiach formalnych. Jak wiadomo, te potrafią pochłonąć dużo czasu, a wszelkie zaniedbania w tym aspekcie powodują przeciągnięcie w czasie etapu realizacji inwestycji. Mimo wszystko wydaje się, że drugie półrocze może być dla deweloperów bardziej łaskawe. Dzięki wspomnianemu wcześniej programowi „Pierwsze Mieszkanie” ilość zapytań ofertowych wzrosła, a w całym sektorze mieszkaniowym daje się zaobserwować ożywienie.

Redakcja
Komercja24.pl