Informacje dnia

Biuro szyte na miarę? Odpowiednia aranżacja kluczem do komfortowej i efektywnej pracy

alexander-pemberton-95212-unsplash
Biuro szyte na miarę? Odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowej jest kluczem do komfortowej i efektywnej pracy. Warto poświęcić czas na odpowiednią aranżację przestrzeni biurowej. Nie tylko najemcy, ale także właściciele biur powinni zadbać o ich odpowiedni wygląd. Jeśli powierzchnie biurowe na wynajem będą prezentować się nowocześnie, przedsiębiorców chętnych do wynajęcia z pewnością nie będzie trudno znaleźć. Także osoby pracujące zdalnie powinny zadbać o odpowiedni wygląd swojej domowej przestrzeni do pracy.

Spis treści:
Biura gabinetowe ukierunkowane na potrzeby pracowników, czy open-space?
Biuro w domu także powinno być urządzone w sposób przemyślany
Minimalizm sprzymierzeńcem biur
Rearanżacja pomoże utrzymać atrakcyjność biura
Biurowy fit-out zachętą dla najemców
Komfortowe biuro = komfortowa praca

Biura gabinetowe ukierunkowane na potrzeby pracowników, czy open-space?

Przedsiębiorcy, którzy wynajmują przestrzeń biurową, powinni zadbać o jej odpowiedni rozkład i wygląd. W przypadku firm, które w jednym biurze zatrudniają kilku lub nawet kilkunastu pracowników, dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w biura gabinetowe. Pracownicy korzystający z tak komfortowej i wydzielonej na swoje potrzeby powierzchni biurowej, będą mogli pracować bardziej efektywnie.
Z kolei przestrzeń biurowa typu open-space stanowi idealne rozwiązanie, jeśli w firmie pracują większe zespoły. Jeśli pracownicy muszą się ze sobą stale komunikować, to praca na jednej, dużej przestrzeni z pewnością im to ułatwi.

Biuro w domu także powinno być urządzone w sposób przemyślany

W okresie pandemii koronawirusa, kiedy w całym kraju ogłoszony został lockdown, Polacy mimowolnie zostali oddelegowani do swoich domów, skąd pełnili obowiązki służbowe. Początkowo dla wszystkich była ro zwykła konieczność, jednak jak się z czasem okazało, wielu pracownikom (oraz ich pracodawcom) taki system pracy przypadł do gustu.
W efekcie do dnia dzisiejszego wiele osób pracuje w swoich domach, lub w systemie hybrydowym – częściowo w domu, a częściowo w stacjonarnym biurze.
Osoba, która pracuje w domu, choćby częściowo, powinna zadbać o odpowiednią przestrzeń do pracy. Stół i krzesło nie wystarczą, aby miejsce pracy było komfortowe. Pracownik powinien przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce do wykonywania pracy. Salon może nie być najlepszym pomysłem, jeśli w godzinach pracy w domu znajdują się inni domownicy. Przestrzeń do pracy powinna zapewniać ciszę. Dobrym rozwiązaniem jest sypialnia lub pokój gościnny. Miejsce do pracy powinno być usytuowane blisko okna, aby zapewnić dostęp do światła słonecznego. Dobrze zadbać również o odpowiednie sztuczne oświetlenie górne oraz doświetlającą lampkę na biurko. Krzesło powinno być wygodne, a biurko na tyle duże, aby swobodnie ustawić na nim komputer do pracy oraz mieć jeszcze miejsce na przykład na notatki. Odpowiednia aranżacja miejsca pracy pozwoli na wydajną i efektywną pracę.
Jeśli pracownik dysponuje wolnym pomieszczeniem, to może pokusić się o urządzenie w domu prawdziwego biura. W wolnym pokoju może ustawić regał na niezbędne segregatory, a także wydzielić przestrzeń na urządzenia biurowe, typu drukarka czy skaner, lub urządzenie wielofunkcyjne.

Minimalizm sprzymierzeńcem biur

Niezależnie od tego, czy biuro znajduje się w domu, czy też pracownik korzysta z przestrzeni do pracy zapewnionej przez pracodawcę, warto pamiętać o odpowiednim umeblowaniu wnętrz. Biuro nie powinno być przeładowane, ponieważ zmniejsza to komfort pracy. Aby wnętrze zachowało spójny i harmonijny charakter, warto postawić na lekkie, drewniane meble. Regały dobrze sprawdzają się w przypadku przechowywania dokumentacji, z której pracownik często korzysta. Pozostałe dokumenty, sprzęty oraz materiały biurowe warto przechowywać w zamkniętych szafkach pozwoli to na zachowanie wizualnego porządku i zwiększy komfort pracy.
Jeśli pracownicy pracują we wspólnym pomieszczeniu, ale jednak ich działy nie są ze sobą powiązane, warto zwiększyć ich poczucie komfortu i własnej przestrzeni. W tym celu pracodawca może zainstalować ścianki pomiędzy biurkami, lub pokusić się o zakup estetycznych boxów pracowniczych.

Rearanżacja pomoże utrzymać atrakcyjność biura

Nie tylko najemcy oraz osoby pracujące zdalnie powinny dbać o odpowiednio urządzoną przestrzeń do pracy. Właściciele przestrzeni biurowych, którzy planują je wynajmować, także powinni stale weryfikować stan techniczny oraz wygląd swoich biur. Rynkowe trendy cały czas ulegają modyfikacjom. To, co było modne w biurach 10 lat temu, dzisiaj uznawane jest za nienowoczesne.
Właściciele biur na wynajem powinni więc stale weryfikować wygląd wnętrz, odświeżać wykładziny i odmalowywać ściany, Tylko dzięki takim działaniom biura zachowają estetyczny wygląd i będą stanowiły atrakcyjną ofertę dla kolejnych najemców.

Biurowy fit-out zachętą dla najemców

Czym jest biurowy fit-out? Proces ten ma na celu maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni biurowej, oraz wydobyciu jej pełnego potencjału. Przestrzeń biurowa dopasowywana jest do potrzeb aktualnego najemcy. Często nad procesem tym czuwa architekt, który weryfikuje w pierwszym kroku rzeczywiste potrzeby przedsiębiorcy, a później prezentuje przygotowany przez siebie na ten podstawie projekt aranżacji wnętrza biura. W procesie fit-outu należy określić, ile osób będzie korzystało z biura w ciągu dnia. Jeśli wszyscy pracownicy wykonują swoje obowiązki stacjonarnie, to należy rozlokować biurka w możliwie najbardziej komfortowym dla wszystkich układzie. Jeśli natomiast część pracowników wykonuje swoje obowiązki z systemie hybrydowym, to należy wziąć pow uwagę ich harmonogram pracy i zweryfikować, czy z pracowniczego biurka osoby te będą mogły korzystać naprzemiennie. Wszyscy pracownicy powinni mieć ponadto zapewniony łatwy dostęp do urządzeń biurowych oraz – w zależności od potrzeb – do biurowej dokumentacji.
Czasami odpowiedni out-fit biura wystarczy, aby firma nie musiała poszukiwać nowej, większej przestrzeni. Tak dzieje się często w przypadku ekspansji przedsiębiorstw. Zmiana lokalizacji biura jest nieco kłopotliwa i wymaga organizacji oraz poświęcenia dodatkowego czasu na poszukiwania odpowiedniej lokalizacji oraz przeniesienia do niej, tymczasem czasami potencjał bieżącego biura zostaje niewykorzystany. Proces out-fitu ma na celu maksymalnie wydobyć możliwości przestrzenne obecnego biura i umożliwić pracownikom dalsze, swobodne wykonywanie swoich obowiązków służbowych na przeorganizowanej przestrzeni do pracy.

Komfortowe biuro = komfortowa praca

Komfortowa przestrzeń do pracy jest kwestią bardzo istotną. Biuro powinno zachęcać do spędzania w nim czasu, a rozkład mebli i urządzeń biurowych powinien pozytywnie wpływać na wydajność pracowników. Istotny jest nie tylko rozkład mebli, ale także wygląd samej przestrzeni do pracy. Przy aranżacji wnętrza biura warto postawić na jasną, lecz stonowaną kolorystykę, wygodne i proste meble oraz dostęp do dużej ilości dziennego światła. Doskonałym uzupełnieniem i ozdobą będą także rośliny doniczkowe, które nadadzą wnętrzu biura domowego ciepła i przytulności. Komfortowa przestrzeń do pracy z pewnością przełoży się na lepszą efektywność pracowników, którzy w biurze wypełniają swoje służbowe obowiązki. Odpowiednia aranżacja biura jest więc sprawą bardzo istotną.

Redakcja
Komercja24.pl