komentarze, opinie, gospodarka

Czy wstrząsy polityczne zagrażają rynkowi nieruchomości?

Colliers_Damian Harrington_com

Rynek nieruchomości w całej Europie jest stabilny mimo politycznych, ekonomicznych, demograficznych, technologicznych i niekorzystnych czynników nasilających zmiany i poczucie niepewności – wynika z nowego raportu opublikowanego przez Colliers International na targach MIPIM.

Jak wyjaśnia Damian Harrington, dyrektor działu badań w regionie EMEA w Colliers International: „Zła wiadomość jest taka, że decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej, wzrost populistycznej polityki w całej Europie, a także nowy układ sił politycznych w Stanach Zjednoczonych zapowiadają poważne zmiany. Z drugiej jednak strony nadal obserwujemy wzrost gospodarczy w Europie, a inwestorzy nabierają apetytu na nieruchomości na całym świecie, szukając wysokich stóp zwrotu z inwestycji.

Podobnie, mimo wzrostu inflacji i stóp procentowych, naturalny poziom krótkoterminowych stóp procentowych w dalszym ciągu jest ograniczany długoterminowymi zmianami demograficznymi i powolniejszym wzrostem gospodarczym. Niskie stopy zwrotu stają się normą. Jeśli wziąć pod uwagę bardzo niski poziom dźwigni finansowej i niższe oczekiwania niektórych największych globalnych graczy odnośnie zwrotów z inwestycji, ostatecznie sprawy nie wyglądają aż tak źle. Zmiany, przed jakimi stoi rynek, nadal będą stwarzać nowe okazje do inwestowania w nieruchomości. Trzeba korzystać z tych okazji i trzymać się kursu”.

Choć nieruchomości biurowe i handlowe wciąż pozostają najbardziej popularnymi i szeroko dostępnymi aktywami inwestycyjnymi, odpowiedzialnymi za 60 procent i 13 procent aktywności inwestycyjnej na 25 głównych rynkach europejskich do końca 2016 roku, coraz więcej czynników wskazuje na to, że ich popularność stale spada na rzecz aktywów innego rodzaju. Wzrost inwestycji mieszkaniowych w dużych miastach postępuje w szybszym tempie niż w innych sektorach i stanowi ponad 10 procent wolumenu inwestycji miejskich.

Choć wydaje się, że aktywność sektora hotelarskiego spadła w całym regionie, przyglądając się bliżej działalności inwestycyjnej w miastach, również w tym sektorze można zauważyć pewien wzrost popularności. Napędzane przez wzrost popytu na podróże biznesowe i turystyczne, inwestycje hotelowe wzrosły o około 230 punktów bazowych od 2007 roku, a wolumen w 2016 roku o jedną trzecią przewyższył cykliczną średnią. Mimo konkurencji ze strony Airbnb miasta w całej Europie nadal prezentują mocne dane dotyczące użytkowania i RevPAR, a liczby te od 2012 roku stale rosną.