rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Atrakcyjność kamienic na sprzedaż w oczach inwestorów wzrasta

reiseuhu-MEQ5FsJe1eI-unsplash
Atrakcyjność kamienic na sprzedaż w oczach inwestorów wzrasta. Nie jest to zresztą nic zaskakującego, ponieważ stale maleje liczba atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów, na których można by zrealizować nowe inwestycje komercyjne. Z tego względu deweloperzy i prywatni inwestorzy coraz częściej przyglądają się segmentowi kamienic. Budynki, które są wystawione na sprzedaż, często prezentują dobry stan techniczny. Niektóre obiekty wymagają jedynie odświeżenia, co sprawia, że w miarę szybko inwestor może rozpocząć prowadzenie planowanej działalności.

Spis treści:
Kamienice na sprzedaż – warto, czy nie?
Zalety kamienic zachęcają do zakupu
Wielkość działki ma spore znaczenie
Gdzie szukać kamienic na sprzedaż?

Kamienice na sprzedaż – warto, czy nie?

Sektor kamienic na sprzedaż ma w Polsce sporo do zaoferowania. Trzeba się przy tym liczyć z faktem, że kamienice wystawione obecnie na sprzedaż prezentują naprawdę zróżnicowany stan techniczny. Jedne budynki są zachowane w naprawdę dobrej kondycji, podczas gdy inne mają się dużo gorzej i wymagają gruntownego remontu. Kamienice mają jeszcze tę wadę, że często znajdują się pod opieką konserwatora zabytku. Narzuca to inwestorowi sposób modernizacji obiektu a także ogranicza listę materiałów budowlanych oraz materiałów wykończeniowych, jakie inwestor chciałby zastosować. Często niemożliwa jest też rozbudowa, lub znacząca przebudowa obiektu, co ogranicza możliwości sposobu użytkowania budynku.
Na pytanie, czy warto zainwestować w kamienicę, powinien odpowiedzieć sobie sam inwestor. Wiele zależy od tego, jaką kamienicę na sprzedaż inwestor sobie upatrzył, oraz jaki rodzaj działalności chciałby w niej prowadzić. Każdorazowo warto przeprowadzić analizę możliwych zysków i strat, bez znaczenia, czy mowa o kamienicy, czy o jakiejkolwiek innej nieruchomości na sprzedaż – zarówno z rynku wtórnego, jak również z rynku pierwotnego. Taka analiza jest rozsądnym posunięciem i pozwoli inwestorowi na oszacowanie, czy dana nieruchomość jest warta zakupu.

Zalety kamienic zachęcają do zakupu

O ile kamienice na sprzedaż nie są wolne od wad, o tyle budynki takie posiadają również sporo zalet. Często ich cena jest na tyle atrakcyjna, że nawet po remoncie inwestorowi zostaną w portfelu oszczędności na przyszłe wydatki. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że inwestor powinien mieć opracowany harmonogram prac związanych z adaptacją kamienicy do celów komercyjnych. Powinien on także dysponować kosztorysem realizacji pracy remontowo-wykończeniowych.
Kolejną zaletą kamienic jest ich niepowtarzalny charakter, który zawdzięczają wysokim kondygnacjom oraz charakterystycznej, ozdobnej elewacji.
Dodatkową zaletą kamienic jest fakt, że są to już wybudowane budynki. Jeśli inwestor chce szybko zrealizować swój projekt i oddać go do użytku, to często lepszym rozwiązaniem będzie modernizacja istniejącej już kamienicy, niż budowa inwestycji od zera na nowo zakupionym gruncie.
Dużą zaletą kamienic jest również ich często bardzo dobra lokalizacja. Budynki te powstawały najczęściej blisko centrum miast oraz wzdłuż znaczących, miejskich ulic. Nabywając kamienicę, inwestor może więc zyskać nie tylko budynek, ale również atrakcyjnie zlokalizowaną działkę.

Wielkość działki ma spore znaczenie

Inwestor, który zdecyduje się na zakup kamienicy, powinien brać pod uwagę istotne kryterium poszukiwań, mianowicie wielkość działki, na której posadowiona jest kamienica na sprzedaż. Jest to o tyle istotna kwestia, że w przypadku wielu projektów inwestycyjnych, potrzebne są miejsca parkingowe. Jeśli kamienica dysponuje kawałkiem wolnej ziemi, to warto wygospodarować ten teren na prywatny parking. W przeciwnym wypadku część działalności może być utrudniona w realizacji, na przykład trudniej będzie znaleźć gości hotelowych, jeśli budynek nie będzie dysponował parkingiem (w przypadku, kiedy kamienica zostanie zaadaptowana na obiekt hotelowy).

Gdzie szukać kamienic na sprzedaż?

W jakim miejscu inwestor powinien rozpocząć swoje poszukiwania? Najlepszym miejscem jest internet. Na wielu portalach znajdują się ogłoszenia prezentujące kamienice na sprzedaż. Inwestor może w prosty sposób porównać ceny pomiędzy ofertami i wybrać taki budynek, który będzie mu najbardziej odpowiadał.

Warto również skorzystać ze wsparcia profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości, który odciąży inwestora od poszukiwać, zweryfikuje wszelkie kwestie prawne oraz będzie starał się wynegocjować dla swojego klienta jak najbardziej korzystną cenę transakcyjną.

Poniżej prezentujemy przykładowe oferty kamienic na sprzedaż, które stanowią oferty na wyłączność poszczególnych biur WGN w Polsce.

WGN Polkowice jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnej kamienicy zlokalizowanej w centrum Polkowic. Kamienica przeznaczona do sprzedaży ma powierzchnię nieco ponad 510 metrów kwadratowych powierzchni całkowitej (z czego nieco ponad 460 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej). Budynek przeznaczony jest pod prowadzenie lokali usługowych. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ulicy Kossaka w Polkowicach, w sąsiedztwie polkowickiego starego miasta. Kamienica została oddana do użytku w 2005 roku. Budynek utrzymany jest w klimatycznym stylu, swoją architekturą wpasowując się w okoliczny krajobraz miejski. Kamienica składa się z 4 kondygnacji. Na parterze znajduje się lokal usługowy z wejściem do kamienicy, z kolei pierwszym oraz drugim piętrze mieszczą się lokale mieszkalne. Ostatnią kondygnacją jest użytkowe poddasze. Kamienica została wystawiona na sprzedaż za 2 150 000 złotych, co daje 4216 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Inowrocław jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnej kamienicy położonej w Inowrocławiu. Przedmiotowa kamienica na sprzedaż ma 237,49 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Budynek posadowiony jest na działce o powierzchni 1128 metrów kwadratowych. Kamienica mieści się przy ulicy Poznańskiej w Inowrocławiu. Jest to budynek o charakterze mieszkalno-użytkowym. W przedmiotowej kamienicy zostały wyodrębnione trzy lokale z osobnymi księgami wieczystymi. Do lokalu usytuowanego na parterze przynależy budynek gospodarczy. Nieruchomość jest podpiwniczona. Na parterze kamienicy zlokalizowany jest lokal użytkowy o powierzchni prawie 119 metrów kwadratowych, którzy składa się z 7 pomieszczeń użytkowych, korytarza oraz wc. Na piętrze znajdują się dwa lokale mieszkalne. Na kolejnej kondygnacji znajduje się strych o powierzchni 120,68 metrów kwadratowych. Budynek gospodarczy, który znajduje się na działce, liczy prawie 51 metrów powierzchni użytkowej i składa się z 4 pomieszczeń. Dzięki dużej powierzchni działki, można ją wykorzystać pod kolejną zabudowę lub stworzyć na tym terenie miejsca parkingowe. Nieruchomość inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż za 410 000 złotych, co daje 1726 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Kamienice na sprzedaż mogą stanowić bardzo dobrą lokatę kapitału. Inwestor powinien jednak przemyśleć, jakiego rodzaju działalność będzie chciał prowadzić na ich terenie i czy dany budynek sprosta jego oczekiwaniom. Dodatkowo każdorazowo należy sprawdzić stan techniczny oraz prawny nieruchomości. Dzięki temu inwestor uchroni się przed przykrymi niespodziankami. Powinien on również zweryfikować, czy budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków.

Redakcja
Komercja24.pl