Informacje dnia

Biurowe nieruchomości komercyjne: miasta regionalne coraz większą konkurencją dla Warszawy

alex-knight-309862-unsplash
Biurowe nieruchomości komercyjne w miastach regionalnych stają się coraz większą konkurencją dla Warszawy. Biurowców przybywa w takich miastach regionalnych, jak Wrocław, Poznań czy Kraków. Dużą popularnością wśród najemców cieszą się również biurowce w Trójmieście, zwłaszcza w Gdańsku. Również Łódź, na rynku biurowych nieruchomości komercyjnych, zyskuje miano coraz bardziej rozwiniętego miasta. Czy miasta regionalne mają szansę na zrzucenie Warszawy z biurowego piedestału?

Spis treści:
Warszawa stoi na piedestale… ale jak długo?
Trójmiasto rozwija się coraz bardziej dynamicznie
Poznań przyciąga przedsiębiorców chętnych na wynajem biura
Kraków zyskuje miano biznesowej kolebki
Wrocław utrzymuje się w biurowej czołówce
Łódź coraz bardziej biznesowa
Czy miasta regionalne stanowią dla Warszawy zagrożenie
?

Inwestowanie w nieruchomości biurowe w największych polskich miastach nie ustaje. Deweloperzy, którzy mają w planach duże, flagowe inwestycje chętnie wybierają największe miasta w kraju. Jednak dają szansę nie tylko Warszawie, ale i największym regionalnym miastom w Polsce.

Warszawa stoi na piedestale… ale jak długo?

W stolicy kraju realizowane są najbardziej prestiżowe projekty biurowe.
Do inwestycji, które są obecnie w budowie w Warszawie, zaliczyć można między innymi projekt Lakeside. Zespół budynków o charakterze biurowym powstaje w dzielnicy Mokotów przy ulicy Szturmowej 2. Budowa nieruchomości inwestycyjnej rozpoczęła się w pierwszym kwartale bieżącego roku, a jej zakończenie planowa jest na ostatni kwartał 2023 roku. Powierzchnia biurowa wyniesie 24 tys. metrów kwadratowych. Inwestorem jest Atenor Poland, a za projekt architektoniczny nieruchomości inwestycyjnej odpowiada Grupa 5 Architekci. Firmą budowlaną, która odpowiada za budowę obiektu, jest generalny wykonawca – PORR. Inwestycja dostarczy na rynek biurowy stolicy nowoczesne powierzchnie na wynajem w standardzie klasy A.

Jest to przykładowa inwestycja biurowa realizowana obecnie na warszawskim rynku biurowym. W Warszawie cały czas powstają nowe projekty biurowe, chociaż trzeba przyznać, że jest ich niewiele w porównaniu do dynamiki rynku w stolicy sprzed okresu pandemii.

Trójmiasto rozwija się coraz bardziej dynamicznie

Trójmiejski rynek biurowy stale zyskuje na sile na tle konkurencji. Sopot, Gdynia i Gdańsk przyciągają nowych najemców, a w ślad za nimi podążają inwestorzy ze swoimi biurowymi projektami. Z racji swojej dogodnej lokalizacji Trójmiasto staje się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców. Można się więc spodziewać, że we wszystkich trzech miastach – Sopocie, Gdyni i Gdańsku, z tym ostatnim na czele, będzie przybywać biurowych nieruchomości komercyjnych.

Poznań przyciąga przedsiębiorców chętnych na wynajem biura

Poznań, będący stolicą Wielkopolski, podobnie jak Trójmiasto, może poszczycić się rosnącą liczbą inwestycji biurowych. Całkiem sporo budynków biurowych jest również w przebudowie, aby sprostać najnowszym rynkowym standardom. Dowodzi to rosnącego zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie biurowe na wynajem w tym regionie.
Przedsiębiorców, którzy poszukują w Poznaniu biura na wynajem pod swoją siedzibę lub oddział przybywa, i można się spodziewać, że liczba ta będzie sukcesywnie rosła.
Z racji tego, że zainteresowanie poznańskim rynkiem biurowym wśród najemców stale wzrasta, deweloperzy starają się reagować na tę potrzebę i dostarczają na lokalny rynek kolejne metry powierzchni biurowych. Szczególnych zainteresowaniem wśród najemców cieszą się te biurowce, które mają w swojej ofercie nowoczesne powierzchnie biurowe w standardzie klasy A.

Kraków zyskuje miano biznesowej kolebki

Kraków, jako położona nad Wisłą stolica Małopolski, także jest magnesem na najemców biurowych. Miasto urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem, a liczba przedsiębiorców, którzy decydują się działać właśnie w tym regionie, stale się zwiększa.
W Krakowie powstaje sporo klimatycznych biurowców, cechujących się niezbyt wysoką zabudową. Niektóre inwestycje biurowe nie ustępują tym, jakie powstały w stolicy kraju. Z kolei ceny za metr kwadratowy biura na wynajem są tutaj niższe, niż w Warszawie. Dla sporej grupy przedsiębiorców jest to znaczące kryterium wyboru. Można się spodziewać, ze Kraków będzie w dalszym ciągu rozwijał swoją biznesową wizytówkę.

adeolu-eletu-38649-unsplash

Wrocław utrzymuje się w biurowej czołówce

Wrocław jako stolica Dolnego Śląska także może pochwalić się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony najemców biurowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się biurowe nieruchomości komercyjne, które są usytuowane blisko rynku. Popularnością cieszą się również prestiżowe, biznesowe lokalizacje na terenie miasta. W mieście tym wyrasta sporo nowoczesnych inwestycji biurowych, które same w sobie stanowią doskonałą wizytówkę dla miasta. Najemcy mogą spodziewać się nowoczesnych powierzchni w standardzie klasy A. Z racji dużego zatłoczenia w mieście i problemów z dostępem do miejsc parkingowych, większe inwestycje biurowe o prestiżowym statusie, które zlokalizowane są blisko centrum Wrocławia, posiadają podziemne parkingi do dyspozycji swoich najemców. Deweloperzy, przed oddaniem biurowych inwestycji komercyjnych na terenie Wrocławia, często starają się o uzyskanie ekologicznego certyfikatu. Popularnością cieszą się certyfikaty BREEAM oraz LED.
Pozycja Wrocławia na biurowej mapie Polski jest w dalszym ciągu bardzo silna, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej i skutków pandemii koronawirusa, która cały czas towarzyszy w tle całemu rynkowi nieruchomości, oddziałując na poszczególne jego sektory.

Łódź coraz bardziej biznesowa

Łódź rozwija się coraz bardziej dynamicznie w sektorze biurowym. Stolica województwa łódzkiego zyskuje coraz większe uznanie na rynku, a zawdzięcza to nowoczesnym projektom biurowym, jakie są oddawane na terenie nie tylko samej Łodzi, ale ogólnie województwa łódzkiego. Miasto Łódź zyskuje w oczach przedsiębiorców i najemców, stale przybywa tu nowych projektów inwestycyjnych i wiele wskazuje na to, że tendencja ta się utrzyma. Przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują i rozwijają w tym mieście swoje biznesy, poszukując komfortowych powierzchni biurowych na wynajem. Deweloperzy trzymają rękę na pulsie i regularnie dostarczają na lokalny rynek nowe powierzchnie biurowe do wynajęcia. Łódź z pewnością będzie w dalszym ciągu umacniać swoją pozycję na polskim rynku biurowym.

Czy miasta regionalne stanowią dla Warszawy zagrożenie?

Polski rynek biurowy cały czas się rozwija. Pomimo niesprzyjającej sytuacji związanej z wybuchem pandemii koronawirusa, sektor biurowy się nie załamuje. Zarówno w Warszawie, jak i w największych miastach regionalnych cały czas przybywa nowoczesnych projektów biurowych. Wiele projektów jest w drodze lub na etapie planowania. Czy to oznacza, że Warszawa powinna się bać o swoją pozycję na rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze biurowym? Nie do końca tak jest. Każdy przedsiębiorca działa w odmiennej branży, współpracuje z innymi kontrahentami i ma jasno określone cele biznesowe. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca będzie starał się dopasować zarówno biuro, jak i jego lokalizację, do swoich potrzeb i standardów. Z tego względu Warszawa nie powinna się obawiać, że przedsiębiorcy zaczną rezygnować i wybierać inne miasta regionalne. Z całą jednak pewnością regiony stale umacniają swoją pozycję, co sprawia, że podnoszą swoją biurową poprzeczkę względem standardów na biurowym rynku nieruchomości w Warszawie.

Redakcja
Komercja24.pl